Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

El Ezher öğrenciliğinden Afrika’ya ihracata giden yol

9 Haziran 2017
1.669 kez görüntülendi

El Ezher öğrenciliğinden Afrika’ya ihracata giden yol
Reklam

El Ezher Üniversitesi’nde eğitim görmek için geldiği Mısır’da şartların zorlamasıyla ticarete atılan Türk iş adamı Özyurt, şimdi birçok ülkeye makine ihracatı yapan başarılı bir iş adamı olarak tanınıyor.

KAHİRE

El Ezher Üniversitesi‘nde eğitim görmek amacıyla 26 yıl önce Mısır‘a gelen İsmail Özyurt, şartların zorlamasıyla atıldığı iş hayatında dikkat çekici bir başarı hikayesi oluşturmuş.

Özyurt, 1991’de Samsun Terme’den çıkıp okumak için geldiği Mısır’da şimdi birçok ülkeye makine ihracatı yapan başarılı bir iş adamı olarak tanınıyor.

Sıra dışı başarı hikayesini AA muhabirine anlatan Özyurt, “28 Şubat sürecinde diplomalarımızın denkliği iptal edilince mecburen iş hayatına atıldım.” dedi.

Kahire’deki Türk yatırımcıların yanında günlük 30 dolar karşılığında tercüman olarak işe başladığını söyleyen Özyurt, şöyle devam etti:

“Ülkeyi tanıyor ve haliyle dilini biliyor olmamız nedeniyle, kısa süre sonra idari işlere geçerek kariyer yaptım. Özellikle yatırım konularında uzmanlaşmayı tercih ederek, Mısır piyasasını yakından tanıma fırsatı yakaladım. Farklı firmalarda bir müddet çalıştıktan sonra 2012 yılında artık kendi işimi yapmaya ve işimin patronu olmaya karar verdim.”

Özyurt, son 5 yılda Mısır’da kurdukları un değirmenlerinin dışında ülkede bu alanda faaliyet gösteren bütün fabrikalara yedek parça temin edip hizmet verir hale geldiklerini dile getirdi.

Mısır’da Türkiye’deki birkaç firmanın bayiliğini yaptıklarını ve Türkiye’den Mısır’a ve diğer Arap ülkelerine ihracat yaptıklarını ifade eden Özyurt, Mısır’da Kasım 2016’da yapılan devalüasyonun ardından başka pazarları da araştırmaya başladıklarını söyledi.

Afrika’ya ağırlık verdik

Bu dönemde özellikle Afrika ülkelerine açılımlar gerçekleştirdiklerini belirten Özyurt, şunları kaydetti:

“Ortadoğu ve Afrika’ya un değirmenleri sistemleri, yedek parçaları ve depolama siloları ihracatı yapıyoruz. Afrika’nın derinliklerine Güney Afrika’ya kadar indik. Tanzanya ve Senegal başta olmak üzere Afrika’ya açılımımız çerçevesinde piyasa araştırmalarımıza hız verdik. Kuzey Afrika’da ise Cezayir ve Fas’a yakında iş ziyaretlerimiz olacak.”

Mısır’daki Türk iş adamlarıyla bir araya gelerek Türkiye ihracatının nasıl gelişeceğini tartıştıklarını aktaran Özyurt, “Her iş adamı bizim yaptığımız gibi ortalama 5 milyon dolarlık ihracat yaparsa ülkesinin ihracatına katkı sağlamış olur.” diye konuştu.

Muhabir: Aydoğan Kalabalıkhttp://aa.com.tr/tr/dunya/el-ezher-ogrenciliginden-afrikaya-ihracata-giden-yol-/837279

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz