Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 07 Aralık 2021, Salı

Ezher İslami İlimler Akademisi

29 Kasım 2014
1.939 kez görüntülendi

Ezher İslami İlimler Akademisi
Reklam

Ezher İslami İlimler Akademisi

Mısır’ı İslam âleminin merkezine oturtan unsurlardan biri de meşhur El-Ezher Üniversitesi’dir.

Fatımiler döneminde Şia akidesini yaymak için kurulan üniversite Eyyubilerin Mısır’ı fethetmesiyle Sünni görüşlerin öğretildiği bir müesseseye dönüştü. Bu dönüşümle birlikte Medrese İslam âlemince gıpta ile izlenen bir kurum oldu. Bilimsel itibarı arttı. Mezunları iftiharla ben bir El-Ezher Üniversitesi mezunuyum demeye başladılar.

El-Ezher’in güvenilirliği arttıkça Müslüman dünyasında onu örnek alan benzeri kurumlar oluşturulmaya başladı. Kimisi başarılı oldu kimi de başarısız. İçlerinde zaman zaman El-Ezher’den daha fazla itibar gören medreseler de oldu.

Ülkemizde de zaman zaman El-Ezher benzeri kurumlar oluşturulmaya ya da ondan daha iyisini yapmaya uğraşanlar oldu. Said Nursi merhum da Van ilimizde böyle bir teşebbüse kalkışmış ancak muvaffak olamamıştır. Son yıllarda ülkemizde Medresetüzzehra kurma çalışmaları yeniden canlanmış fakat henüz başarılı olunamamıştır. Mart 2014 tarihli bir habere göre Medresetüzzehra Üniversitesi Şanlıurfa vilayetimizde kurulacakmış.

Halkımız benzerini burada kuramayınca El-Ezher’e öğrenci gönderme konusunda adeta yarışa girmiş ve binlerce vatandaşımız bu okuldan mezun olmuştur. İşte bu mezunlar Ez Der adında bir dernek çatısı altında toplandılar.

İlk yıllarda pek aktif olduğu görülmeyen dernek, Ekrem Düzcan’ın yeni bir kadro ile Yönetim Kurulu Başkanı olmasından sonra esas işimiz eğitim anlayışı ile harekete geçti. Herkese yönelik kurslar açıldı. İlçe Milli Eğitim müdürleri ile akdedilen protokollere göre eğitim faaliyetleri İstanbul’un çeşitli semtlerine yayıldı.

Son olarak açılan Ezher İslami İlimler Akademisi ile eğitim faaliyetleri yeni bir ivme kazanarak dikkat çekici bir seviyeye geldi. Akademide dersleri Arap asıllı hocaların yanı sıra sahasında birer otorite olan yetkin hocalar veriyor. Katılımcılardan ücret alınmaz iken akademiye daha çok İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin rağbet ettikleri görülüyor.

Sözün özü ülkemizde henüz bir Medresetüzzehra Üniversitesi kuramadık ama mezunları marifetiyle Ezher İslami İlimler Akademisi kuruldu. Hizmet talep edenin ayağına geldi.

Bu fırsat kaçmamalı, değerlendirilmeli.

http://adilgulmez.com/ezher-islami-ilimler-akademisi/#.VHnrYbXW7NU.facebook

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz