Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

ŞEHRE RUH VERMEK YEREL YÖNETİCİLERİN GÖREVİDİR

12 Ekim 2016
1.212 kez görüntülendi

ŞEHRE RUH VERMEK YEREL YÖNETİCİLERİN GÖREVİDİR
Reklam
Atakum Gençlik Merkezi’nde “Şehir ve Kimlik” sunumuyla üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Başkan Genç,” Şehirlerimizi medeniyet ve kadim değerlerimize uygun ruha döndürmeliyiz. Bunu sağlayacak olan da yerel yöneticilerdir” dedi.

 

Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Derneğinin (SOSKADER) davetlisi olarak  “Şehir ve Kimlik” sunumuyla üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Konferansa Başkan Genç’in yanısıra,Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve SOSKADER Başkanı Doç. Dr. İbrahim Turan ve üniversite öğrencileri katıldı.

ŞEHİRLERİMİZİ MEDENİYET DEĞERLERİMİZE UYGUN RUHA DÖNDÜRMEMİZ LAZİM

Ülke olarak önemli günler yaşadıklarını ifade eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç,” 15 Temmuz’da millet ve devlet olarak kara bir gece yaşadık.15 Temmuz’da ilk defa darbeyi durduran bir halk vardı.O gecenin kahramanları sizlersiniz. Nasıl milli ve manevi değerlere bağlı olduğunuzu tüm dünyaya gösterdiniz. Çanakkale’de ecdatımızın 100 yıl önceki ruhuna, bu aziz millet 15 Temmuz gecesi döndü. İşte şehirlerimizi de bu ruha döndürmemiz gerekir. Şehre ruh kazandıran medeniyet ve kültürdür. Bu medeniyet ve kültürü topluma adapte edecek ise yerel yöneticilerdir” dedi.

ŞEHRİ DEĞİL, İNSANİN GELECEĞİNİ İNŞA EDİYORUZ

Şehre bir taş dahi koyarken bin kere düşünmemiz gerektiğini söyleyen Başkan Genç,” Şehir, sadece değişik inşa malzemeleriyle, bugün beton, geçmişte taş veya başka bir şey, değişik inşa malzemeleriyle rastgele düzenlenmiş bir mekân değildir.Hacı Bayram Veli’nin şu sözü şehir ve kimlik açısında önemlidir. “İnsan, şehri inşa ederken aslında taşın toprağın arasında kendisini inşa eder. Gönülde her ne var ise, şehir olarak görünür. Gönlü taş olanın şehri taş, gönlü aşk ile dolu olanın şehri gülistan olur” dedi.

ŞEHİR VE KENT

Canik Belediyesi olarak amaçlarının yaşanabilir bir şehir inşa etmek olduğu söyleyen Başkan Genç, ”Sadece beton binalar yaparak bir şehri imar edemezsiniz. Bu şekilde sadece kent oluşturursunuz, ama bir şehir, bir medeniyet inşa edemezsiniz. Şehir bulunduğu konum, coğrafya bakımından doğal olarak kurulur, gelişir. Kent ise sonradan inşa edilir, geliştirilir. Örneğin bir İstanbul, Selçukluların Karadeniz’de kurduğu ilk ve tek şehir olan Samsun, kökü binlerce yıl öncesine dayanan Bağdat birer şehirdir. Ancak Dubai bir kenttir. Şehir birleştirir, kent ise tekilleştirir.Şehir kültürü ancak şehir ahlakıyla oluşur. Şehrin estetiği mimarisi, insanın estetiği ise ahlaktır” dedi.

 

İNSAN MEKAN İLİŞKİSİ KURAMAZSAK, MEDENİYET İDDİAMİZ OLAMAZ

Şehirlerin insanların geleceğini şekillendiren mekanlar olduğunu ifade eden Başkan Genç, ”İnsanların geleceğine ufuk çizecek olan şehirlerdir. Eğer doğru bir dönüşümü sağlayamazsak sadece şehirleri değil, geleceğimizi de kaybederiz. Geleceğini kaybeden şehirlerinde medeniyet iddiası olamaz. Bunu sağlamamız için insanı merkeze koyan bir şehir planlarına ihtiyacımız var. İnsanın yaşamı içerisindeki her ihtiyacını karşılayacak bir planlamadan bahsediyorum. Bu sosyolojik planlamayı yapmak zorundayız. Sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet iddiası olamaz. Medeniyet iddiası olamayan bir ülkenin de gelecek iddiası olmaz.

 

ŞEHRİMİZİN HAFİZASİ BELLİ; SELÇUKLU VE OSMANLİ

Samsun’un derin bir tarihi hafızaya sahip olduğunu ifade eden Genç,” Şehirlerin aynı insanlar gibi kişiliği ve kimliği vardır. Bu şehrin kimliği bellidir. Selçuklu ve Osmanlı şehridir Samsun. Samsun, Selçukluların kurduğu bir şehirdir. Milli mücadele şehridir. Dolayısıyla turizm için dahi olsa Samsun’un sembollere ihtiyacı yoktur” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE BİNALARİ DEĞİL, ANLAYİŞİ DEĞİŞTİRDİK

Canik’te sadece binaları değil bir anlayışı da değiştirdiklerini söyleyen Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ”İlçemizde yapmış olduğumuz Kuzey Yıldızı Kentsel Dönüşüm projesiyle 383 dönüm üzerinde adeta yeni bir şehir inşa ettik. Sadece şehir değil, yeni bir anlayış, sosyolojik bir gelişmeyi de inşa ettik. Kuzey Yıldızı mahallemizde kentsel dönüşüm yapmadan önce kadınların mülk sahibi oranı % 1 bile değildi. Bugün bu oran % 38. Buradaki kentsel dönüşüm hamlemiz paylaşımda da yeni bir anlayışı getirdi. Kuzey Yıldızı Mahallemizdeki insanlar artık geleceğe daha güvenle bakıyor” dedi.

BOŞNAKZADE AHMET RESAİ BEYİN DURUŞU

Samsun’un tarihte önemli bir şehir kimliğinin olduğunu söyleyen Başkan Genç,”20 Ekim 1930 tarihinde Serbest Cumhuriyet Fırkası adayı olarak Samsun Belediye Başkanlığına seçilen Boşnakzade Ahmet Resai beyin siyasi duruşu Samsun’un o zamanki kimliğinin ne kadar güçlü olduğunu işaret ediyor aslında bize. 1930 yerel seçimlerinde Serbest Cumhuriyet Fırkası, Türkiye’de tek bir ilde belediye başkanlığı kazanmıştır. O ilde Samsun’dur. Serbest Cumhuriyet Fırkası adayı olarak seçimi kazanan belediye başkanı da Boşnakzade Ahmet Resai Beydir. Serbest Cumhuriyet Fırkasının kapatılmasına rağmen halkın iradesine saygısından dolayı istifa etmemesi Samsun’un nasıl bir kimliğinin olduğunun en önemli göstergesidir” dedi.

Konferans sonunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve SOSKADER Başkanı Doç. Dr. İbrahim Turan katılımlarından dolayı Başkan Genç’e teşekkür plaketi takdim ederken,Başkan Genç’de Turan’a davetlerinden dolayı Osmanlı kaftanı hediye etti.

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz