Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ekim 2021, Cumartesi

PURSAKLAR HZ. HATİCE MERKEZ KUR’AN KURSU’NUN TEMELİ DUALARLA ATILDI

4 Aralık 2017
872 kez görüntülendi

PURSAKLAR HZ. HATİCE MERKEZ KUR’AN KURSU’NUN TEMELİ DUALARLA ATILDI
Reklam

Ankara-Pursaklar Müftülüğü ve hayırseverler tarafından yaptırılacak, Hz. Hatice Merkez Kız Kur’an Kursu’nun temeli törenle atıldı. Törene, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İl Müftü Yardımcısı Mustafa Tekin, Eski Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan, İlçe Kaymakamı İhsan Kara, Belediye Başkanı Selçuk Çetin, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, Keçiören Müftüsü Dr. İhsan İlhan, STK ve siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, hayırsever Ali Akıncı, din görevlileri, muhtarlar, dernek başkanları, hayırseverler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Önemli bir eserin temelini atmak üzere bir araya geldiklerini belirten İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, müftülük olarak yaygın din eğitimine, hafızlık eğitimine büyük önem verdiklerini belirterek hâlen ilçede 5 erkek 3 kız olmak üzere 8 yatılı ve 36 gündüzlü Kur’an kursunda, 2672 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edildiğini söyledi. Gündüzlü ve yatılı Kur’an kurslarında son üç yılda 118 öğrencinin hafızlığını tamamladığını ifade eden İzmirli, bölgede böyle bir Kur’an kursuna büyük ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Hz. Hatice Merkez Kız Kur’an Kursu ile bu ihtiyaç giderilmiş olacaktır.” dedi. Kurs ile ilgili bilgi veren İzmirli, Hz. Hatice Merkez Kız Kur’an Kursu’nun, 4.448 m2 arsa üzerinde, 561 m2’lik alana, 8 katlı olarak inşa edileceğini; bünyesinde 4-6 yaş, yetişkinler grubları, örgün eğitim ile birlikte temel, hazırlık, hafızlık eğitimi sınıfları, idari birimler, 120 yataklı yurt ve pansiyonunun yer alacağını söyledi. Kursun, devlet-millet işbirliği ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla kısa zamanda tamamlanması temennisinde bulunan Müftü İzmirli, İlçe Kaymakamına, Belediye Başkanına, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’na teşekkür etti.

Dinî bir müessesenin temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Selçuk Çetin de “Önemli olan devlet, vatan ve millet için bu güzel müesseselerdeki yavrularımıza, iman aşkı ile bu güzelliği, bu tedrisatı verebilmektir. Bu milletin evlatları her zaman olduğu gibi dünyadaki bütün mazlumlara kucak açacaktır. Bayrağını indirmeyen, ezanını dindirmeyen güzel nesiller bu müesseselerden yetişecektir. Desteklerini esirgemeyen hayırseverlere teşekkür ediyorum.” dedi. Kaymakam İhsan Kara da “Bütün müesseselerimiz, birimlerimiz, vatandaşlarımız ile herkes hayır yarışı içerisinde güzel bir iman-İslam faaliyeti yürütülüyor. Katkılarda bulunan Belediye Başkanına, Müftülüğe, derneklere, kurumlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. İl Müftüsü Sönmezoğlu da “Artık Kur’an kurslarının yapımında katkılarda bulunan valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız var. Allah onlardan ve hayırseverlerimizden razı olsun. Kim hayır işlerse Allah onun daha fazlasını ikram eder. Kur’an kursunun ve caminin kısa sürede tamamlanmasını temenni ediyorum.” dedi. İl Müftü Yardımcısı Mustafa Tekin’in yaptığı duanın ardından, Hz. Hatice Kız Kur’an Kursu temeli atıldı. Yapılan duanın ardından, sunulan ikramlarla program sona erdi.

‘Oku-Yorum’ projesi

İlçe Müftülüğü rehberliğinde, TDV Pursaklar Şubesinin katkılarıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı imam-hatip ortaokulu ve lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve Aile ve Dinî Rehberlik Bürosu vaizleri, ‘Oku-Yorum’ açılış programı vesilesiyle, Müftülük Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Programa, Kaymakam İhsan Kara, Belediye Başkanı Selçuk Çetin, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, Keçiören İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan, ADRB koordinatörlüğündeki ‘Oku-Yorum’ projesine katılan 150 öğrenci, grup sorumlusu öğretmenler ve vaizler katıldı. ADRB koordinatörü Yasemin Kamiloğlu ve Pursaklar Anadolu İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersi Öğretmeni Arif Arslan’ın açılış konuşmasıyla başlayan program, Betül Biçen Gören’in, ‘Yeni Toplumsal Hareketler Bağlamında Müslüman Kardeşler’ konulu sunumuyla devam etti. İlçe Müftüsü Hasan İzmirli programın tanıtım konuşmasında, ‘Oku-Yorum’ projesi kapsamında düzenlenen programa, iki yıldan beri devam ettiklerini belirterek, “Öğrencilerimiz her ay bir kitap okuyor, sonra bir araya gelerek sohbet ortamında herkes kendi görüşünü dile getirerek okunan kitabı değerlendiriyor.” dedi. İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı da yaptıkları konuşmalarda, gençlerle bir arada olmaktan ve ‘Oku-Yorum’ projesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, gençlere İslam’ın ilk emrinin ‘oku’ olduğunu ve yaptıkları okuma faaliyetiyle bu emrin gereğini yerine getirdiklerini ve entelektüel kimlik kazanma yolunda kendilerini geliştirdiklerini ifade ettiler. İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu da İslam davasının en önemli unsurunun Müslümanlar arasındaki kardeşlik, birlik ve beraberlik duyguları olduğunu belirterek, mezhep, ırk vs. ile ilgili her türlü ayrıştırıcı tartışma ve çatışmalardan uzak durulması gerektiğini söyledi. İlçe Müftüsü Hasan İzmirli programın sonunda, ‘Oku-Yorum’ projesinin kapsamının genişletilerek her mahallede öğrenci sohbet grupları oluşturmak istediklerini belirtti. Projeye katılan Pursaklar Anadolu İmam-Hatip Lisesi Öğrencisi Bekir Akıncı’nın okuduğu Zeki Soyak’ın, ‘Ölçüler ve Dengeler’ adlı kitabıyla ilgili bir değerlendirme yapmasının ardından, program hediye takdimi ve ikramlarla sona erdi.

‘İşitme Engelliler İçin Seminer’ düzenlendi

İlçe Müftülüğü, Kur’an kursu öğreticilerine yönelik işaret dili kursu başlattı. ‘Engelimi Aştım Kitabımla Tanıştım’ proje kapsamında işaret dili eğitim seminerine, ilçede görevli Kur’an kursu öğreticileri katıldı. İlçe Müftülüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen seminerde, İşaret Dili Eğitmeni Emel Esiringü kursiyerlere, ‘İşaret Dili Eğitiminin Önemi’ni anlattı. İşitme engelliler okulunda bile işitme engellilere işaret dili eğitimi verecek öğretmen bulmada zorluk çekildiğini, özellikle din eğitimi alanında büyük bir boşluk olduğunu, bu nedenle işitme engelli vatandaşların ve çocuklarının Kur’an-ı Kerim ve dinî kavramlar konusunda yeterli bilgi sahibi olamadıklarını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığının bu alandaki boşluğu doldurmak için yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını ifade eden Esiringü, Türkiye’de misyonerlik faaliyetleri neticesinde Hristiyan olan pek çok işitme engelli vatandaşın sorumluluğunun herkese ait olduğuna işaret etti. İlçe Müftüsü Hasan İzmirli de Türkiye’de 11 milyon engelli vatandaş olduğunu, son zamanlarda alınan bazı tedbirlerin engellilik durumunu azaltma çabasında olmakla beraber, vatandaşlara hizmetin nasıl götüreceği ile ilgili proje hazırladıklarını ifade etti. “Engellilerin önündeki engelleri kaldırmalıyız.” diyen Müftü İzmirli, “Başkanlığımız, engelli vatandaşlarımıza hizmet götürmek için çalışmalarını hızlandırmıştır. Huzurevleri, çocuk evleri, hastaneler vb. alanlarda desteğe, din eğitimine ihtiyaç duyan vatandaşların taleplerine karşılık vermek için çeşitli eğitimler düzenlemektedir.” dedi. Medeniyetin temel şartının eğitim olduğunu ve akademik seviyede işitme engelliler için verilecek eğitimin önemini anlatan İzmirli, “Her engellinin öne çıkan baskın bir yeteneği var. Büyük başarılar elde edebiliyorlar. Semineri veren hoca hanıma, projeyi hazırlayan ADRB çalışanlarına çok teşekkür ederim.” dedi. ‘Türk İşaret Dili’ ve ‘Türk İşaret Dili ile Dinî Kavramlar’ konularında verilen seminere, 18 kadın kursiyer katıldı.

Kurs  Aile Birliği Semineri

İlçe Müftülüğü, Müftülük Konferans Salonunda ‘Kurs Aile Birliği Semineri’ düzenledi. Seminere, Müftülük Murakıpları Bünyamin Coştu ve Yaşar Demirkan ile birliğin kurulduğu Kur’an kursu yöneticileri, Seminerde, Abdulhakim Arvasi Kız Kur’an Kursu, Fatih Yatılı Erkek Kursu, Altınova Yatılı Erkek Kur’an Kursu, Fatih Kız Kur’an Kursu, Hidayet Kız Kur’an Kursu, Sümeyye Kız Kur’an Kursu, Turan Yıldırım Kız Kur’an Kursu, Gümüşoluk Kız Kur’an Kursu, Mimar Sinan Kız Kur’an Kursu, Şehit Ali İhsan Lezgi Kur’an Kursu aile birlik başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. Birliklerin kuruluşunu önemsediklerini belirten İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, “Başkanlığımızın sunduğu imkânları değerlendiriyoruz. Semineri düzenlemedeki amacımız işimizi hukuka uygun, daha doğru, daha verimli bir şekilde yapmaktır. Bu konudaki mevzuatı bilerek görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmektir.” dedi. Murakıp Yaşar Demirkan’ın sunumu davetliler tarafından ilgiyle takip edildi. Diğer yandan, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, Şehit Muhammet Fatih Safitürk 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursunu ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. Müftü İzmirli, kurslarda şehitlerimize Fatiha okuyacak ve dua edecek şuurlu nesillerin yetiştiğini söyledi.

 

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz