Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

ÖNCE DUA, SONRA MINTIK

20 Temmuz 2017
1.348 kez görüntülendi

ÖNCE DUA, SONRA MINTIK
Reklam

Edirne İl Müftülüğü, Balkan Şehitleri Anıtı’nda düzenlediği “Şehitlere Vefa” programında Anıt çevresinde alkol kullananlara karşı tepki gösterdi ve mıntıka temizliği yaptı. Programda konuşma yapan Edirne İl Vaizi Selim Al; “Bazı kardeşlerimiz yaptıkları işin vahametini bilmeden şehit dedelerinin kucak kucağa yattığı bu alanda alkol almakta, arabalarından müzik dinlemekte, hatta karanlık tamamen çöktüğü saatlerde daha vahim işler ve günahlar işlemektedir. Bu bir suç ve günahın üzerinde, büyük bir gaflettir, akıl tutulması ve cinayettir” dedi.

Edirne İl Müftülüğü, Balkan Şehitleri Anıtı’nda “Şehitlere Vefa” programı düzenledi. Program, Selimiye Camii İmam Hatipi Yusuf Serenli’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından katılımcılar; “Türkiye uyuma şehidine sahip çık”,  “Türkiye uyuma vatanına sahip çık” ve “Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz” sloganları attılar. Programın anlam ve önemini açıklayan konuşmayı Edirne İl Vaizi Selim Al yaptı. Vaiz Al, konuşmasına 10 Aralık Cumartesi günü Beşiktaş’ta meydana gelen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Al; “Öncelikle dün akşam hain ve alçakça yapılan terör saldırısında şehit olan 29 şehidimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu hainleri tanıyor ve biliyoruz, başaramayacaklar. Bu millete diz çöktüremeyecekler. Hakk, her zaman galip gelecektir. Yeter ki bizler uyanık ve şuurlu olalım. İç ve dış düşmanları tanıyalım” ifadelerine yer verdi.

Serhat şehri ve şehitler diyarı olarak övülen Edirne’nin 92 yıl Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptığını, Fatih Sultan Mehmet Han’ın Edirne’de doğduğunu, fatihlerin yetiştiği muazzez bir belde olduğunu belirttiği açıklamasında Vaiz Al; “Bizler Edirne halkı olarak inanıyoruz ki tarih sahnesin de sürekli olduk ve güzel izler bıraktık. Edirneli dinine, manevi değerlerine, örf ve kültürüne bağlı kaldığı oranda tarih sahnesinde kalmaya devam edecektir. Dininden milli ve manevi değerlerinden uzaklaştığı oranda ise bu değerlerden mahrum kalacaktır” dedi.

“Şehitler vefa, saygı ve dua beklemektedir”

Balkan Şehitleri Anıtı’nın 20 bin şehidin kucak kucağa yattığı, bu vatan için en kıymetli varlığını, canını vermiş Mehmetçiklerimizin, bulunduğu mukaddes bir yer olduğunu söyleyen Vaiz Al; “Üzerine bastığımız toprak, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, her metrekaresinde şehit bedeninin bulunduğu yerdir. Bu anıttaki levhalarda, burada yatan şehitlerimizin adları, memleketleri ve yaşları yazmaktadır. 19, 20, 21 yaşlarında gençler, bu vatan için şehit oldular. Diyarbakırlı, Tuncelili, Vanlı, Bitlisli, Konyalı, Rizeli, Trabzonlu, Çanakkaleli, Edirneli binlerce genç şehit bizlerden vefa, saygı ve dua beklemektedir” sözlerine yer verdi.

“Bu bir suç ve günahın üzerinde, büyük bir gaflettir”

Bunun bir bayrak yarışı olduğunu belirten Vaiz Al; “Şehitlerimiz, vatan ve kutsal değerleri uğruna şehit olmuşlardır. Şimdi ise bayrak bizdedir. Öncelikle ecdadımıza saygı, şehit oldukları değerlere saygı, birinci önceliğimiz olmalıdır. Bazı kardeşlerimiz yaptıkları işin vahametini bilmeden şehit dedelerinin kucak kucağa yattığı bu alanda alkol almakta, arabalarından müzik dinlemekte, hatta karanlık tamamen çöktüğü saatlerde daha vahim işler ve günahlar işlemektedir. Bu bir suç ve günahın üzerinde, büyük bir gaflettir, akıl tutulması ve cinayettir” dedi.

“Çirkin bir çevre kirliliğine sebep olmaktadırlar”

                Alanda alkol alanlara seslenen Vaiz Al; “Bu alanda piknik yapan veya alkol alma gafletinde olanlar, çöplerini de bırakarak son derece kötü ve çirkin bir çevre kirliliğine sebep olmaktadırlar. Şehitlerimize ve çevreye saygı bizim görevimizdir. Bizim yetkililerden beklentimiz, bu bölgenin alkol alınan bir alan olmaktan çıkartılması, güvenlik görevlileri ile korunmaya alınması, şehitlerin bulunduğu bu alana araç girişi yasaklanmasıdır. Bariyerle araç girişi engellenmelidir. Edirne halkı olarak duyarlılığımız devam edecek, saygı eksenli bu sosyal sorumluluk çalışması burada ve başka alanlarda da canlı tutulacaktır. Geldiğiniz için hepinize Edirne İl Müftülüğü olarak teşekkür ediyoruz. Gününüz ve geleceğiniz iyi olsun, iyilerle ve iyiliklerle dolu olsun. Bu vatan için canını veren tüm şehitlerimizi saygıyla ve vefa duygularıyla yad ediyor, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyoruz” sözlerine yer verdi. Edirne İl Vaizi Selim Al’ın konuşmasının ardından programa katılanlar alandaki alkol şişelerini ve çöpleri birlikte toplayarak mıntıka temizliği yaptılar.

 Uğur AKAGÜNDÜZ

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz