Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

Mağduriyetimiz Devam Ediyor…!

17 Kasım 2015
1.313 kez görüntülendi

Mağduriyetimiz Devam Ediyor…!
Reklam

Mağduriyetimiz Devam Ediyor…!

28 Şubat darbecilerinin siyasi intikam konusu haline getirdiği hususlardan biri de, El Ezher Üniversitesinden mezun olanların diploma denkliklerinin iptal etmeleriydi. Bu siyasi kararla ciddi mağduriyetler meydana gelmiştir.Bugün ise Ak Parti,bu  siyasi sorunu siyasi kanalları kullanarak teşekkürümüzü ve duamızı  hak edecek biçimde kullanarak kısmen de olsa çözmeyi başarmıştır.Yaşadığımız bu  mağduriyeti niçin siyasi ve intikam aracı olarak  gördüğümüzü anlatabilmek için kısaca geçmişe göz atmak faydalı olacaktır.

İmam Hatip Lisesinde okuduğumuz yıllarda Milli Görüş düşüncesiyle tanıştık.İdealist geçler olarak hem okulumuzla ,hem de fırsat buldukça ülkemizin sorunlarıyla ilgileniyorduk.Lise sonrası dini eğitim almayı çok  istiyorduk.Bunu da ülkemizle kavga etmek için değil ,ülkem ize fayda sağlamak niyetiyle gerçekleştirmek istiyorduk. Mensubu  bulunduğumuz Milli Görüş düşüncesinin yönlendirmesi ve sağladığı kolaylıklar ile bunu , Mısır’da El Ezher’de mümkün olabileceğine karar vermiştik. İslami alanda eğitim kalitesiyle dünyada kabul göre üniversitelerden biri olduğu için bu okula gittik ve eğitimimizi tamamlayarak bu okuldan mezun olduk.

Ön göremedik  mezuniyet sonrasını ve mağduriyetleri , çünkü o günlerde  bu öngörü ,bizim işimiz değil ,siyasetin işiydi…

Refah Partisi’nin siyasette önlenemez  yükselişi, devletin yönetimini  bir şekilde eline  geçirmiş olanları endişeye sevk etmişti.Bu kişiler ortaya koydukları bütün engelleyici çalışmalara rağmen yükselişini durduramadıkları Milli Görüşün partisini ve mensuplarını   ,bu defa da anti demokratik biçimde,baskı ile sindirme yoluna gitmişlerdi.Milli Görüşün gücünü  yükselten ne varsa onu mücadele edilecek güç olarak gördüler , sonrada çok katı biçimde bu gücü imha yoluna gittiler.

El Ezher’de türlü maddi manevi  zorluklarla eğitim alan mezunların diplomalarını iptal ettiler.On sekiz ay askerlik yaptırdılar.Toplum içerisinde önemli suç işlemiş muamelesine tabi tuttular.Öyle bunalttılar ki el Ezher mezunlarını, adeta aldıkları eğitimi başlarına bela ettiler.Bu zalim muamelelere dayanamayan içimizden   iradesi zayıf olan birinin  intihar etmesine ve birçoğunun da bunalıma girmesine  sebep oldular.

Ak Parti iktidarında bu sorun çözülür  diye bekledik ama,hükümet kurulurken  hayal kırıklığımız oldu?Çünkü o günlerde YÖK tarafından diplomaların iptalini sağlamak için sipariş rapor yazan üç kişiden ikisi Ak Parti’den, biri de CHP’den milletvekili olmuşlardı.Ezher mezunlarının umutlarını iyice  tüketen  ise,sipariş raporu yazan Prof.M.Sait Yazıcıoğlu ve Prof. Mehmet Aydın üstelik de  Ak Parti’den Bakan olmuşlardı.Yaşar Nuri Öztürk’de CHP’den milletvekili olmuştu.

Aradan uzun yıllar geçtikten sonra , Ak Parti’nin bir çok uygulaması ile normalleşmeye başlayan ülkemiz  ,El Ezher mezunların sorununu gecikmeli de olsa kısmen çözmeyi başarmıştır.Bu sürecin somut olumlu sonucuna göre,  diploma denklik sorunu çözülmüştür.Ancak bu defa da başka sorunlar işin içine girmiştir.El Ezher mezunlarının çok büyük bölümünün  liyakat sahibi oldukları halde,yaşları bir hayli ilerlemiş olduğundan ,müftülük vaizlik ve idarecilik konularında devlet memurlukları  arasında  kariyer amaçlı bir çok meslekte olan kırk yaş sınırına takılmış oldular.Devlet memurluğu sınavları da işin cabası…

Bu mağduriyetlere daha detaylı  işaret edecek olursak aynı zamanda da neleri talep ettiğimiz ortaya çıkmış olacak.

1-Mezun oldukları  halde şimdiye kadar  hiç memuriyeti olmayanlar;bu arkadaşlarımız şimdiye kadar denklik sorunu yaşadıkları için memuriyet hakkı elde edememişlerdir.Şimdi denklik alan arkadaşlarımızın önünde iki sorun bulunmaktadır.

  1. Yaklaşık yirmi yıl önce gördükleri konulardan bugün KPSS sınavına girmeleri şartı aranmaktadır.
  2. Mezunların çok büyük bir bölümü aradan geçen mağduriyet süresinde, memur olmak şartlarından biri olan ,kırk yaşı geçmiş durumdadırlar.

Bu iki sorunun meydana gelmesi ne yazık ki ,denklik sorunun çözülmesini anlamsız hale düşürmüştür.

Oysa koşullar olağan olduğu yerde  sınav yapmak  ,adalet için şarttır.Ancak o günlerde olağanüstü  koşullar içerisinde  , diploma denkliklerimizi iptal etmek yerine,bizim gibi o dönemde mezun olmuş herkesin girdiği sınavlarla yarışmamızın sağlanması  adaletli  olurdu. Çünkü her meslek grubunun sınav şartı vardı ve sınav  orada eşitliği sağlayacaktı.Ama bugün böyle değildir. Yirmi yıl önce gördüğümüz konulardan,yeni  mezun birileriyle aynı sınava girmememizin istenmesi, ikinci bir haksızlık değil midir?

2- Mezun olup da denklik alan ve daha sonra da öğretmenlikten atılanlar bulunmaktadır.Bu insanlar ağır psikolojik travma yaşadılar.Madden ve manen çok ağır bedeller ödediler.28 şubatta benzeri süreçten geçen ve ordudan atılan askerlere sağlanan özlük haklar Ezher mezunlarına da sağlanması gerekir kanaatini taşımaktayız.

Ne yazık ki, El Ezher mezunlarıyla ilgili  ilk düğme yanlış iliklenmiştir.Ne yapılırsa yapılsın ilk düğme yanlış iliklendiği için her atılan adım başka bir arıza ve mağduriyete sebep olmaktadır.

Bu ülke de geçmişte oluşan bu mağduriyetin Ak Parti iktidarı ile birlikte  köklü biçimde ortadan kaldırılması gerekmektedir.Buna inancımızı devam ettiriyoruz…

beğen(6)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz