Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 20 Ekim 2021, Çarşamba

Tarih boyunca biz hep ensar olduk

13 Temmuz 2016
975 kez görüntülendi

Tarih boyunca biz hep ensar olduk
Reklam

İslam ve Türk medeniyetinin hoşgörüye dayandığını belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Bizim medeniyetimizde misafir berekettir. Suriyeli misafirlerimiz de bu ülkenin bereketidir. Muhacir konumundaki din kardeşi olduğumuz misafirlerimize karşı bize ensar olmak yakışır. Biz tarih boyunca hep ensar olduk” dedi.

 

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ülkelerinde yaşanan savaşlar nedeniyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeli, İraklı ve Afgan misafirlerin bu ülkenin muhacir konumunda olduğunu belirterek, tıpkı Mekke’den hicret eden Peygamberimiz ve beraberindekilere kucak açan Habeşistan halkı gibi Türk halkına da Ensarlığın yakışacağını söyledi. İslam ve Türk medeniyetinin hoşgörüye dayandığına işaret eden Genç, “Tıpkı Balkanlardan, Rusya’dan, Bosna’dan ülkemize gelen soydaşlarımız ve din kardeşlerimiz gibi şimdi de kardeşlerimize kucak açmamız ülkemizin büyüklüğünü gösterir” dedi.

 

‘SATRANÇ USTASİ GİBİ’

Türkiye’nin artık bölgesinde ve dünyada önemli bir yere geldiğine ve bunu bilen iç ve dış düşmanların oyunlar oynadığına vurgu yapan Başkan Osman Genç, “Devletimiz artık kurala uyan değil, kural koyan bir ülke konumundadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünyadaki gelişmelere karşı gerek söylemleriyle, açıklamalarıyla, gerekse girişimleriyle tıpkı bir satranç ustası gibi hamleler yapmaktadır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, devletler aldıkları kararlarda her şeyi halka açıklamaz ve açıklamak zorunda değildir. Devletimizin başındaki Sayın Cumhurbaşkanımız da ‘Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık’ konusunda bölge ülkelerine, Avrupa Birliği’ne ve dünyaya karşı bir hamle yapmıştır. Vatandaşlarımız bunu çok iyi bilmeli ve alınan kararlarda devletimizin yanında olmalıdır” diye konuştu.

 

‘TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL’

Binlerce kilometre uzaklıktaki ABD’nin, İrak veya Suriye’deki iç meselelere karıştığını, ancak ne devletin halkına İrak’a neden girdiğini açıkladığını ne de halkın devletine İrak’a neden girdiğini ve askerlerinin neden öldüğünü sorduğunu ifade eden Başkan Osman Genç, “Almanya, İtalya, Fransa, Rusya ve İngiltere de yüzyıllarca Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin içişlerine karıştı. Ancak hiç biri devlet politikaları konusunda halkına hesap vermedi. Bugün Türkiye komşularının sorunlarıyla ilgili aktif rol oynamaya başladıysa ve orada mazlum konumundaki din kardeşlerimize sahip çıkıyorsa bu Türkiye’nin yeniden tıpkı eskiden olduğu gibi hem dünya vizyonu hem de askeri anlamda güçlendiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

 

‘BİZE ENSAR OLMAK YAKİŞİR’

Bugün Fransa, Almanya, İngiltere, ABD gibi pek çok ülkede milyonlarca yabancı insanın o ülkelerin vatandaşlığına geçtiğine de işaret eden Başkan Osman Genç, şunları söyledi: “Fransa’yla, Almanya’yla hiç bir ırk, dil, din bağımız olmamasına rağmen Türk ve Müslüman kardeşlerimiz yaşamaktadır. Kaldı ki, Suriyeli, İraklı, Afgan misafirlerimiz bizim din kardeşlerimizdir. Kardeşlik sadece karındaş olmakla olmaz. Bizim bu insanlarla gönül ve tarih bağımız var. Bizim medeniyetimizde misafir berekettir. Suriyeli misafirlerimiz de bu ülkenin bereketidir. Muhacir konumundaki din kardeşi olduğumuz misafirlerimize karşı bize ensar olmak yakışır. Biz tarih boyunca hep ensar olduk. O insanlar da bilgileriyle, birikimleriyle ülkemize katkı sağlayacaktır. Her vatandaşımız bunu bu şekilde değerlendirmelidir.”

 

http://www.canik.bel.tr/haberdetay.asp?id=2590

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz