Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

Ezherli diye iki defa askerlik yaptırdılar

21 Mayıs 2012
1.200 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
Reklam

28 Şubat süreci, toplumun her kesimini derinden etkiledi. Birçok insanın hayatını karartan darbe, Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi mezunu Doğan Yıldız’a da iki kez askerlik yaptırdı.

YÖK’ten aldığı denklikle dört yıllık fakülte mezunu sayılan Yıldız, askerliğini 1998’de kısa dönem olarak tamamladı. Ancak 2004’te denkliği iptal edildi. 2 yıl sonra da ailesini haberdar etmesine bile izin verilmeden ‘eksik kalan askerliğini tamamlamak’ üzere gözaltına alındı ve kışlaya teslim edildi. Her şey Yıldız’ın 6 Aralık 1995’te YÖK’ten denklik belgesi almasıyla başladı. Ancak Yıldız’ın denkliği geçici mezuniyet belgesi ile verilmiş, onay yazısına da diplomadan sonra tekrar müracaat etmesi için not düşülmüştü. Diplomayla birlikte YÖK’e gittiğinde ise sürprizle karşılaştı. YÖK Başkanı Mehmet Sağlam’ın yerine Kemal Gürüz atanmıştı.

Doğan Yıldız’ın dramatik hikâyesi 1995 yılında Ezher’den mezun olduktan sonra başladı. O dönem mezun olan Ezherliler gibi Yıldız da YÖK’ten 6 Aralık 1995’te 4 yıllık denklik belgesi aldı. Ancak Yıldız, denkliğini geçici mezuniyet belgesi ile aldığı için aldığı denklik yazısına diplomayı aldıktan sonra tekrar müracaat etmesi için not düşülür. Diplomasını alıp YÖK’e gittiğinde ise büyük bir sürpriz ile karşılaştı. O sırada YÖK Başkanı Mehmet Sağlam gitmiş yerine halen Ergenekon davasında tutuksuz yargılanan Kemal Gürüz gelmişti. Denklik belgelerini yeniden değerlendiren Gürüz, dünyaca ünlü Ezher Üniversitesi’nde 4 yıllık fakülte okuyanları 3 yıl eğitim görmüş gibi muameleye tabi tuttu. Ezher mezunlarından eğitimleri eksik olduğu gerekçesiyle Ankara ve Dokuz Eylül Üniversitesi ilahiyat fakültelerinde bir yıl daha ders almaları şartı getirildi.

Kaynak : Zaman  ( Haberin devamı için tıklayınız)

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz