Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 07 Aralık 2021, Salı

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONEL SORUNLARI

27 Ekim 2015
1.423 kez görüntülendi

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONEL SORUNLARI
Reklam

Diyanet Din ve Büro Görevlileri Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Turak, Eğitim Görevlileri Vaizler Murakıplar ve Geçici Öğreticilere yapılan haksız mağduriyetlere son verilmesi için Sayın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’ na gönderilmek üzere açık mektup yazdığını açıkladı.
Sayın Ahmet DAVUTOĞLU 
BAŞBAKAN

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONEL SORUNLARI
Sayın Başbakanım;

Son 10 yıldır, bilhassa 2007 yılından itibaren 70.000 olan personel sayımız 140.000 e ulaşmış, din hizmeti ve din eğitiminde yurtiçi ve yurtdışında pek çok atılım yapılmış, cami ve Kur’an kursu sayımızda önemli artış sağlanmış, Başkanlığımız teşkilat yasası çıkarılmış ve Başkanlığımız personelinin mali hakları ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmıştır.

Bununla birlikte Bakanlığımız murakıp, vaiz ve eğitim merkezi görevlileri ile alakalı düzenlemeler ile ilgili olarak bilhassa Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir BOZDAĞ döneminde çalışma yapılmış ise de iç ve dış olumsuzluklar nedeniyle tamamlanamamıştır.

Başkanlığımız mevzuatında eğitim merkezi görevlileri ve ilçe müftüleri,  vaiz ve murakıplar ise şube müdürüne eşdeğer kadroda değerlendirilmesine rağmen mali haklar ve özlük hakları arasında kabulü mümkün olmayan farklılık bulunmaktadır.

Özel sınavla atanan ve denetim görevi ifa eden murakıplar, şube müdürünüm 2/3 ü kadar ve Kur’an kursu öğreticilerinden daha az ve  imam-hatip, müezzin-kayyım ve VHKİ ler ile aynı miktarda maaş almakta, denetim yaptıkları  halde denetim tazminatı ve 666 Sayılı KHK dan istifade edememektedir.

Vaizlerimiz ilahiyat fakültesi mezunu ve 30 aylık Başkanlığımız ihtisas kursunu tamamladıktan sonra vaiz olarak atanmalarına rağmen şube müdüründen 1.000 TL daha az maaş almaktadırlar.

Eğitim merkezi görevlileri ise Başkanlığımız din hizmetlerinin temel unsuru olan vaiz ve ilçe müftülerini yetiştiriyor olmalarına rağmen şube müdüründen yaklaşık 1.000 TL daha az maaş almaktadırlar.

Tadat olunan bu hususlar, kurum içerisinde huzursuzluğa neden olmakta ve çalışma düzenine zarar vermektedir.

Bunlar dışında, Başkanlığımızca Kur’an kursu öğreticisi alımına dair sınav yapılarak özellikle geçici öğreticiler nezdinde büyük bir beklentiye neden olunmuş ise de 2 yıldır atama yapılmamış olup, kadrolu alımın mümkün olmaması halinde 4/C li olarak atanmaları yoluyla beklentinin kısmen de olsa karşılanması elzemdir.
Yurt içi ve yurt dışında gerek hizmet noktası, gerek personel sayısı ve gerekse hizmet sunulan vatandaş sayısı devasa olan Başkanlığımızın bütün sorunları bunlar olmamakla beraber, tadat olunan hususların ikamesinin, kurum içi haksızlığın izalesinde, kurumsal huzurun ve hizmet kalitesinin yükseltilmesinde önemli bir rol üstleneceği kanaatindeyiz.

Yukarıda saymış olduğumuz problemlerimizin çözümü noktasında personelimizin mağduriyetlerinin giderilmesiyle birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacağı ve kırgınlıkların giderileceği hususunun da tarafınızdan değerlendirerek siz değerli devlet büyüğümüzden ümitvar müjdeli haberlerinizi arz ve talep ederim. Saygılarımla

     Hüseyin TURAK

Din-Büro Sen Genel Başkanı

 

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz