Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

Katar Krizi bize ne öğretti.

17 Haziran 2017
1.803 kez görüntülendi

Katar Krizi bize ne öğretti.
Reklam

Feraset sahibi insanlar daima yüzleşmek zorunda bırakıldıkları krizleri sağduyu ile aşarlar ve bu krizleri fırsata çevirerek geriye dersler bırakırlar. İşte Katar’da yaşanan kriz de birçok derslerle doludur.

Katar krizinde mazlumun yanında yer alan Türkiye, dik duruşu ile arkasına samimi dostlarını toparlamayı başarmış, kötüler gibi iyiler de saflarını belirlemişlerdir.

Hepimizin korku ve heyecanla takip ettiği 5 Haziran krizi, Sisi’nin ipi ile kuyuya inmenin stratejik hamle olacağını düşünen tüccar Trump’ın hayali ile ortaya çıkmıştı. Trump kolayca hesaplarını şişirmek, borçlarını ödetmek için önüne sunulan teklife balıklama atlamış, zafer çığlıklarını kısa sürede atma hevesi ile taşeronlarını sahaya sürmüştü. Suudi Arabistan büyük bir hevesle sarılmıştı büyük (!) operasyona.  Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Maldivler’i de peşine takarak mazlum Katar halkını ve asil duruş sergileyen liderleri Şeyh Temim’i ablukaya aldılar. Bütün siyasi ve ekonomik ambargolarını uygulayıp, ilişkilerini kestiler. Mekkeli müşriklerin Peygamberimize (sav) uyguladıkları ambargonun aynısını uyguladılar. Güya abluka ile Katar halkı çaresiz bırakılacak, gıda yetersizliğinden lider Şeyh Temim saygınlığını kaybedip alaşağı edilecek ve Trump efendilerinin isteklerini kolayca yerine getirip koltuklarını sağlama alacaklardı.

Oysa tarih tecrübesinden birazcık olsun nasipleri olsaydı bu ablukanın başarısız olacağını Mekkeli müşriklerin uyguladığı ablukanın başarısızlığından okuyabilirlerdi. Ferasetleri kapalı olduğu için sonucu tahmin edemediler, çağdaş zorbaların kölesi olmayı tercih edip kendi kardeşlerinin kanına girmek istediler.

Ihvan ve Hamas’ın hamisi durumundaki, mazlumların koruyucusu Şeyh Temim’i indirip yumuşak darbe yapacaklardı. Efendilerine yaranmak için dünyanın en zengin petrol ve doğal gaz ülkesi Katar’ın kaynaklarına el koyacaklardı. Tıpkı 15 Temmuz’da Tayyip Erdoğan’a ve halkına yapmak istedikleri gibi. Tıpkı mekkeyi istila etmek isteyen Ebrehe’nin aç gözlülüğü gibi, tıpkı İbrahim’i ateşe atıp yakmak isteyen Nemrut gibi, tıpkı Musa’yı yok etmek isteyen Firavun’un kibri gibi…

Planlarını altüst edecek gizli eller birbir ortaya çıkmış, hesap edemedikleri yürekler bir bir ortaya çıkmıştı. Vatan aşkı ile yanan yürekler silahlara, tanklara vücutlarını siper etmişler, Tayyip Erdoğan’a sahip çıkmışlar; Ebabil kuşları Ebrehe ve ordusunu ekin tarlasına çevirmiş; İbrahimin Rabbine güveni ateşi gül bahçesine çevirmiş, Musa’nın dirayeti Firavun’u kızıl deniz’de boğmuştu.

Türkiye de ebabil kuşları gibi, bir İbrahim gibi, bir Musa gibi inandığı değerler uğruna ateşe atılmış, mazlumların yanında yer almış, Katar’daki kardeşlerinin yanında yer alarak onlara umut oldu. Bu umut, Umman, Kuveyt, Fas (Moroco), Somali, Pakistan, Eritre ve İran’ı da yanı almış zorbaların oyunlarını bozacak güçlü bir inanç ordusu oluvermişti.

Batının ve Emepryalizmin korktuğu tek şey Müslümanları bir araya getirme iradesine sahip lider bir ülkenin yeniden doğacak oluşu. Dik durabilen bir ülkenin varlığı diğer İslam ülkelerini de peşine takarak dev bir birlik oluşacak, Batı’nın asırlardır sürdüregeldiği sömürge imparatorlukları yok olacak. Korkuları buydu onların…

Nasıl ki Türkiye’nin yalnızlğında Katar elini uzattıysa, Türkiye de Katar’ı zor günde yalnız bırakacak değildi. Bırakmadı ve bırakmayacaktır da. Birlik ateşi yeter ki ateşlenmeye görsün biribir ardına gelecektir. Katar örneğinde bunu gördük. inşaAllah yıllardır hasretini çektiğimiz birlik yeniden doğacak bunun hakikatini Türkiye’nin dik duruşunda gördük.

Musa’nın doğuşuna nasıl ki Firavun ve onun zihniyetindekiler engel olamadılarsa, İslam’ın yeniden yeryüzüne hakim olmasına da engel olamayacaklardır. Yeterki biz İslam Alemine liderlikte öncü olalım, dik durup mazlumların haklarını tek başımıza bile olsa savunma özgüvenine sahip olalım. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Sisi’nin ipi ile kuyuya inebilecek kadar çaresiz kaldıysa bir ülke, koca Amerikan Rüyası bitmiş demektir. Ülkesinin başarısızlığını öne sürerek Amerikan’ın kendi büyükelçisi istifa edebiliyorsa taşlar yerinden çoktan oynamaya başlamış demektir.

Katar krizi bize dik durmanın iyileri arkasından sürükleyeceğini, safların da netleşeceğini öğretti…

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz