Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 03 Aralık 2021, Cuma

İsrail’den Raid Salah’a hapis cezası

27 Ekim 2015
1.047 kez görüntülendi

İsrail’den Raid Salah’a hapis cezası
Reklam

İsrail, 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah’a, 11 ay hapis cezası verdiği öğrenildi.

AA’nın haberine göre, Kudüs Bölge Mahkemesi’nin, 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah’a, “şiddete teşvik suçlamasıyla” 11 ay hapis cezası verdiği bildirildi.

Salah’ın tutukluk süresinin 15 Kasım’da başlayacağı belirtilirken, Salah’ın kararı bir üst mahkemeye taşıyıp taşımayacağıyla ilgili açıklama yapılmadı.

Salah, facebook’ta mahkemenin kararının açıklanmasından önce yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün, mahkemeden hapishaneye gidiyorum. Hapishaneleri sevmediğimizi hep söyledim ama bu Aksa’nın ve Kudüs davasına destek vermenin bedeliyse bundan da korkmayız. Ne olacaksa olsun” ifadelerine yer verdi.

Raid Salah Kimdir?

Ummul Fahm’da 1958’de doğan Salah, Ummul Fahm Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra El-Halil Üniversitesi’nde İslam Hukuku alanında eğitim aldı. 1989’da Ummul Fahm Belediye Başkanlığı’na seçilen Salah, 1993 ve 1998 yılındaki belediye seçimlerinde de galip geldi. Salah, 2001’de bu görevinden istifa ederek, 2001 yılında İsrail toprakları içinde yaşayan Filistinlilerin kurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi’nin başkanı oldu. Salah, Mayıs 2010’da İsrail ordusunun saldırısına uğrayan Gazze filosundaki aktivistler arasında yer almıştı.

“Kudüs Muhafızı” lakaplı Salah, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik girişimleri ve Filistinlilerin, “Yahudileştirme” olarak nitelendirdiği, Kudüs’te yeni yerleşim yerleri kurulmasına en çok karşı çıkan Filistinli liderlerden biri olarak tanınıyor.

 

 

http://www.timeturk.com/israil-den-raid-salah-a-hapis-cezasi/haber-81609

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz