Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ekim 2021, Salı

ABD’de deprem! 46 başsavcının istifası istendi

11 Mart 2017
1.660 kez görüntülendi

ABD’de deprem! 46 başsavcının istifası istendi
Reklam

Trump yönetimi Obama’nın atadığı ve kendilerinin kuyusunu kazmakla suçladığı bürokratlara karşı harekete geçti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer’ın, ‘ABD’de derin devlet var’ yönündeki açıklamalarının ardından, Adalet Bakanı Jeff Sessions, eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanan 46 başsavcının istifalarını istedi.

Adalet Bakanı Sessions tarafından istifası istenen 46 savcı arasında New York Güney Bölge Savcısı Bharara da bulunuyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen Beyaz Saray, Başkan Trump’ın kuyusunu kazmaya çalışan bir derin devlet olduğuna inanıyor mu sorusuna verdiği yanıtta, “Bir partinin 8 yıl boyunca görevde olduğunu ve hala geçen yönetimin atadığı kişilerin işbaşında olduğunu göz önüne alırsanız buna kuşku yok. Sekiz yıl boyunca hükümete sızan insanlar olduğu sürpriz olarak görülmemeli. Bunlar hala önceki yönetimin gündemini savunmaya devam ediyorlar” dedi.

BÖYLE BİR SORUMLULUKLARI YOK
Spicer, Peki bu kişileri CIA ya da DNI (Director of National Intelligence) soruşturup işten attıracak mı sorusuna da, CIA ve DNI çalışanlarının böyle bir sorumluluk ve yükümlülükleri olmadığı karşılığını verdi.

TRUMP’IN HABERİ YOK
Spicer, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasından kısa bir süre sonra istifa etmesini istediği Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türkiye için lobi faaliyetleri yürüttüğü iddialarından Başkan Trump’ın haberi olmadığını da belirtti.

46 BAŞSAVCININ İSTİFASI İSTENDİ
Öte yandan ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın, eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanan 46 başsavcının istifalarını istediği açıklandı. Adalet Bakanlığı Sözcüsü Sarah Isgur Flores, Sessions’ın Obama döneminde atanan ve halen görevde olan 46 başsavcıyı derhal istifa etmeye çağırdığını açıkladı. Adalet Bakanlığı’nın yeni başsavcılar atamasına kadar, kariyer başsavcılarının soruşturma ve kovuşturmaları sürdürebileceği belirtildi. Flores, istifa çağrısının yeni yönetimin uyum içinde görev yapmasını sağlamaya yönelik olduğunu söyledi.

RIZA SARRAF’IN SAVCISININ DA İSTİFASI İSTENDİ

Preet Bharara, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek için komplo düzenlemek suçlamasıyla New York’ta tutuklu bulunan iş adamı Rıza Sarraf’ın davasını takip eden savcı olarak biliniyor. Başkanlık seçimi sonrası Trump ile görüşen Bharara, göreve devem etmesinin istendiğini söylemişti.

kaynak : internethaber.com

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz