Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 27 Eylül 2021, Pazartesi

SELATİN CAMİLER VE MABEDE SAYGI

17 Şubat 2017
810 kez görüntülendi

SELATİN CAMİLER VE MABEDE SAYGI
Reklam

Sevgili Dostlar !

İslam tarihinde nice alim, sanatkar ve özel kabiliyetli insanlar, nice kahraman aileler, aşiretler, obalar, boylar ve bir çok devlet ve imparatorluklar, mensup oldukları yüce dinin gösterdiği hedef doğrultusunda yüce eserler inşa etmişlerdir. Gayeleri her zaman rızayı ilahi olmuştur. Halka hizmeti hakka hizmet olarak görmüşlerdir. Edirne de bu hizmet ve eserlerden çokça nasiplenen bir şehrimizdir. Bu görkemli eserlerden özellikle üç tanesinden bahsetmek istiyorum. Eski (ulu ) camii, Üç şerefeli camii ve Selimiye camii. Bu muhteşem eserleri gördükçe içerisinde ibadet yaptıkça her defasında ecdadımla övünür, gururlanırım. “ Ne büyük insanlardı, ne büyük düşündüler ve ne büyük eserler yaptılar “  derim. Dünyadan ve ülkemizin muhtelif yerlerinden gelen insanların ziyaretleri esnasında  yaşadıkları duygu tahmin ediyorum ki benden farklı değildir.

Bu eserlerin dünya mirası olarak tüm insanlığın malı olduğu doğrudur. Herkes gezmeli ve bu eserleri görmelidir. İşte tam da bu noktada belirtmemiz gereken bazı hususlar vardır.

Bu tarihi eserler aslına uygun olarak kullanılmalıdır. Mesela Selimiye camiinin avlusunda bulunan Daru-l hadis ve Daru-l kurra binaları tüm odaları, iç avlusu ve revakları ile  şuanda müze olarak kullanılmaktadır. Buraları aslında hadis ve kıraat ilimleri tahsil edilsin diye inşa edildi. Aslına  uygun şekilde bu gün ilahiyat fakültesinin yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin eğitim ve öğretimlerini gördüğü hadis ve kıraat derslerinin, özel söyleşi ve seminerlerin yapıldığı ilim yuvaları olarak kullanılması son derece önemlidir.

      Ayrıca Selimiye camii gibi selatin camilerin “ibadethane” olarak inşa edildiğini unutmamalıyız. Yani insanlar toplu halde cemaatle namaz kılsın, Cuma ve bayram namazları eda edilsin, hadis ve kıraat ilimleri tahsil edilsin, arastasında ticaret yapılsın, misafir hanesinde kalınsın.… diye düşünülmüş, bu camiler birer külliye olarak inşa edilmiştir. Bu sebeple birer ibadethane olan camilerimizi, ziyarete gelen misafirlerimiz bu eserlerin aslına uygun kullanılmalarına engel teşkil edecek eylem, söylem ve davranışta olmamalıdırlar. Bu amaçla gerekli duyurular ve ilanlar tüm ziyaretçilere yapılır.

Bu hususlar genel olarak camilere gelen yerli ve yabancı turistlerin bildiği ve uygun gördüğü konulardır. Ziyaret edilen mekanın kurallarına uymak, o mekanın huzur ve güvenliği için alınmış ortak aklın sonucu olan kuralları tanımakla mümkündür.

         Hiç kimse “tüm insanlığın ortak malı olan bu camilere dilediğim şekilde girerim ve içeride dilediğim şekilde davranırım” deme yetkisine sahip olmamalıdır. Gerek ses tonumuzla gerek kıyafetimizle gerekse kurallara uyum performansımızla bir ibadethanenin manevi huşu, huzur  ve güven veren ortamına halel getirmemeliyiz.

        Camilere girişlerde “ ben içeriye ayakkabılarımla girmek istiyorum, galoş takar ve ayakkabılarımla girerim “ demek ve bunu bir hak olarak savunmak, doğru bir davranış olmaz. Eline keçeli kalemi alarak “ asırlık, tarihi çinilerin desenlerini çiziyorum” diyerek, kağıdı çinilere yapıştırmak, bu eserlerin kıymetini bilen ehli tarafından cinayet olarak görülmektedir.

    Herkesten  saygı merkezli bir hayat isterken, insanların inançlarına ve kutsal mekanlarına saygıyı en öne olmamız gerekliliğini kim inkar edebilir. Tarihi bir mekanı, müzeyi, ibadethaneyi gezerken ortak aklın eseri olan kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Elinde sprey boya ile tarihi eserlerin üzerine isimler ve şekiller çizen insan ile camilere  hiçbir ilke ve kural tanımadan girmek isteyen insan, düşünce olarak aynıdır. İşin özünde kuralsızlık ve saygısızlık vardır.

      Mescid bir İslâm şiarıdır. Birlik ve beraberliğin sembolüdür. Zaman zaman mutlu ve sevinçli günlerin bazen acı ve üzüntülü günlerin paylaşıldığı yerler, bazen de kültürel etkinliklerin ifâ edildiği merkezlerdir. Millî ve dinî kimliğimizin gelişiminde çok önem arz eder. Zenginiyle fakiriyle, cemiyetin farklı ve renkli statülerinden köylü veya şehirlisiyle, büyüğüyle, küçüğüyle aynı safta omuz omuza her kesimi bünyesinde cem edebilen yegâne mekânlardır. Mabed olmanın yanı sıra birer eğitim, öğretim okulları, diğer bir tabirle halk üniversitesi vazifesi yapmaktadır. Bu yönüyle de geleceğimizin teminatı konumundadır.

     Sevgili dostlar ! konumuzu Merhum Ali Ulvi Kurucunun ecdadımızın Mescid-i Nebevî’ye karşı gösterdikleri sevgi ve saygıyı ifade adına naklettiği bir anekdotla bitirelim:

      Efendim, bir kitapta rast geldim de; ecdadımız Osmanlı, Mecsid-i Nebevî’de çalışanların mescide ve Efendimiz’e saygısızlık olur diye, dünya kelâmı etmemeleri için tamimde bulunmuş; araç ve gereçlere sembolik zikir tahsis etmiş, mesela süpürge için (bir defa Subhanallah), temizlik bezi için (Elhamdülillah) ne bileyim faraş için (iki kez Subhanallah) gibi. Çalışan farzu muhal süpürgeye mi ihtiyacı var ’süpürgeyi uzat’ demiyor, (bir kez Subhanallah) diyor. Karşısındaki de onu anlıyor, bu şekilde Efendimiz’in ruhaniyetini de incitmemiş oluyorlardı.

“Mâbeddeki bu güzellik ve mânânın; gözleri, gönülleri dolduran ve doyuran bir mûsikî gibi ruhlarımıza nasıl nüfuz ettiğini anlamak için îmâna uyanmış olmak ve mâbedin kendine has şîvesine de âşina bulunmak şarttır.” Demişler ve ne güzel söylemişler, değilmi dostlar….

Selam ve dua ile…

Selim al Edirne vaizi

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz