Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

Yusuf El-Karadavi’ye Vefa Programı

23 Aralık 2016
1.699 kez görüntülendi

Yusuf El-Karadavi’ye Vefa Programı
Reklam

Dünya Alimleri Birliği ve Avrupa Davet ve Fetva Meclisi Başkanı Yusuf el-Karadavi için, doğumunun 90’ıncı yılı dolayısıyla vefa programı düzenlendi.

Dünya Alimleri Birliği ve Avrupa Davet ve Fetva Meclisi Başkanı Yusuf el-Karadavi için, doğumunun 90’ıncı yılı dolayısıyla vefa programı düzenlendi.

Mısır’daki Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Ekrem Düzcan ile Mursi Hükümeti Enformasyon Bakanı ve Medeniyet İnceleme, Araştırma ve Eğitim Derneği Başkanı Salah Abdülmaksud’un ev sahipliğinde Fatih‘teki Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’ndeki programa, İslam ülkelerinden çok sayıda alim, düşünür ve kanaat önderi katıldı.

Vefa gecesinde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Karadavi’nin sultanların alimi olmak yerine alimlerin sultanı olmayı tercih ettiğini ifade ederek, böyle anlamlı bir programda bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

Aktay, Karadavi’ye duyulan vefayı ortaya koymak için bu gecede buluştuklarını vurgulayarak, Karadavi’nin eserlerinden ve hutbelerinden çok şey öğrendiklerini dile getirdi.

Karadavi’nin ümmetin yeniden uyandırılması ve ayağa kaldırılması için yaptığı çabalardan çok etkilendiklerini aktaran Aktay, “Bu gece selamları iletmekten de çok mutluyum. Başta liderimiz Recep Tayyip Erdoğan‘ın selamlarını sunmak isterim. Hocamıza her zaman şükranlarını sunmuş, ona her zaman değer vermiş ve takdir etmiştir. Aynı şekilde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım‘ın da selamlarını sunuyorum. Hazreti Muhammed şunu buyurmuştur; ‘Allah-ü Teala kim için sabır dilerse onu dininde idrak sahibi kılar.’ Rabbimiz hocamıza ikramda bulunmuş, Müslümanların ve İslam dinin hizmetinde onu istihdam etmiştir. Kendisi bu gün bu vefa programında 90. yaşını da kutluyor. Kendisine Rabbimizden ömrünü bereketlendirmesini diliyoruz. Hayatı boyunca son büyük problemler yaşadı aynı şekilde İslam alemi de son yüzyıllar çok sorunlarla karşılaştı ve hala boğuşmakta.”

Osmanlı Devleti’nin İslam aleminin birliğini beraberliğini temsil ettiğini ve 1. Dünya Savaşından sonra Osmanlı’nın yok olmasının ümmetin üzerinde çok büyük bir hasar oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bizler ne halklarını temsil edebilen ne de İslam’ın prensiplerini temsil edebilen küçük devletler haline geldik. Bu dönemde İslamı ve Müslümanları temsil edecek kimseyi bulamadık. Uzuvsuz bedenlere dönüşmüş durumdaydık. Son 90 yıl böyleydi.Hocamızın ömrü de bu zor dönemde geçti. Tabii bu zamanda psikoloji ve sosyoloji de çok çalışmalar yapıldı bu zor süreçte yaşayan Müslümanların psikolojileri araştırıldı. Öyle ki bu dönemde asla kendi aralarında bir birlik kuramıyorlardı.Tam bu dönem de bu alimlerimizi gördük, Müslümanları yeniden ayağa kalkmaya davet ettiler. Bunların başında da hocamızı zikretmek istiyorum. Müslümanların nezdinde büyük bir öneme sahiptir. 90 ya da 100 yaşında da olsa ben kendisini Müslümanların gençlerinden sayıyorum kendisini. Ümmetin kalbindeki Kudüs davasına sahip çıkmıştır.”

-“Karadavi Müslümanların sorunlarıyla yakından ilgilendi”

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez‘in bir ziyaret için Pakistan‘a gittiğini bu nedenle geceye katılamadığını ve kendilerinin bu durumdan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Görmez’in gece için hazırladığı mesajı okuyan Yaran, kendi adına Kadaravi’yi anmak için düzenlenen gecede olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Ekrem Düzcan ise Karadavi’nin Ezher Üniversetesini birincilikle bitirdiğini ve birçoğu dünya dillerine tercüme edilmiş 120’yi aşkın kitabıyla, çağdaş İslam düşüncesi ve kültürüne büyük katkı sağladığını söyledi.

Düzcan, Karadavi’nin Müslümanların dini içtimai ve siyasi sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ifade ederek, “Hocamız, başta İslam coğrafyası olmak üzere bütün dünyada çok bilenen ve tanınan çok yönlü bir şahsiyettir. Uluslararası bir üne sahiptir. Son yıllarda İslam dünyasında yaşanan önemli siyasi gelişmeler karşısındaki tutum ve davranışlarıyla çok dikkat çekmiştir. Dünyada mazlumların yanında yer aldı ve haksızlık karşısında dik durdu. 15 Temmuz darbe girişimine karşı öz yurdundan daha çok sevdiği Türkiye‘nin yanında yer almış ve darbeye karış in sert tepkiyi vermiştir. Hatta bununla da yetinmeyip, Müslüman alimlerin ve halkının bu hain darbeye karşı tepki vermeye ve Müslüman Türkiye için dua etmeye davet etmiştir. Ezher Üniversitesi mezunları olarak böyle bir alime bu vefa programını düzenlediğimiz için çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

http://www.sondakika.com/haber/haber-yusuf-el-karadavi-ye-vefa-programi-9045898/

beğen(2)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz