Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

Pakistan’dan İslam İttifakı açıklaması

17 Aralık 2015
1.104 kez görüntülendi

Pakistan’dan İslam İttifakı açıklaması
Reklam

İslam İttifakı’nda yer alan Pakistan, ‘haberimiz yoktu, sürpriz oldu’ açıklamasında bulundu…

Suudi Arabistan’ın hafta başında açıkladığı ve Türkiye dahil 34 ülkeyi barındıran ‘Teröre karşı İslam ittifakı’ adlı askeri koalisyonda adı geçen Pakistan kendilerine katılım için resmi bir davet yapılmadığını açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aizaz Çaduri, ülkede yayımlanan Şafak gazetesine yaptığı açıklamalarda koalisyon duyurusuna şaşırdıklarını ifade etti ve Pakistan’ın Suudi Arabistan’ın Riyad’daki başkentinde görevli büyükelçisinden konuyla ilgili bilgi istediklerini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Yeni ittifaklara ve farklı eylemlere girip girmeme konusunda karar almadan önce konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmeye çalışıyoruz” deniyor.

MALEZYA ASKER YOLLAMAYIZ

Askeri koalisyona dahil edilen Malezya’dan ise ‘operasyonlara dahil olmayız’ açıklaması geldi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, Kuala Lumpur’un askeri anlamda ittifakta rol üstlenmeyeceğini belirterek “Ama koalisyonu destekliyoruz, militanlara karşı mücadeleyi destekliyoruz” dedi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhamed bin Selman, operasyonların merkezinin Riyad’da olacağını belirtmiş ve hedefin IŞİD’in yanı sıra diğer örgütlerle de mücadele’ olduğunu belirtmişti.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, koalisyona ağırlıklı olarak Şii nüfusun yaşadığı İran ile Irak’ın yanı sıra Suriye’nin de dahil edilmediğini hatırlatarak yeni koalisyonun nasıl işleyeceğinin de belirsiz olduğunu ifade ediyor.

 

http://www.timeturk.com/pakistan-dan-islam-ittifaki-aciklamasi/haber-107852

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz