Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 03 Aralık 2021, Cuma

Şehir Üniversitesi’nde istifa depremi

26 Ekim 2015
1.018 kez görüntülendi

Şehir Üniversitesi’nde istifa depremi
Reklam

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucuları arasında bulunan Fahrettin Altun, Burhanettin Duran, Medaim Yanık, “YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı” diyen ve Ali Atıf Bir’in rektörlüğe getirilmesini protesto için üniversiteden istifa etti.

 

“YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı” diyen paralelci Ali Atıf Bir’in İstanbul Şehir Üniversitesi’ne rektör yapılmasına tepki sürüyor. Üniversitenin kurucu üyelerinden Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık, Doç. Dr. Fahrettin Altun, Şehir Üniversitesi’ndeki görevlerinden istifa ettiler.
İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Paralel Yapının elemanı olan Ali atıf Bir’in atanması büyükü tepkilere neden olmuştu. Bir’in rektörlük görevine getirilmesine üniversitenin kurucu üyesi olan akademisyenlerden de tepki geldi. Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık ve Doç. Dr. Fahrettin Altun, Şehir Üniversitesi’ndeki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Bir’in atanmasına tepki gösteren bir çok akademisyenin de istifası bekleniyor.
İstifa eden 3 akademisyen şu açıklamayı yaptı:
İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDEN İSTİFA EDİYORUZ
Kurucuları arasında yer aldığımız ve yaklaşık 7 yıldır hizmet verdiğimiz İstanbul Şehir Üniversitesi’nden bugün itibariyle istifa ediyoruz.
İstanbul Şehir Üniversitesi, iyi, doğru ve güzeli aramak, insan, toplum ve doğayı anlamak, bu arayış ve anlayışın ürünü olan bilgileri tüm insanlıkla paylaşmak misyonu etrafında kurulmuştu. Bölgemizin ve Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri olma vizyonuyla öne çıkmak isteyen üniversitemiz, bu anlamda ciddi bir mesafe kat etti. Kısa bir süre içinde Türkiye yükseköğretim alanı içerisinde adından söz ettiren bir vakıf üniversitesine dönüştü.
İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bu başarıyı elde etmesinde üniversite yöneticilerinin, akademik personelinin, öğrencilerinin ve idari kadronun emeklerinin ve fedakarlıklarının büyük bir etkisi oldu.
İstanbul Şehir Üniversitesinin 7 kişilik kurucu akademik kurulunun 3 üyesi olarak bizler, gelinen noktada üniversitenin kurucu felsefesinden uzaklaştığını görüyor ve bundan ciddi bir rahatsızlık duyuyoruz.
Üniversite Rektörlüğüne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi’nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan, “YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye Şeriatla savaşı kaybeder” gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek “paralel devlet yapılanması”na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.
Ve “biz yokuz” diyoruz.
Öğrencilerimizin, çalışma arkadaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağını umuyor, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bu dar boğazdan bir an önce çıkmasını temenni ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.
Prof. Dr. Burhanettin Duran
Doç. Dr. Fahrettin Altun
Prof. Dr. Medaim Yanık
http://www.dinihaberler.com/sehir-universitesi-nde-istifa-depremi-83458.html
beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz