Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ekim 2021, Salı

Kongrede Türkiye ve İslam Dünyasına mesaj

2 Mart 2017
1.358 kez görüntülendi

Kongrede Türkiye ve İslam Dünyasına mesaj
Reklam

ABD Başkanı ilk kez kongreye hitap ettiği konuşmasında önemli mesajlar verdi. Trump Kongrede, DEAŞ’la mücadele, Meksika duvarı, ABD ordusunun yeniden inşası gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Trump kongre konuşmasında ekonomik hedeflerin yanında DAEŞ ile mücadele noktasında da özellikle Müslümen ve mütefik ülkelerle birlikte hareket edileceği mesajını verdi.ABD Kongresinin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisinin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, ağırlıklı olarak Amerikan ekonomisiyle ilgili attığı adımları anlattı.

DEAŞ ve yasa dışı göçmenlerle mücadele vaadini yineleyen Trump, ülkede birliği sağlamak istediğini vurguladı.

CUMHURİYETÇİLER SIK SIK AYAKTA ALKIŞLADI

Salona girişinde Cumhuriyetçi vekiller tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan ve konuşması sık sık alkışlarla bölünen Trump, yaklaşık bir saat süren hitabında göreve geldiği günden itibaren ekonomi alanında birçok adım attığını belirtti.

ABD’nin güvenliğini sağlama noktasında gerekli gördükleri tedbirleri alacaklarını kaydeden Trump, ABD ve Avrupa’da yaşanan terör saldırılarından örnekler vererek DEAŞ tehdidine karşı kararlılık vurgusu yaptı.

DEAŞ’A KARŞI MÜTTEFİKLERLE BERABER ÇALIŞMA VURGUSU

Terör örgütü DEAŞ’ı kastederek, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslam dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız.” diyen Trump, savunma harcamalarında öngördüğü ciddi artışa da dikkati çekti.

Trump, “Söz verdiğim gibi, Müslüman ve Hristiyanları, her din ve inançtan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz vahşiler topluluğu olan DEAŞ’ı ortadan kaldırma planı hazırlaması için Savunma Bakanlığına talimat verdim.” ifadesini kullandı.

ORDUYU YENİDEN İNŞA EDECEK BİR BÜTÇE

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bütçesinin ciddi oranda artırılması için çalışmalara başladıklarını da aktaran Trump, “Amerikan tarihindeki en büyük bütçe artışlarından birinin hazırlanmasını istiyor ve orduyu yeniden inşa edecek bir bütçeyi Kongreye gönderiyorum.” diye konuştu.

 

kaynak :internethaber.com

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz