Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

Diyanet Personeli, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Bursundan Muzdarip

15 Ağustos 2017
726 kez görüntülendi

Diyanet Personeli, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Bursundan Muzdarip
Reklam

Türkiye Diyanet Vakfın burslarından din görevlilerinin çocukları şartsız faydalansın isteyen Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı arasında yapılan protokol ile TDV’nin bizzat kendisi tarafından verilen burslardan Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatlarında çalışanların çocuklarının birinci derecede faydalanması gerektiğini, bunun için hiçbir ön şart koşmadan eğitime destek verilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Başkan Arabacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bize ulaşan bilgilere göre şartları taşıyan din görevlilerinin çocukları mağdur ediliyor. Bu mağduriyetlerin önlenmesini isteniyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan mağduriyetlerin 2018 yılında da yaşanmasını istemiyoruz.

Türk Diyanet Vakıf Sen olarak sosyal sorumluluk gereği din görevlilerimizin çocuklarının mağdur olmaması için konuyu ilgili makamlara ileteceğiz. Bu şartların yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Vakıf, Burs için başvuran Anadolu lisesi, teknik lise, endüstri meslek lisesi gibi diğer okullardan mezun olan ve üniversiteyi kazanan gençlerin çoguna ise burs çıkmıyor. Bu durum Diyanet mensubu veliler ve öğrenciler arasında huzursuzluk yaratıyor.

Arabacı, “Türkiye Diyanet Vakfı’nın; tıp, mimarlık, hukuk, ilahiyat ve mühendislik gibi fakültelerin yanı sıra burs verdiği fakülte alanını genişleterek diğer fakülte ve yüksekokullara da burs vermesini istiyoruz. Burs desteğinin sadece üç beş fakülte ile sınırlı tutulması, çocuğu diğer fakülte ve yüksekokullarda okuyan camiamız mensuplarını sıkıntıya düşürüyor. Üniversite çocuk okutmanın çok maliyetli bir iş olduğunu biliyoruz. Özellikle büyük şehirlerde geçim derdiyle inleyen mensuplarımız bir de üniversite eğitim yükü altında çaresiz bırakılmamalıdır.

Diyanet teşkilatı mensupları çocuklarının eğitimlerini rahat, huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapabilmelerinin sağlanması gerekir. Bunun için Türkiye Diyanet Vakfı’nca açıklanan burs ve eğitim başvuru şartlarının esnetilerek vakfın misyonu doğrultusunda sağlıklı din anlayışına sahip ve İslam’ın temel konularında bilgili inançlı gençlerimize yüksek eğitimin önü açılmalıdır. ”ifade etti.

 

http://www.dinihaberler.com/sendika/diyanet-personeli-turkiye-diyanet-vakfi-nin-bursundan-muzdarip-h122511.html

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz