Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

İnancından dolayı mağduriyet yaşayanların mağduriyetlerinin giderilmesi ortak derdimiz

19 Nisan 2015
1.104 kez görüntülendi

İnancından dolayı mağduriyet yaşayanların mağduriyetlerinin giderilmesi ortak derdimiz
Reklam

Ezherliler de davaya müdahil

Post-modern darbe sürecinde ‘irticacı’ yaftasıyla hayatları karartılan Ezher mezunları, 28 Şubat davasına müdahil oldu. Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Ekrem Düzcan, “İnancından dolayı mağduriyet yaşayanların mağduriyetlerinin giderilmesi ortak derdimiz” dedi.

Mısır’daki Ezher Üniversitesi’nden mezun olan ve öğretmenlik başta olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan yaklaşık 2 bin kişi, 28 Şubat döneminde ‘irticacı’ yaftasıyla meslekten atıldı. Genç öğretmenlerin meslek hayatları biterken denklikleri iptal edildiği için hayatları da karardı. Bazıları iki kez askerlik yaparken, aralarında, yaşadığı bunalımı atlatamayıp, intihar edenler oldu. Ezher mezunlarının 28 Şubat darbecilerinin yargılandığı davaya haklarının geri verilmesi ve sorumlulardan hesap sorulması amacıyla verdikleri müdahillik dilekçesi kabul edildi.

SEN OKUDUN DA NE OLDU
Ezher Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Ekrem Düzcan “Bu süreçte hayatı karartılan arkadaşlarımız için hakkımızı sonuna kadar arayacağız” dedi. Düzcan, o dönem arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı sıkıntıları Yeni Şafak’a anlattı. 28 Şubat sürecinde maddi ve manevi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Düzcan, “Psikolojik olarak kendimizi suçlu hissediyorduk. Okula giden iki çocuğum da bu durumdan çok etkilendi. Derslerinde çok başarılı olmasına rağmen, büyük oğlum sınıfta kaldı. Okumak istemedi. Bana, ‘Baba sen okudun da ne oldu?’ dedi” şeklinde konuştu.
OĞLUM TÜRKİYE’DEN  GİTTİ
Oğlunun kendisinin başına gelenler nedeniyle Türkiye’de yaşamayı istemeyip yurt dışına gittiğini ve halen yurt dışında yaşadığını dile getiren Düzcan, başına gelenleri, “2002 yılında İstanbul Kartal Mahmut Kemal İÖO’da öğretmenlik yaptığım sırada, 3. dersten çıktıktan sonra müdür odasına çağırıldım. Müdür, öğretmenlikten alınıp geri hizmetler sınıfına atandığımı bildiren yazıyı elime verdi. O günkü derslere bile girmemi engellediler” diye anlattı.
28 ŞUBAT’TAN FAYDALANDI
28 Şubat sürecinden ailesinin ve yakınlarının da zarar gördüğünü söyleyen Düzcan, “5 yıl süren hukuk mücadelesini kazandığım halde Milli Eğitim Bakanlığının içindeki palalel yapı uzantılarının azizliğine uğradım. Defalarca müracaat etmeme rağmen atamam yapılmadı. Gerekçe belli: 28 Şubat ne ise 17- 25 Aralık da aynı. Yakalayıp hesap sormak yetmiyor, suçlular cezalarını da çekmeli. Onların ceza çekmesi mağdurların belki bir nebzecik acılarını dindirebilir. Mağdurlara iade-i itibar ve mağduriyetlerini giderici tüm özlük, sosyal ve ekonomik zararlarını da geri ödemelidir. Hukuk işletilmeli ve adalet geç ve eksikte olsa yerini bulmalıdır” dedi.

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz