Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

Güncel Dini Meseleler İstişare Ediliyo

14 Mayıs 2018
881 kez görüntülendi

Güncel Dini Meseleler İstişare Ediliyo
Reklam

Güncel Dini Meseleler İstişare Ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun düzenlediği “8. Güncel Dinî Meseleler İstişare Toplantısı”nın açılış oturumuna katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun “Dinin Anlaşılması Meselesi: Sabiteler ve Değişkenler” başlığıyla İstanbul’da düzenlediği “8. Güncel Dinî Meseleler İstişare Toplantısı”nın açılış oturumuna katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun düzenlediği “8. Güncel Dinî Meseleler İstişare Toplantısı”nın açılış oturumuna katıldı.

“Dinin Anlaşılması Meselesi: Sabiteler ve Değişkenler” başlığıyla İstanbul’da düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, dinî yaşantı açısından oldukça önemli bir mesele olan dinin anlaşılması konusunu, böyle bir ilmî bir toplantıya konu ettikleri için Din İşleri Yüksek Kuruluna teşekkür etti.

İslam dininin temel kaynakları olan Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in sünnetinin kıyamete kadar bütün insanlığa kılavuzluk edeceğini ifade eden Başkan Erbaş, “Zaman ve mekanla sınırlandırılmadan kıyamet kadar her çağa ve her çağın problemlerine ışık tutması, Kur’an ve sünnetin evrenselliğinin bir gereğidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sabite ve değişkenler arasındaki hassas dengeyi doğru kurabilmektir” dedi.

“Bugün, zamanın ve şartların değişmesiyle farklı mahiyet ve yönelimler kazanan meseleler karşısında kuşanmamız gereken tavır, İslam’ın sabiteleri ile birlikte hayatın gerçeklikleri ve değişkenlerini de dikkate almaktır” diyen Başkan Erbaş, “Bu çerçevede, İslam’ın ideal ve evrensel ilkelerinin farkında olarak; sosyal gerçeklikleri yok saymadan, toplumsal değişimin yasalarını doğru okumak, yaşanan hayatı doğru tahlil ederek bugünü ve yarını doğru inşa etmeye katkıda bulunmak, mühim bir ideal olarak karşımızda durmaktadır” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, asırlar öncesine ait bir fetvayı, arka planını ve zamanın ruhunu dikkate almaksızın aynı form ile olduğu gibi bu güne taşımanın sağlıklı bir yaklaşım olamayacağını vurgulayarak, “Geçmişten nakledile gelen ve çoğu da ilgili olduğu dönemin örf, adet ve sosyal dokusunun gereklerini günümüze yansıtan cüzi hükümleri bilmek ve aktarmak fıkıh değildir. Zira söz konusu yöntem, kıyamete kadar baki kalacak olan İslam’ın hayata ve topluma hakim kılınması için yeterli ve işlevsel bir metot da değildir” diye konuştu.

İslam’ın kadim müktesebatının neticesi olan fıkhın ilke ve yöntemlerini göz ardı ederek, egemen paradigmaların ve konjonktürel anlayışların etkisinde kalarak fetva vermenin hakikat adına ciddi bir savrulma olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, “Mezheplerde yerleşik hale gelen fetvaları, “nas” telakki edilip kutsallaştırmadan, Kur’an ve Sünnet’in belirlediği normları, tarihsel ve toplumsal şartlarla kayıtlayıp topyekun değişime konu etmeden, bahsini ettiğimiz dengeli ve tutarlı yaklaşımla hareket etmek gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz