Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

Peygamber İsmi Muhammed Ali

3 Temmuz 2016
1.983 kez görüntülendi

Peygamber İsmi Muhammed Ali
Reklam

Adının Hollywod Bulvarı’nın yıldızlar geçidinde mermer döşemelere yazılması teklifine karşı “Ben Peygamber ismi taşıyorum; adımı yerlere yazdırmam” diyerek inananların gönlünde taht kurmuş, yumruğuyla meşhur İslam davetçisidir Muhammed Ali Clay.

İslam davetçisi olarak nitelememin çok yerinde bir tespit olduğunu düşünüyorum, çünkü hayatı boyunca hep İslam’ın yumruğu ile temsilcisi olmuş, nice davetler gerçekleştirmiş bir hak ve adâlet savunucusu.

İslam davetçisi olmak için illâki din âlimi olmak gerekmediğini, ilâhiyat fakültesinden mezun olup, camilerde vaaz ve nasihat yapmanın şart olmadığını, her durumda tavır ve tavranışlarla İslamın temsil edilebileceğinin  en güzel temsilcisi olunacağını göstermiş bize.

Peygamber ismine gösterdiği saygı onu yücelttikçe yüceltecek, bütün Müslümanların kalbinde taht kurduracak, böylece dünya çapında adınının efsane olarak anılmasına neden olacaktır.

Efsane boksör Muhammed Ali Clay 3 Haziran Cuma günü Hakkın rahmetine kavuştu. Her ölümlü insan gibi o da bu dünyadaki süresini tamamladı, sonsuzluk yurduna göçtü.

“Her nefis ölümü tadacaktır” hiç kuşkusuz. Ölümü tadarken arkada hayırla yâdedilecek eserler bırakarak ayrılmaktır kişiyi kazançlı kılan.

Bir de yaşarken niçin yaratıldığının farkında olarak yaşayabilme bilincine sahip olmak ve yaşamı bu bilinç üzere şekillendirmek.

Korkusuz bir direnişçi olan özgürlük savaşçısı Malcolm X’in etkisiyle Müslümanlığı seçtiği söylenen Cassius Marcellus Clay ilk iş olarak kendisini küfürle bağlantılı kılan adını değiştirmek olmuş, adını ölümsüz kılacak, ebed ve ezel kadar güzel insanın adını koyarak gerçekleştirmiş ve bu isme lâyık olabilmek için de bir yaşam boyu mücâdele etmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettiği yaştan bir fazla yaşta İslamiyet ile şereflenen Muhammed Ali’nin hayatı İslam’ın temsilcisi olan her bir fert için örneklerle doludur.

Adını aldığı ulvi şahsiyeti en güzel şekilde temsil etmiş, onun adına gelebilecek hertürlü saygısızlığa bütün varlığıyla karşı koymuş, şu fâni dünyaya zerre değer vermeden yumruğu ile ölümüne mücadele etmiştir.

Akıllı kişi hayatın gâyesini iyi belirleyen ve ona göre yaşamına şekil veren kişidir. Dünya denilen yurt sadece bir sınav yeridir. Asıl gâyenin Allah’ın rızasını kazanmak olduğunu anlayan kişi, bu dünyanın geçici makamlarına, servetlerine, şatafatına değer vermez, yalan yanlış hayallerin, gâyelerin peşine düşmez, kendini boşuboşuna heder edip kaybedenlerden olmaz.

Asıl hedefin cenneti kazanabilmek için gerekli bütün vesileleri kullanmak olduğunu bilir, her ânını Allah ve Rasulü’nün adını yüceltmek, ulaştırılması gereken mesajın ulaşması için gayret etmek olduğunu anlar.

Zulmün ve küfrün hakim olduğu bir ortamda İslam ile müşerref olan Muhammed Ali, hayatının gâyesini çok iyi anlamış olduğundan yumruğu ile mesajlarını ulaştırmış, sayısız insanın hidâyete ermesine vesile olmuştur.

Dünyanın depdebesine aldanıp, şöhret hastalığına kapılmamış, gerektiğinde çoğu insanın hayır diyemeyeceği, makam ve mevkileri, mal ve serveti elinin tersi ile itip mazlumun yanında yer almıştır. Milyonlarca dolarlık gelirini mazlumun sesi olma adına feda etmiş, elinden imkânlarının alınmasına aldırmadan dik durabilmiştir.

Viyetnam savaşını protesto ederek askerliğe gitmeyi reddetmiş, 2001 ikiz kuleler saldırısında İslam’ın adının terörizm ile ilişkilendirilmesine sesi ve yumruğu ile karşı çıkmıştır.

Hak eri olan kişi ak da olsa, kara da olsa şu üçbeş günlük dünyanın zevk ve eğlencesine aldanıp, baştan çıkarıcı heveslerine kanıp asıl hedeften, varılması gereken sonsuzluk yurdu cennetten mahrum olmaz. Asıl işin âhiret hayatını kazanmak olduğunu bilir ve ona göre yaşar ve ona göre emâneti teslim eder.

“Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır” diyerek ümmete dirilişin sırrını da vermiştir.

İyi bir müslüman olmasak bile iyi bir müslüman gibi davranma özgüvenine sahip olmalıyız. Rabbim ümmetin diriliş nesline rüyalarımızı gerçekleştirecek uyanışlar nasip eylesin.

Bütün dünya 74 yaşında Hakkın rahmetine kavuşan efsane boksörü uğurlarken, biz de rahmetle anıyoruz

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz