Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 25 Ekim 2021, Pazartesi

Bu okuldan alimler çıkacak!

21 Şubat 2020
1.242 kez görüntülendi

Bu okuldan alimler çıkacak!
Reklam

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi, ilahiyat fakültelerine öğrenci hazırlamak üzere bir proje başlattı. İslam Alimi Yetiştirme Projesi’ne (İSAYEP) bu yıl Matematik, Türkçe, Kuran’ı Kerim ve Arapça yetenekleri ölçülerek 15 öğrenci alındı.

Bu okuldan alimler çıkacak! Dört temel beceri esas alındı

GİRİŞ 21.02.2020 12:19GÜNCELLEME 21.02.2020 12:22

Türkiye’nin farklı şehirlerde gerçekleştirilen mülakatlar sonucu alınan ve aynı zamanda hafız da olan bu 15 öğrenci için okulda özel bir program uygulanıyor.

Anadolu imam hatip liseleri, son yıllarda kendi aralarında uzmanlaştı. Fen ve sosyal bilimler, dil , musiki ve güzel sanatlar, spor ve hafızlık alanında uzmanlaşan okullardan sonra şimdi de din eğitimi alanında iddialı bir okul geliyor. 2013 yılında kurulan ve fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Zeytinburnu Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi İslam Alimi Yetiştirme Projesi isimli yeni bir çalışma başlattı.

DÖRT TEMEL BECERİ ESAS ALINDI

Zeytinburnu Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin, bu yıl ilk kez başlattığı İslam Alimi Yetiştirme Projesini okul müdürü Ahmet Coşkun’dan dinledik. Projede çıkış amaçlarının hem ilahiyat fakültelerine öğrenci yetiştirmek hem de ehli sünnet üzerine ilahiyatçı, bilim adamları ve alim yetiştirmek olduğunu belirten Coşkun, yaz döneminde 12 ili gezerek öğrencileri belirlediklerini aktardı. Coşkun şu bilgileri verdi: Tüm bu ziyaretlerimizde 300 kişiyi dinledik. Bu isimlerden 35 kişiyi Temmuz ayında 15 günlük bir kampa aldık, eğitimden geçirdik. Dört ayrı alanda; Arapça, Kuranı Kerim, Matematik ve Türkçe alanlarında test ettik. Bu süre sonunda aralarından 15 kişiyi seçtik. Velileriyle görüştüğümüzde, ‘Tek bir alan istiyoruz, o da ilahiyat olacak’ dedik. Velilerimiz de bunu kabul etti ve programımıza başladık.

HEM ARAPÇA HEM İNGİLİZCE ÖĞRENİYORLAR

Sıfırdan başlayarak yeni bir programda çocuklara eğitim verdiklerini aktaran Ahmet Coşkun, biyoloji, fizik, kimya gibi derslerin hafifleştirildiğini bunun yanında programda bazı derslere de ağırlık verdiklerini söyledi. Kuran’ı Kerim dersinde kurra hafızlarla çalıştıkları bilgisini veren Coşkun, ayrıca musiki ve hat derslerinin de yer aldığını belirtti. Programın en önemli ayağını ise Arapça dersleri oluşturuyor. Haftada 10 saat Arapça dersi alan öğrenciler, dersleri konuşma, anlama ve yazma üzerine sürdürüyor. Öğrenciler, Mısırlı Mahmut Süleyman’dan ders alırken Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Arap Dili ve Edebiyatı Profesörü Yakup Civelek de projeye danışmanlık yapıyor. Ayrıca bölümde her öğrenciye bir Suriyeli arkadaş belirlenmiş. Gençler arkadaşlarıyla iletişim kurarak pratiklerini ve dile ilişkin kültürlerini de geliştiriyor. Bölümde öğrenciler Arapçanın yanında aynı mantıkla İngilizceyi de öğreniyor. Müdür Ahmet Coşkun, önümüzdeki yıl Osmanlıca ve tefsir derslerine de başlanacağını aktardı. 

İLAHİYATLAR ALMAK İÇİN YARIŞACAK

Programın bir de içinde hem akademisyenler hem de sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Danışma Kurulu var. Kurulun dönem dönem toplanıp uygulamanın iyi yönleri ve aksayan yönlerini gözden geçirdiğini belirten Ahmet Coşkun, “Bizim 4 yıllık müfredatımız hazır. Bu proje için iki yılda bir öğrenci alacağız. İlahiyatları böyle yetişmiş elemanları almak üzere yarıştıracağız. Keşke her imam hatipten böyle 15 kişilik bir ekip çıksa” değerlendirmesinde bulunuyor. Coşkun sözlerini şöyle sürdürüyor: Gençlerimizin öncelikle Kuran-ı Kerim’i çok iyi okuyan gençler olmasını istedik. İkincisi Kuran-ı Kerim’i anlayan, üçüncüsü yorumlayan ve son olarak anlatabilen bir nesil yani Kuran-ı Kerim’i yaşayan ve anlatabilen bir nesil yetiştirmek istiyoruz. 

MISIRLI ÖĞRETMEN: ÇOK İYİ BİR PROJE

Bölümdeki öğrencilerin Arapça öğretmeni, Kahire Üniversitesi Arap Dili ve İslam Bölümü mezunu olan Mahmut Süleyman. Türkiye’ye geldiğinde ilk olarak Libya Konsolosluğunda Arap okulu müdürü olarak görev yapan Süleyman, Türkiye’de yabancılar için Arapça öğretmenliği yapıyor, kurumların müfredatlarını hazırlıyor. Arapça dil eğitimine ilişkin kitapları da bulunan Mahmut Süleyman da şu değerlendirmeleri yapıyor: Ben uzun zamandır ders vermiyordum. Sonra buraya çağırdılar, oturduk konuştuk. Proje çok güzel. Burada ilk kez lise öğrencilerine ders veriyorum. Çok büyük bir tecrübe. İmam hatipli bir öğrenci Arapçayı lisede bitirmek zorunda. Bu projeyi faydalı görüyorum. Lise birinci sınıf sonunda bu öğrenciler ilahiyat hazırlıklardan daha iyi bir eğitim almış olacaklar. 

ÇOK SESLİ İMKANSIZ SORULAR 

Okulun İslam Alimi Yetiştirme Projesi dışında üç önemli projesi daha bulunuyor. Başlayan projelerden ilki Örnek Şahsiyetler Öncülüğünde İlim Yolculuğu. Her yıl bir örnek şahsiyet liderliğinde onun kültürünün yaşatılacağı çalışmada bu yılın örnek şahsiyeti olarak Mehmet Emin Saraç ismi belirlenmiş. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin de destek olduğu projede Mehmet Emin Saraç öğrencilere çeşitli kanallarla tanıtılıyor. Okulun sürdürülen ikinci projesi, Çok Sesli İmkansız Sorular Projesi. Zeytinburnu’ndaki imam hatip liselerine kutular koyulmuş. Buraya öğrenciler tarafından atılan sorular, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi hocaları tarafından cevaplanıyor. Ardından bu sorular ve cevapları kitaplaştırılacak, hocalar ise okullarda konferanslar verecek. Okulun önümüzdeki dönem uygulanacak çalışması ise Evin Erkeği Projesi. Burada velilere elektrik, tesisat, mobilya tamiri ve yemek yapma üzerine dersler verilecek. 

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz