Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 07 Aralık 2021, Salı

Herkese Açık Arapça Dersi altı ay ücretsiz devam etti

8 Kasım 2021
131 kez görüntülendi

Herkese Açık Arapça Dersi altı ay ücretsiz devam etti
Reklam

Herkese Açık Arapça Dersi altı ay ücretsiz devam etti

EZ-DER ( El Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği) ‘in açmış olduğu online Arapça kursu 6 ay sürdü. EZ-DER’in düzenlemiş olduğu Arapça kursları kesintisiz altı ay sürdü. Eğitim kadrosu Ürdün’den Ewan Arapça Enstitüsü, Tebareke Arapça kursları ve Mısır’dan Âlim Center kurslarının hocalarından ayrıca Ezher Üniversitesi mezun akademisyen ve Arapça öğretmenlerinden oluşturuldu.
Konuyla alakalı görüşüne başvurduğumuz dernek başkanı Ekrem Düzcan şunları kaydetti:
Ürdün’deki ve mısırdaki önemli kurslarla irtibat kurarak Türkiye’de ilk çevrimiçi canlı online kursları başlattık.

Ürdün’den Ewan Arapça Enstitüsü ve Tebareke Arapça kursundan ve Mısırdan Âlim Center kusrları hoclarını ve kitap ve minheclerini kullanarak yaklaşık 5000’e yakın Arapça sevdalısına ücretsiz olarak “Türkiye’de Arapça konuşamayan kalmasın “sloganıyla pratik Arapça ders verildi. Bu arada çok değerli mezunlarımızdan akademisyen ve Arapça öğretmeni olanlardan oluşan kaliteli bir kadro ile YDS derslerine devam edildi diyen Ekrem Düzcan
kursun amacını şöyle açıkladı:

         1) İHL ve İHO öğrencilerine takviye dersleri vererek derslerine yardımcı olmak,
         2) Açık öğretim  İlahiyat okuyan öğrencilerin derslerine yardımcı olmak,
         3) İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfları muafiyet programları,
         4) Arapça YDS sınavına girecek olanların başarılı olmalarını sağlamak,
         5) Arapçayı ana dillerini konuşur gibi konuşmalarını sağlamak,
6) Genel Arapça ve pratik Arapça yı konuşmak.
         Hedef Kitlesini ise şöyle açıkladı ;Bizim hedefimiz Arapça anlıyorum ama konuşamıyorum diyen tüm kesimi kapsıyor diyen Düzcan kurs hakkında bilgi vermeye devam  ederek Arap Dilinin öneminin ne kadar büyük olduğunu belirtti ve’’ Arapça, İslam’da eğitimin dilidir. Asırlar boyunca İslam âleminde eğitim veren tüm eğitim kurumlarında eğitim Arapça verilmiş, bu kurumlardan mezun olanlar Arapça bilerek mezun olmuşlardır.   Arapça, İslam fıkhının, İslam tarihinin, İslami ilimlerin ve İslami kültürün dilidir. Çünkü asırlar boyunca tüm İslami eserler Arapça yazılmıştır. Usül, tefsir, hadis, tarih, edebiyat, kültür, sanat gibi her alanda verilen kıymetli eserler hep Arapça yazılmıştır. Arapça, İslam’da ibadetin dilidir. Irkı ne olursa olsun her Müslüman ibadetlerini Arapça eda eder. Kur’an okumada, namazda, ezanda ve duada, hacc da ve umrede, düğünde ve cenazede, iyilikte ve musibette, hastalıkta ve sağlıkta, şükürde ve hamd de hep Arapçayı kullanır.’’ sözleriyle vurguladı.

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz