Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 29 Temmuz 2021, Perşembe

“YETİMİN BAŞINI OKŞA Kİ KALBİN YUMUŞASIN!”

14 Aralık 2017
936 kez görüntülendi

“YETİMİN BAŞINI OKŞA Kİ KALBİN YUMUŞASIN!”
Reklam

İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, 10 Aralık 2017 Pazar günü saat 17.00’da, Kayseri Valiliğinin gerçekleştirdiği “Koruyucu Aileler” programında bir konuşma yaptı.

 

Vali Süleyman Kamçı ve eşi Ayşe Kamçı’nın ev sahipliğinde düzenlenen programa, İl Müftümüz Sayın Güven’in yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke ve eşi Sevil Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve eşi İkbal Çelik, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve koruyucu aileler katıldı.

 

Yetim ve öksüz olarak önce dedesinin, sonra da amcasının himayesinde/koruyuculuğunda büyüyen Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’i örnek gösteren Sayın Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Dinimiz, evlatlık edinmeyi yasaklıyor ama koruyucu aile olmayı teşvik etmektedir. Bugün evlerimiz genişliyor, imkânlarımız büyüyor ama buna rağmen can sıkıntımızın, gönül darlıklarımızın olduğunu görüyoruz. Peygamber Efendimiz’e gelerek, ‘Ya Rasulallah! Kalbim çok katı; bunu gidermek için ne yapmalıyım?’ diye soran kimseye, Efendimizin cevabı şöyle oluyor: ‘Yetimin başını okşa, yoksulu doyur ki kalbinin katılığı ortadan kalksın.’ Başka bir hadis-i şerifinde ise: ‘Ben ve yetimi, öksüzü koruyup gözeten kimse, ahiret gününde yan yana ve birlikte olacağız’ buyurmaktadır.

 

Evlerimizde huzur içerisinde yaşamak istiyorsak, toplumun diğer kesimlerini, onların sorun ve sıkıntılarını düşünüp, dertleriyle dertlenmek zorundayız. Bu konuda Peygamber Efendimizin şu hadis-i şerifi bizlere yol gösterici olmalıdır: ‘Müslümanların evleri içinde en hayırlı ev, içinde, bir yetimin ve öksüzün barındığı evdir. Müslümanların evleri içinde en kötü ev ise içinde, yetime ve yoksula kötü davranılan evdir.’

 

Dünya üzerinde resmi olarak 400 milyon, gayrı resmi olarak da 800 milyon yetim ve öksüz çocuk bulunmaktadır. Bu durumdan haberdar olan biz Müslümanların, o çocuklara koruyucu aileler olarak sahip çıkıp aile sıcaklığını yaşatmamız ve kalbimizin yumuşamasını sağlamamız gerekir.”

 

Programda, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki ile Vali Sayın Kamçı’nın eşi Ayşe Kamçı da birer konuşma yaptı.

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz