Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

Fransa’da 700 mescid kapatıldı

24 Aralık 2015
1.556 kez görüntülendi

Fransa’da 700 mescid kapatıldı
Reklam

Paris saldırılarından sonra Fransa’da Müslümanlara yönelik 2 bin 700 baskın düzenlenirken çok sayıda mescid ise kapatıldı

Fransa’da Kasım ayında düzenlenen Paris saldırılarından sonra olağanüstü hal şartları altında 2 bin 700’den fazla operasyon düzenlendiği bildirildi.

Fransa’da hükümetin saldırılardan sonra olağanüstü hal ilan etmesi üzerine güvenlik güçleri evlere yaptıkları baskınlarda yüzlerce kişiyi gözaltına alırken çok sayıda cami ve mescid kapatıldı. Şu ana kadar düzenlenen operasyonların sayısının 2 bin 700’ü aştığı açıklandı.

Fransa İslamofobi Karşıtı Hareket Sözcüsü Yasir Luati, son dönemlerde Müslümanların düşman muamelesi gördüğünü belirterek Müslüman azınlığın yönetimden korkmaya başladığını söyledi.

Reuters’te yer alan habere göre Müslüman kuruluşlar şu ana kadar hükümetin operasyonlarına karşı 20’den fazla dava açtı. Dava dilekçelerinde polis operasyonlarında aşırı güç kullanıldığı ve Müslümanların haksız yere hedef alındığı kaydedildi.

Bazı Müslümanlar operasyonlardaki polis şiddetini çektikleri video kayıtları ile de belgeledi.

Fransız yetkililer ise 130 kişinin öldüğü saldırılardan sonra bu tarz operasyonların normal olduğunu öne sürerek olağanüstü hal şartlarını savunuyor. Fransa Başbakanı Manuel Valls geçen ay bir açıklamasında olağanüstü hal boyunca bazı kısıtlamaların haklı olduğunu ve bunların normal karşılanması gerektiğini ifade etmişti.

Fransa’da olağanüstü hal durumu yeniden uzatılmaması halinde 26 Şubat 2016’da dolacak.

kaynak: bedirhaber

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz