Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 27 Eylül 2021, Pazartesi

Umre artık Kudüs’ten başlayacak

26 Şubat 2015
1.019 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
Reklam

Diyanet İşleri, umre programına Kudüs’ü de ekledi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez uygulanacak bu program Osmanlı döneminde de mevcuttu…

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine, umre ibadetine Kudüs’ü de ekledi.

Umre ibadeti için kutsal topraklara gitmek isteyenlerin ziyaretinde ilk durak Kudüs olacak. Müslümanlar ilk olarak Mescid-i Aksa’yı ziyaret edecek.

Umre turları için kayıtlar başladı

İlk kafile  15 Nisan 2015 İstanbul’dan hareket edecek. Vatandaşlar 3 gün Kudüs’te, 4 gün Medine’de ve 7 gün Mekke’de olmak üzere toplam 14 gün boyunca kutsal iklimin havasını soluyacaklar. Kayıt yaptırmak isteyenlerin İl veya İlçe müftülüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.

Kudüs programında Mescid-i Aksa başta olmak üzere Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup’un kabirlerinin bulunduğu külliye, Hz. Davut’un kabri ile Selman-ı Farisi ve Rabiat’ül Adeviyye’nin kabirleri ziyaret edilecek. Kudüs’e yapılacak ziyaretlerde ayrıca Mahmudiye Camii, Hz. Ömer Mescidi gibi önemli kutsal mekanlar da ziyaret programına eklendi.

27-28 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ‘2014 Hac Değerlendirme Toplantısı’nda ziyarete ilişkin ilk müjdeyi veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, geçmişte Kudüs’ün umre programının bir parçası olduğunu, bugünde çalışmaların yürütüldüğünü ve yakın zamanda umre programına Kudüs’ün de ekleneceğini belirtmişti.

MESCİD-İ AKSA

Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Kıblenin yönü daha sonra Mekke’deki Mescid-i Haram’a çevrildi.

İslamda Mescid-i Aksa’nın müstesna yerinin bir sebebi de Hz. Muhammed’in isrâ ve miraç mekânı olduğuna inanılmasıdır. Rivayetlere göre Hz. Muhammed Ramazan ayının 27. gecesinde önce Burak isimli bineğe, bindirilerek Mescid-i Harâm’dan alınmış ve Mescid-i aksa’ya götürülmüştür (İsrâ).

kaynak: TRT HABER

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz