Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

EZDER BAŞKANI DÜZCAN’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI…

3 Ekim 2014
1.680 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
Reklam

 

EZDER BAŞKANI DÜZCAN’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI…

(Ezder) Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensuplar Dernek Başkanı Ekrem Düzcan, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Mesajında:Toplumsal dayanışmanın, birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, sevginin, saygının, kaynaşmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz bir Kurban Bayramını daha 04 Ekim 2014 Cumartesi günü idrak edecek olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.

Bunu bize tekrar yaşatan yüce Allah (cc)’ahamdolsun.

Kurban bayramı, Hz. İbrahim (as) ve Hz. İsmail (as)’de gerçek anlamını bulan Kurban Bayramı bizlere, ibadetlerin Allah(cc)’a bağlılığı gösterdiğini, sahip olduğumuz malın, kazanımların ve gönlümüzdeki sevginin paylaştıkça çoğalacağını, kestiğimiz kurbanların etinin veya kanının değil, bu manada sadece ve sadece takvamızın ve duyarlılığımızın Allah’a ulaşacağını hatırlatır.

Bu bayrama adını veren Kurban ibadeti, kişinin manen Allah’a yakınlaşmasına vesile olurken, malî yönüyle de sosyal dayanışmayı güçlendirir. Kurban ibadeti, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in Allah’a gösterdikleri tam sadakat ve teslimiyeti temsil etmesi yönüyle kişiyi bu yolda ileri bir mertebeye taşırken, aynı zamanda ona paylaşmayı, ötekine yardım elini uzatmayı, bütün insanları sevgiyle kucaklamayı da öğretir

Bununla birlikte, kurban kesiminde İslami ve insani olarak kurbanlıklara güzel davranılması, temizlik ve çevre sağlığı kurallarına uyulması noktasında da gerekli mekânların ve teknolojinin devreye sokulması yanında kurban kesecek veya kestirecek vatandaşlarımızın ve ayrıca ilgili birimlerin her birinin ayrı ayrı sorumluluklarının bulunduğunu hatırlatmakta da fayda mülahaza ediyorum

Bayramlar, gönüllerimizin kaynaştığı, kardeşliğimizin pekiştiği, küskünlerimizin barıştığı müstesna günlerdir.

Bu günlerde katılaşan kalpler yumuşar, yoksullar doyurulur, çocuklar sevindirilir, yetimin başı okşanır, hastalar ve yaşlılar ziyaret edilir.

Bayramlar, kulun kula değil, kulun Allaha kul olması ilkesini bize hatırlatır.

Bayram günleri barış ve sevinç günleridir. Dargın olmak ve küs durmak dinimizde yasaktır. Zira Peygamberimiz a.s:  “Bir Müslüman’ın diğer Müslümana üç günden fazla dargın durması helal olmaz” 

Bayramlar, basit çıkarların, kısır çekişmelerin, bencil hırsların, anlamsız kırgınlıkların insan benliğini kuşatan duvarlarını yıkarak kişinin kendini aşması, etrafındakilerin farkına vararak paylaşmanın, kucaklaşmanın ve sevmenin engin ufuklarında kamil insan olmanın tadını doyasıya yaşayabilmesi demektir.

Bayramlar namazlarının topluca, yan yana ve omuz omuza büyük bir coşku ile kılınması, bayramın aynı zamanda birleşme ve bütünleşme demek olduğunu, ayrılık ve farklılıklarda boğulmanın bizi zayıflatacağını, birbirimizin yanı başında olmanın bizi toplum ve millet olarak güçlendireceğini anlatır hepimize.

Bayramlar, bir merhamet eğitimidir. Peygamberimiz a.s buyurmuşlardır ki: Yerdekilere acıyın ki, göktekiler de size acısın, merhamet etsin”.

Filistin, Suriye, Mısır, Irak ve Afganistan kan gölüne döndü. Bu topraklarda, gözleri yaşlı, geceleri uykusuz, kalbi ise dayanılmaz çarpıntılarla dolu insanların yanışlarını ve yakarışlarını seyrediyoruz. Filistin’de hıçkırıklar, gözyaşları ile birlikte sel olup akıyor, haykırışlar gökleri yırtıyor, yürekler parça parça oluyor, bütün insanlık seyrediyor ve susuyor. Viraneye dönmüş evler, kopmuş kollar, parçalanmış bedenler, annesinin gözleri önünde can veren bebeler, simsiyah olmuş cesetler, İsrail hapishanelerinde yıllarca evladını görememenin hasretiyle yanıp tutuşan, nefesini ve sesini unutan ama yine de metanetini koruyan anne babalar.

Diğer tarafta komşumuz Suriye’de büyük bir katliam yaşanıyor. 1 milyonu aşkın mülteci kardeşimiz yurtlarını terk ettiler. Aynı tarihi, aynı kültürü, aynı toprakları, aynı değerleri paylaştığımız Allah’ın bizi kardeş ilan ettiği sığınmacılarımıza destek olalım, kardeş aileler oluşturalım. Asla onları bir yük olarak görmeyelim.

İnsanlık çok zor ve büyük bir sınav veriyor. Zulme maruz kalanlar,içerisinde bulundukları zulüm ortamıyla, o zulme şahit olan bizler de, kardeşlerimize ne denli sahip çıktığımızla imtihan olunmaktayız .

Sorumluluktan kaçmak, zalimin teşvik pirimidir. Bu bayramda Filistin’i ve Gazze’yi de unutmayalım. Kin, nefret, haset hastalıklarından arınarak bağış yolunu tutmak büyüklüktür. Kin ateşinde pişmiş olsak bile insanları affedelim. Akraba ziyaretleri ile aradaki bağları kuvvetlendirelim.  

Duamız odur ki, bizler kendi evimizde ve yurdumuzda bayram coşku ve mutluluğunu yaşarken zulme maruz kalan ve ölümle iç içe yaşayan kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızı Rabbimiz unutturmasın.
Bu duygu ve düşüncelerle, İslâm âleminin mübarek kurban bayramlarını en içten duygularla tebrik eder. bayramın bütün insanlığa barış, mutluluk ve huzur getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum

                                                                                             Ezder

Ezher Üniversitesi Mezunları ve

Mensuplar Dernek Başkanı

Ekrem DÜZCAN

 

beğen(3)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz