Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 25 Ekim 2021, Pazartesi

EZHER-İ ŞERİF ÜNİVERSİTESİ, HAYAT’TIR, HEYECAN’DIR

17 Şubat 2017
3.091 kez okundu
EZHER-İ ŞERİF ÜNİVERSİTESİ, HAYAT’TIR, HEYECAN’DIR

Merhaba dostlar!

Lise yıllarım, 80’nin sonları,  İslami ilimlere karşı duyarlılığımın filizlenmeye başladığı yıllar.

Aylarca yemek yemeyen aç insan misali, ilme ve bilgiye, Âlim ve bilgine ihtiyaç duyduğum yıllar. Her türlü eser okuyorum. Tabiî ki o yıllar daha çok Arapçadan çeviri, tercüme eserler revaçta. Okuduğum eserlerin dipnotlarında gösterilen kaynakların neredeyse tamamı Arapça yayınları işaret etmekte. İşte o zaman dedim, ben Müslüman olarak ve Türkiye’de yaşayan din kardeşlerime, onun çocuklarına, kısacası insanlığı yarına taşıyacak olan nesle, bu dini tam ve kaynağından öğrenerek, öğretmenlik yapmalıyım. Arapça sevdam, aşkım başladı.

İçerisinde yaşadığımın il Sakarya’da, değerli hocalarımdan istifade etmeye gayret göstermeye ve içime sevda olarak düşen Ezher’e alt yapı oluşturmaya çalıyorum. 90’lı yılların başı, ilmin merkezi, âlim fabrikası Ezher-i Şerif Üniversitesi’ne kavuşuyorum. Yıl 1991, üniversiteye kayıt işlemlerimi yaptırdıktan sonra, hangi fakülteye alacaklarını öğrenmek için, beklemeye başladım. O ana kadar tek fakülte var, o da ilahiyat fakültesidir, diye biliyordum. İhtisaslaşma meğer ilk yıldan başlıyormuş. İslami ilimler ile ilgili dört fakülte var Ezher-i Şerif Üniversitesinde; 1. Din Usulleri Fakültesi (Usuli’d-din), 2. İslam Hukuk Fakültesi (Şeriati’l-İslamiyye) 3. Arap Dili Edebiyatı Fakültesi (Lugatü’l-arabiyye) 4. İslâmî Araştırmalar Fakültesi (Dirasâtü’l-islâmiyye)

Benim kaydım İslam Hukuk Fakültesi, Kahire, Merkez Kampüse çıktı. Beş yıl kalacağım, İslami ilimleri tahsil edeceğim, arap dilini en iyi şekilde öğreneceğim, âşığı olduğum Ezher-i Şerif Üniversitesi kampüsündeyim, heyecanımı anlatamam. Bin yıllık geçmişi olan, eserlerinin çevirilerini okuduğum değerli âlimler, burada ilim tahsil ettiler. Daha sonra kimileri aynı kampüste, kimileri İslâm coğrafyasının değişik ülkelerinde İslâmi ilimlerde talebe, âlim yetiştirmeye koyuldular. Ümmete önderlik yapmış ve yapmaya devam eden Ezherli âlimleri ve hayatlarını, bunlara ilaveten Ezher-i Şerif’in dününü ve bugününü ileriki yazılarımda sizlerle paylaşacağım Rabbim ömür verirse. İnanın bana,  her sene Mısır’a gidiyorum, Ezher-i Şerif ve civarı olan Hz. Hüseyin Efendimizin medfûn olduğu, isminin de verildiği “Mescid-i Hüseyin” bölgesinde saatlerce dolaşıyor, o tarihî, ilmî ve içinde barındırdığı asırların medeniyetinde metafizik yolculuklara çıkıyorum.

Dönemin hocalarından, ağırlıklı olarak Hanefi fıkhı olmak üzere, usulü fıkıh, mukayeseli İslam fıkhı, tefsir, hadis, arap dili, edebiyatı ve belagatı dersleri alarak Ezher-i Şerif Diploması almak nasip oldu. Ülkeme dönüp, hedeflerimi gerçekleştirme gayreti ile yola koyuldum. Özel ve genel çapta Arapça ve Kuran dersleri veriyor, başta görev yaptığım mescid olmak üzere çeşitli vakıf, dernek ve cemiyetlerde sohbet ve seminerlerle din-i islâmı anlatmaya ve yaşamaya çalışan bir kardeşinizim.

Mısır ve Ezher-i Şerif Üniversitesi, Hayat’tır, Heyecan’dır, Yaşam Tarzı’dır…

Rahman Şengül

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz