Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

Rus jetleri Cuma namazını engelledi

2 Ekim 2015
979 kez görüntülendi

Rus jetleri Cuma namazını engelledi
Reklam

Rus jetlerinin, Humus’un kuzey kesimlerinde alçak uçuşlarının yoğunlaşması nedeniyle cuma namazları iptal oldu.

AA’nın haberine göre, Humus’taki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Humus kentinin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki ilçe, belde ve köyler üzerinde gerçekleştirdiği yoğun uçuşlar nedeniyle halkın savaş uçaklarının saldırı ihtimaline karşı cuma namazlarının kılınamadığı ifade edildi.

Halkın Rus uçaklarının camilere saldırmasından korktuğu için cuma namazına gidemediğini ifade eden kaynaklar, ‘‘Bölgedeki alimler de hava saldırıları nedeniyle halkın cuma namazına gitmemesine fetvalar verdiler” dedi.

Humus Medya Merkezi’de olayı doğrulayarak halkın alimlerden fetva alarak güvenlik nedeniyle cuma namazına gitmediğini kaydetti.

İki gün önce Rus uçaklarının Humus’un kuzeyindeki Telbise ve Rastan ilçesi ile Zafaran ve Mukramiye köyüne saldırması sonucu 32 sivil yaşamını yitirmiş 200 kişi de yaralanmıştı.

Suriye’ye IŞİD’le mücadele gerekçesiyle gelen Rusya ordu kuvvetleri, Hama, Humus ve İdlib kırsalında muhaliflerin denetiminde olan bölgelere saldırıyor.

Esed güçlerine  ait savaş uçaklarının daha önce Halep’in kuzey kesimlerinde muhaliflerin kontrolündeki camilere saldırması nedeniyle halk cuma namazına gidememişti.

 

http://www.timeturk.com/rus-jetleri-cuma-namazini-engelledi/haber-66880

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz