Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 03 Aralık 2021, Cuma

EZDER GÜZEL İŞLER YAPIYOR

23 Aralık 2016
1.295 kez görüntülendi

EZDER GÜZEL İŞLER YAPIYOR
Reklam

EZDER Güzel İşler Yapıyor

Bu hafta (09-10 Aralık 2016) tarihinde, İstanbul Fatih  Ali Emiri Efendi kültür merkezinde , içeriği zengin ve verimli bir proğram düzenlendi.

Bu programa dünyanın çeşitli ülkelerinden (Avrupa ülkelerinden; Almanya ve Fransa’dan, Afrika ülkelerinden;   Mısır, Filistin, Fas, Moritanya, Senegal, Mali ve Burkino Faso’dan, Uzakdoğu’dan; Malezya ve Endonezya’dan ve  diğer bir çok Arap ülkelerinden; Kuveyt ,Irak ve  Suriye’ den ve Türkiye’ den 100 kişilik özel bir heyet ve 500 davetlinin katılımıyla halka açık olarak yapıldı.

İki gün boyunca icra edilen bu proğram hakkında iki hususu ifade etmek isterim. Birincisi ilerleyen yaşına rağmen azmi ve gayretinden hiçbir şey kaybetmemiş  Prof.Dr. Yusuf Karadavi,diğeri ise EZDER.

Alemlere  rahmet gönderilen  fahri kainat efendisi “alimler peygamberlerin varisleridir.” buyurmuştur. Bu nedenledir ki ilmiyle amil, muhlis ulema her zaman takdire şayan olmuştur.

İslam dünyasının en itibarlı alimlerinden biri kabul edilen, Dünya Alimler Birliği ve Avrupa Davet ve Fetva Meclis Başkanı, Prof. Dr. Yusuf Karadavi’nin 90 yaşına ulaşması vesilesiyle “VEFA PROĞRAMI” gerçekleştirildi.

Prop.Dr.Yusuf Karadavi’yi  diğer bir çok ulemadan ayıran yönü dünyanın her neresinde yaşayan müslüman varsa onların dertleriyle hem hal olmasındandır.

Bu nedenle yıllarca dünyanın çeşitli yerlerinde konferanslara, seminerlere ve sempozyumlara katılarak; İslam’ın doğru anlaşılması ve müslümanların bilinçlenmesine ve şuurlanmasına katkı sağlamıştır.

Prof.Dr. Yusuf Kardavi bu anlamda uluslar arası düzeyde bir çok kuruluş ve çalışmayı bizzat kendisi yürütmüştür. En önemli icraatlarından biri dünyadaki bir çok ilim adamını teşkilatlandırarak “Dünya Müslüman Alimler Birliğini” kurmuştur.

Prof.Dr. Yusuf Kardavinin kendisi farklı kılan  en önemli özelliklerinden  bir diğeri de, zulme karşı  direnmesi, ceberrut ve dikdatör rejimlere karşı net tavır almasındandır.

Mısır da yapılan askeri darbeye karşı çıkmış ve halkın yanında saf tutmuştur.

Bu nedenle kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkarılmış ve idamla yargılanmıştır.

Ve yine 15 Temmuz da, güzel ülkemizde yapılmak istenen darbe girişimine sert bir söylemde bulunuştur. Türkiye sevdalısı bir ilim adamıdır.

Bu yönüyle Kardavi “Sultanların alimi değil, alimlerin sultanı olmuştur.”

Prof Dr. Yusuf Kardavi, on yaşında hafız olmuş, Ezher Ünv. Usuluddin fakültesini birincilikle bitirmiştir. Bir çok önemli konularda eserleri bulunan Üstad’ın 150’ye yakın eseri bulunmaktadır.

İslam fıkhının yenilenmesi ve uygulanabilir şekilde kolaylaştırılması açısından bir çok fetva çalışmaları yapmıştır.

Kendisini uzun ve sağlıklı ömür diliyorum. Rabbim sıhhat, afiyet versin.

Bahsetmek istediğim bir diğer hususu ise EZDER; (Ezher Mezunları Derneği) nin son dönemlerde yoğunlaşan nitelikli faaliyetleri. Bu bağlam da  Ezder Başkanı Ekrem DÜZCAN ve yönetimini kutlarım.

Zira, dünya müslümanlarınca sevilip sayılan bir alimi Türkiye’ye davet ederek, anlamlı bir programa imza atmalarıydı.

EZDER , 3000 i aşkın müntesibi olan ve diğer dernek üyelerinden  farkı;  üyelerinin tamamının ilim adamı olması.

Bu gün EZDER müntesiplerinin bir çoğu dünyanın çeşitli ülkelerinde, ilmi ve  fikri oluşumlar içerisinde yer almakta ve faydalı hizmetler yürütmekteler.

28 şubat post moder darbenin en çok madur ettiği kesimi olmuşlardır. Fakat hiçbir baskı ve zorlama  onları yıldırmamıştır.

EZDER ve Ezher mezunları mevcut yapılarıyla, ulusal ve uluslar arası bir çok büyük projeye  imza atabilecek misyon, vizyon ve potansiyele  sahipler.

Güzel Ülkemizin kültür başkenti İstanbul’da böylesi bir proğramı icra etmiş olan EZDER ve yönetimini kutlar, çalışmalarının devamını dilerim.

 

Şahmettin BALAHORLI

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz