Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

Ezder”18 Aralık Dünya Arapça Günü” etkinliği düzenlendi.

19 Aralık 2020
1.164 kez görüntülendi

Ezder”18 Aralık Dünya Arapça Günü” etkinliği düzenlendi.
Reklam

Ezher üniversite mezunları ve mensupları derneği (ezder) ve Ezher Arapça ve İslami ilimler akademisi tarafında, “18 Aralık Dünya Arapça Günü” etkinliği düzenlendi.

Ezher üniversite mezunları ve mensupları derneği (ezder) ve Ezher Arapça ve İslami ilimler akademisi tarafından, “18 Aralık Dünya Arapça Günü” etkinliği düzenlendi.

Online tarafından düzenlenen Ezher Arapça ve İslami akademisinde öğrenim gören öğrenciler tarafından düzenlenen etkinlikte ‘Arapçanın önemi ele  alandı’’

Program’da Arapçanın zor bir dil olmadığını herkesin Arapça konuşabileceğini Arapçanın ümmet dili oluğunu Türklerinden Araplardan daha iyi Arapça konuşabilecekleri sunumlarıyla anlatıldı.

Sunuculuğunu   Arap dili ve edebiyatı fakültesi öğrencisi Nurhan Taşcı’nın üstlendiği etkinlikte Açılışı İstanbul Mecidiyeköy imam hatibi Feyzullah Aygün hocanın tilavetiyle başladı. Selamlama ve açılış kocuşmasını yapan Ezher üniversitesi mezunları ve mensupları dernek başkanı ve ezher Arapça ve İslami ilimler akademisi koordinatörü Ekrem düzcan; Arapçanın tüm İslam âleminin ortak bir dil olduğunu ve herkes Arapça konuşsun diye tüm Ezher üniversitesi mezunlarının harekete geçtiklerini söyledi.

Akademide ders veren hocalar ve misafir konuklar Arapçanın dünyanın en yaygın dillerinden bir tanesi olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundular:

“Arapça bizim için bir medeniyet dilidir, Arapça, bir Türk için yabancı bir dil değildir. Türk için Arapça kendi dilidir, Osmanlı Cihan Devleti de bunu son ana kadar böyle değerlendirmiş, öğrenmiş ve Arapça metinleri okumaya devam etmiştir. Ezher üniversite mezunların Arapçayı en iyi bilen en iyi konuşan kadroya sahiptir Bununla da gurur duyuyoruz, gençlerimizi daha yetkin imkânlarla ana dili Arapça olan ezher üniversitesi mezun hocalarımızın desteğiyle daha iyi Arapça okuyan konuşan gençler yetiştirmeye gayret ediyoruz. Ayrıca  “Arapça, günümüzde 22 Arap ülkesinin birinci, Arap ülkelerine komşu Çad, Eritre ve İsrail gibi üç ülkenin de ikinci resmi dilidir. Arap dili, dünyadaki 100 kadar ülkede, 1 milyar 780 bin Müslüman tarafından da ibadet amaçlı öğrenilmektedir. 467 milyon civarında insan tarafından konuşulan Arapça, ülke sayısı açısından dünyada en çok konuşulan ikinci, internette en yaygın kullanılan dördüncü, onu konuşan insan sayısı açısında da dünyanın beşinci dilidir.” denildi.

Daha sonra günün önemini anlatan kursiyerlerden Tarihçi yazar Rukiye yıldız:  “ Anavatanımız olan Arap coğrafyası insanlığa her anlamda medeniyetler bahşetmiş, muazzam tarihi ve manevi zenginlikleriyle tüm dünyanın hayranlıkla imrendiği mukaddes coğrafyadır. Fakat her türlü övgüye layık olan bu coğrafya uzun yıllardan beri gün yüzü görmemiştir. Zalim ve emperyalist güçlerin cirit attığı bir oyun haline gelmiştir.  Yıllardır kanayan yaramız olan Filistin, Mısır, Tunus,Libya,Suriye ve Irak maalesef terör gruplarına masken olmaya devam etmektedir. Ancak inanıyorum ki  Allah’ın izniyle bu coğrafyamız talancıların elinden kurtarılacaktır. Bizlere altı aydan beri bizlere hizmet eden ezder yetkililerine özellikle dernek başkanı Ekrem düzcan’a ve çok değerli hocalarıma sonsun teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

Online olarak düzenlenen Etkinliğe yurtiçinden ve yurtdışından birçok misafir katıldı. Etkinliğe Erzurum  Atatürk üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali İhsan Pala, İbrahim Çeçen üniversitesi İslami ilimler fakültesi dekanı Prof. Dr Adem Yerinde, Prof. Dr. Tevfik Zebadi (Mısır) Yalova üniversitesi İslami ilimler fakültesi  Öğretim Görevlisi Dr. Muhammed Recai Gündüz, Selçuk üniversitesi öğretim görevlisi Hazem Muhammed, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ltesi Öğretim Görevlisi Lütfü Özbey, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özbay,   Dr. Şemsettin Karcı, Amerikan Üniversitesi Arapça Bölüm Başkanı Dr. Hamdi Sağar, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Tahir, Ezher Üniversitesi Öğretim Görevlisi Muhammed Saad (mısır) Sebahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ala Selam. Yurtdışından; Mısır -Türk işadamları derneği başkanı Atilla Yurtsever. Ürdün tebareke arapça enstitüsü sahibi ve genel müdürü Dr. Nada abu ODAH Akademi öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Program öğrencilerin sunumuyla tamamlandı.

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz