Kaynaşlı’da yaşanan değişim rüzgarının mimarı, haftanın 7 günü 24 saatini ilçemize adamış, yorulmak nedir bilmeyen, çalışırken dinlenen, her daim “Kaynaşlı için neler yapabiliriz?” sorusunun yanıtını arayan bir başkan profili… Halkımızın teveccühüyle 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde %47’lik oy oranıyla Kaynaşlı Belediye Başkanı seçilen Erol Bayraktar’ı yakından tanıyalım.

 

Kaynaşlı’da Doğdu

Erol Bayraktar, 1971 yılında Kaynaşlı’da doğdu. İlkokulu Darıyeri Hasanbey İlköğretim Okulu’nda, ortaokul ve liseyi ise Düzce İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimi için Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti. Mısır’ın köklü üniversitelerinden biri olan El-Ezher Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

 

Eğitimci Kimliğiyle Ön Planda

Kahire’deki lisans eğitimi boyunca Düzce’deki bağlarını koparmayan Bayraktar, 1946’da kurulan Milli Türk Talebe Birliği’nde (MTTB) Düzceliler Başkanı olarak hizmet etti. Vatani görevini Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde kısa dönem olarak tamamladıktan sonra, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın atamasıyla Batman Bağlar İlköğretim Okulu’nda sınıf ve meslek dersleri öğretmenliği yaptı.

 

Yüksek Lisans Eğitimi Almanya’da

28 Şubat sürecinde kazanılmış eğitim-öğretim haklarının geri alınması sebebiyle, yüksek lisans eğitimi için Almanya’ya gitti. Burada Goethe Enstitüsü Dil Kursu’nu başarıyla tamamladıktan sonra Erlangen Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaya hak kazandı. Avrupa’da yaşadığı süre içerisinde çeşitli kurumlarda eğitmenlik ve idarecilik yaptı.

 

Yeniden Lisans Eğitimi

Ülkemize dönüş yaptıktan bir süre sonra, ikinci lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi’nde alarak İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Bu dönemde ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi bölümünde de eğitim almaya hak kazandı. Bayraktar, 2017 yılı itibarıyla eğitim-öğretim hayatına Makedonya Struga Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam ediyor.

 

Eğitimcilikten Belediye Başkanlığına

2004 Yerel Seçimleri’nde Saadet Partisi İl Genel Meclis Üyeliği Adayı olan Bayraktar, daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Kaynaşlı İlçe Teşkilatı’nda iki dönem yönetim kurulu üyeliğine, 4. Olağan kongrede ise ilçe başkanlığına seçildi. 28 Şubat sürecinde geri alınan eğitim-öğretim haklarının iadesinden sonra yeniden öğretmenliğe başladı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Düzce Merkez Esentepe İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yaptı.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olup, %47 oyla Kaynaşlı Belediye Başkanlığı’na seçilen Erol Bayraktar; İngilizce, Almanca ve Arapça biliyor.