Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

Nefis terbiyesi ihramla başlar

7 Ağustos 2017
806 kez görüntülendi

Nefis terbiyesi ihramla başlar
Reklam

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, haccın farzlarından olan ihramı ‘yasakların başlangıcı, nefisle mücadeleye götüren yolun ilk adımı’ olarak tanımladı. Bozkurt, “Hac kolay bir ibadet değildir, zordur. Hacı adayları normal zamandaki alışkanlıklarından ihrama girdikten sonra vazgeçmeliler” şeklinde konuştu.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara giden, gidecek olan hacı adaylarına ihramın önemi anlatıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, ihramın iki temel şartını şöyle açıkladı: “İhramın, niyet ve telbiye olmak üzere iki olmazsa olmaz kuralı vardır. Niyet, hac veya umre yapmaya karar vermektir. Niyetin dil ile yapılması müstehaptır. Telbiye ise, ‘Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerîke lek’tir.”

KIYAFETTEN İBARET DEĞİL

Bozkurt, “İhram; Hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, diğer zamanlarda helâl olan bazı fiil ve davranışları, hac veya umrenin rükünleri tamamlanıncaya kadar kendine haram kılması anlamına geliyor. Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda buluşan milyonlarca hacı adayı ilk olarak ihrama girmek zorunda” dedi. İhramın sadece kıyafetten ibaret olmadığını vurgulayan Bozkurt, “İhram, kendimizi yasaklardan durdurmak için verdiğimiz sözdür” diye konuştu.

TEMİZLİK İLK ŞART

Bozkurt, ihram sürecinde uyulması gereken kuralları ise şu şekilde anlattı: “İhrama girmeden, tırnakları kesmek, temizlik için gusletmek, güzel kokular sürünmek, ihram denilen iki parça örtüye bürünmek ve ihram elbisesini giydikten sonra iki rekat namaz kılmak sünnettir. İhramlıya, vücudundaki saç ve kılları kesmesi, yüzünü örtmesi, eldiven, çorap ve topukları örten ayakkabı giymesi; cinsi münasebette bulunması; avlanması; harem bölgesindeki bitkileri kesmesi yasaktır.”

  • SABIR HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
  • İhram boyunca riayet edilmesi gereken manevi kuralları sıralayan Bozkurt, “İğne atsan yere düşmeyecek tabirini orada canlı canlı görüyorsunuz. Ezilme tehlikesinden tutun, belki bir takım itme olayları, ulaşım sıkıntısı. Orada riayet etmeniz gereken kurallar da var. Sabır herşeyden önemlidir. O sıkıntılar esnasında, o meşakketler ile karşılaştığımızda insanın asıl asaleti, asıl kimliği ve kişiliği ortaya dökülüyor” ifadelerini kullandı.

81’lik nine torunuyla hac yolunda

Gaziantep’te 10 senedir hacca gitmeyi bekleyen 81 yaşındaki Ayşe Nine, 4 yaşındaki torunu, gelini ve oğluyla birlikte Mekke’ye gitti. Ailenin en yaşlı üyesi ile en küçüğü, Surre Alayı uğurlamasıyla Hatay’dan yola çıktı. Gaziantep’te yaşayan Çakmak ailesi 10 sene önce hacca gitmek için başvuruda bulundu ancak sevinçli haber ancak bu yıl geldi. Çakmak ailesinin mutluluğu, Payas Belediyesinin Surre Alayı uğurlaması için gönderdiği davetle ikiye katlandı. Babaanne Ayşe Çakmak (81), torunu Yunus (4), gelini Iras (38) ve oğlu Murat Çakmak (48), uğurlamaya katılmak için Gaziantep’ten Hatay’ın Payas ilçesindeki tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’ne geldi.

Minik Yunus’un duası

Çakmak ailesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15. ve 19. yüzyıllar arasında uygulanan Surre Alayları geleneği kapsamında külliyedeki imarethane içinde yemek ikramı yapıldıktan sonra edilen duanın ardından Mekke’ye hareket etti. Minik hacı adayı Yunus Çakmak, “Anneme, babama, sizlere dua edeceğim” dedi. Ailenin en yaşlı üyesi Ayşe Çakmak da hacca gitmenin 10 sene sonra nasip olduğunu hatırlatarak, “Oraya gidip Allah’a şükredeceğiz. Ellerimizi açıp dua edeceğiz. Bu yaştan sonra başka ne yapacağız ki? Torunumla, gelinimle, oğlumla Allah’a şükrediyorum. Savaşlara da şehitlere de herkese dua edeceğiz” ifadelerini kullandı.

http://www.yenisafak.com/gundem/nefis-terbiyesiihramla-baslar-2773583

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz