Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

Muhammed Ali öldü iddiası

22 Ekim 2015
1.565 kez görüntülendi

Muhammed Ali öldü iddiası
Reklam

Ünlü Boksör Muhammed Ali’nin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Sosyal medyada efsane ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali Clay’in hayatını kaybettği iddia edildi. Efsane boksörün vefat ettiği haberi daha doğrulanamadı.

Tüm zamanların en iyi boksörü, ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 73 yaşında. Muhammed Ali’nin bir süredir Parkinson hastası olduğu biliniyor.

Muhammed Ali Clay kimdir?

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay olan Muhammed Ali Clay, 17 Haziran 1942’de Kentucky Louisville’de doğdu. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde Natıonal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi.

Yine 1960’ta Roma’da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Listori’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirip İslam dinine geçti ve Muhammed Ali ismin aldı.

Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek gibi konuşan Ali, çok sevdiği boksa ara verdi ama 1967’de boksa tekrar geri döndü. Vietnam’a savaşa gitmediği için cezalandırıldı fakat sonra affedildi. 1974’te Foreman’ı, 1978’de L. Spinks’i yenip Dünya Şampiyonluğu ünvanını geri aldı.

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 madalya kazandı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden ırak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane oldu.

 

http://www.timeturk.com/muhammed-ali-oldu-iddiasi/haber-78686

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz