Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

Neden Arapça Konuşamıyoruz ?

9 Kasım 2021
153 kez görüntülendi

Neden Arapça Konuşamıyoruz ?
Reklam

Neden Arapça Konuşamıyoruz ?
Kime sorsak aynı cevabı alıyoruz: “Anlıyorum ama konuşamıyorum.” Peki nasıl aşılacak dil öğrenmenin önündeki bu bariyer? Elbette konuşma pratiğinin üzerine giderek. Bunu başarmanın en etkili yöntemlerinden birisi de konuşma kulüpleri. Bir örnek vermek gerekirse Hello talk , bizim gözlemlediğimiz en etkili konuşma kulübü. Bu yazımızda neden  Arapça’yı  bir türlü konuşamamamıza  çözümler getiriyor ve konuşarak Arapça  öğrenmekten bahsediyoruz. O halde, yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıracak adımlar nelerdir, gelin bir bakalım.

Arapça Öğrenmeyi Kolaylaştıracak Adımlar
Arapça’yı günlük rutinine dahil et
Kendi kendine günlük rutin içerisinde Arapça  cümleler kurmak, Arapça  düşünmeye başlamanı hızlandıracaktır. Böylelikle diyalog kurarken duraklamaların azalacak, daha rahat cümle kurmaya başlayacaksın. Ayrıca, Arapça  günlük yazmak ve kendi kendine konuşurken sesini kaydetmek de birer seçenek. Bunların dışında kolaylıkla uygulayacağın bir başka adım da telefonuna bir yabancı dil öğrenme uygulaması indirmek. Hello Talk gibi …

Hobilerin ve ilgi alanların da bir seçenek
Sosyal medya hesaplarından ilgi alanlarına göre Arapça  içerikler bulup, sevdiğin ve merak ettiğin bir konuyu bu şekilde öğrenebilirsin. Eğer yemek yapmayı seviyorsan, YouTube’dan buna uygun bir kanala abone olabilir ve mutfak terimlerini öğrenebilirsin. Sanat ile ilgiliysen Pinterest hesabından Arapça  içeriklere ulaşman oldukça basit.

Sürekli pratik yapmak
Peki ama evden işe, işten eve gidiyorken nasıl pratik yapalım dediğinizi duyar gibiyim . Elbette konuşma kulüpleri ile. Burada iyi bir dinleyici olmanın önemi de devreye giriyor çünkü dil öğrenmek sesleri taklit etmekten geçiyor.

El CeZire tam da bu noktada bir fırsat sunuyor. Çünkü burası, ana dili Arapça  olan eğitmenlerle haftanın tüm günlerinde öğrenebileceğiniz eğitici bir platform. Teknolojiden psikolojiye, filmlerden yemeklere uzanan geniş bir ilgi alanına sahip eğitmenlerden, kendi ilgi alanınıza göre birini seçerek bu oturumları takip edebilir , dili duyarak ve her şeyden önemlisi eğlenerek öğrenebilirsin.
Konuşarak Arapça  öğrenmeye dair aklınıza gelebilecek olası sorulara daha yakından bakalım.
Doğru eğitmen seçimi önemli mi?
– Evet. İlgi alanların doğrultusunda senin için uygun eğitmeni belirleyerek keyifli bir şekilde Arapça  öğrenmenin tadını çıkarabilirsin.
Konuşma kulüpleri ekonomik mi?
– Evet. Çünkü paylaşımcı bir ekonomi. Peki bu paylaşımcı ekonomi ne demek? Birden fazla katılımcının olduğu bir oturuma girdiğiniz için konuşma kulüpleri diğer öğrenme yöntemlerinden daha ekonomik oluyor çünkü katılımcıların ana dili Arapça. Bugün kendine bir iyilik yap ve gel, Arapça  öğrenmeyi daha fazla erteleme. benim tavsiyem Ezher üniversitesi mezunlar derneği ile Refleks Arapça işbirliği ile yapılan online Arapça ders gurupları oldukça faydalı . burada Arapça Arap hanım hocaları ile Arapça konuşmak isteyen herkesi buluşturuyor yaklaşık 45′ yakın Arapça hocası canlı ders veriyor. ben katıldım istifade ettim.

Filolog

H.ELİF YÜREKLİ
SELÇUK ÜNÜVERSİTESİ
ARAP DİLİ VE EDEBİYATI

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz