Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

Malezya’da Bir Bayram Sabahı

9 Temmuz 2016
2.028 kez görüntülendi

Malezya’da Bir Bayram Sabahı
Reklam

Malezya’nın yeni başkenti olarak nitelenen Putra Jaya şehrinde Bayram namazımızı kılmak için sabah namazının ilk vakti ile geleneksel başkent Kuala Lumpur’dan yola düştük. Ortalık hâlâ alaca karanlıktı.

Bir Özbek aileyi de alarak trafiğe yakalanmadan şehre varmak istiyorduk. Bir aydır heyecanını içimizde yaşattığımız bayram sevincini bu defa ilk olarak Putra Jaya’da tecrübe edecektik.

Nerdeyse sekiz yıldır Malezya’da farklı kültürler arasında farklı dünyaların insanları ile birlikte, ama aynı inancı, aynı değerleri birlikte yaşıyorduk. Hayatı doğal bir süreçte Yüce Yaratıcı’nın bizim için çizdiği yazgı ile asude bir dinginlikle sürdürüyorsuk.

Bunca zaman Malezya’da kalmamıza, onca Bayram yaşamamıza rağmen bir türlü fırsatını bulup burada Bayram namazını kılma imkânımız olmamıştı. Geleneğin akıntısına kendimizi kaptırmış olmanın kolaylığında hep bayram namazlarımızı Uluslararası İslam Üniversitesi’nde kılardık. Heyecan ve neşe içerisinde çocuklarla birlikte yaşamın bize sunduğu farklılığın bir zenginlik olduğu şuuruna içtenlikle ermiş bir halde.

Farklılık ve çokluk içinde birliği görme şuurunun bizde bıraktığı etki, yaşamı daha anlamlı kılmanın verdiği farkındalık duygusuydu bu defa yine farklı bir camide bayram namazımızı eda etme düşüncesine neden olan.

Malezya denince öncelikle çok kültürlü bir toplumu oluşturan fertlerin ahenkli bir şekilde bir birlerinin değerlerine, düşüncelerine, gelenek ve göreneklerine saygının yaşam biçimi haline gelmiş olduğu ülke akla gelir.

Toplumun yarısının Müslüman, geri kalan yarısının da çok farklı dinler ve ırklardan oluştuğunu göz önünde bulundurursak, tutkal gibi bu toplu birlikte var olmaya bağlayan değerleri yaşatmadan bu birlikteliğin de gerçekleşmeyeceğini bilmek lâzım. Hoşgörü, sevgi, saygı, barış gibi değerler toplumu farklılık içinde birlik anlayışına götürmüştür.

Camiye vardığımızda henüz daha yeni başlamıştı teşrik tekbirlerinin getirilmesi. Farklı şehirlerin dört bir yanından akın akın gelen inananların farklılığı daha bir anlamlı kılıyordu caminin havasını. Saat sekize yaklaşırken aradan geçen yarım saatlik bir süre zarfında caminin içi farklı güllerden oluşan renkli bir çiçek bahçesi gibi rengarenk olmuştu.

Şehrin en büyük Camisi de olan bu caminin içinin en az üç katı büyüklüğündeki avlusu da aradan geçen bir kaç tekbirlik süre zarfında tıklım tıklım dolup taşmıştı.

Masjid Putra, Malezya dilinde Putra Jaya şehrinin merkez camisi anlamına gelir.

Kültür cümbüşü saçıyordu cami. Herkes kendi kültürünün kiyafetleri ile gelmişti. Malezya’lılar bayram kıyafeti olan göz alıcı parlaklıkta renga renkte kadınların giydiği Baju Kurung ve erkeklerin giydiği Baju Melayu ile gelmişlerdi. Her ailenin ayrı bir rengi vardı. Karı koca ve çocuklar hepsi bir renge bürünmüş, her bir aile, sarı, kırmızı, pembe, yeşil gibi renklerden biri ile temsil edilmişti.

Diğer İslam ülkelerinden ve gayri-Müslim ülkelerin müslümanlarının kendi kıyafetlerini ve renklerini saymaya gerek yok, herbiri ayrı bir gül bahçesi, ayrı kültürlerin kiyafet sergisi gibiydi.

Bu camide bayram namazını kılanları bir sürprizin beklediğinden haberli olarak geldiğimiz için namaz sonrası hemen o sürpriz ile tanışmak için Kompleks Seri Perdana’ya doğu yöneldik. Nehrin karşı yakasına, konuşlanmış olan bu Başkanlık Sarayında bayramlaşma ve bayram yemeği (Rumah Terbuka) ikram edilir, başbakan ve kıral da teşrif ederek akşama kadar bayramın keyfi çıkarılır.

Aradan geçen sekiz yılımıza rağmen ilk defa böylesi bir bayramlaşmaya katılacak olmamızdan dolayı daha önceki yıllarımıza üzülsek de bu yıl katılabilme imkânına ermiş olmaktan kendimizi şanslı saydık.

Verilen bilgiye göre seksen bin kişiye bayram yemeği verilmişti dünkü bayramlaşmada. İşin ilginç yanı başta söylediğimiz gibi Malezya’yı oluşturan farklı kültürler, farklı dinler de bu yemekten nasibini almıştı. Halkı mutlu edecek her türlü yiyecek ve içeceğin ikram edildiği bayramlaşma programı oldukça eğlenceliydi.

Malezya’ya gelip de Hari Raya Rumah Terbuka bayramlaşmasına katılmadan dönenlerin bir başka bayramı iple çekmelerini tavsiye ederim.

Bayramınız Kutlu Olsun…

Doç.Dr.Saim Kayadibi

beğen(1)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz