Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 01 Aralık 2021, Çarşamba

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

23 Eylül 2015
1.250 kez görüntülendi

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?
Reklam

Yılda iki kez kılınan bayram namazı akılda kalmadığı için birçok vatandaş bayram namazını vakit namazlarıyla karıştırıyor. Peki Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Ayrıntılar haberimizde.

1) Müezzin-Kayyım cemaate yönelik (sesli olarak) “Niyet ettim Allah rızası için üzerime edası vacip olan Kurban Bayramı namazını kılmaya, döndüm kıbleye uydum hâzır olan imama” diye niyyet edilmesi için seslenir.
Birinci rek’at:
2) İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de imamın peşinden “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhâneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
I. “Allahü Ekber”. diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler.
II. Allahü Ekber”. diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler.
III. Sonra yine “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
4) Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü-Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler.)
Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (İkinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.
İkinci Rek’at:
6) İmamın Fatiha kısa ve süre okumasından sonra  (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmaz, dördüncü tekbir ( ruku tekbiri) ile rükû’a varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta, herkes, her namazda olduğu gibi, “Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina…” duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler.

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR ANİMASYONLU ANLATIM İZLE: 

Burada müezzinin öncülüğünde tekbirler getirilir.
 “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illalâhüvallâhü ekber allâhü ekber velillêhil hamd”
(3 defa)
اَللّهُ اَكْبَرْ اللَّهُ اَكْبَرْ لأ اِلَأهَ اِلاَ اللّهُ وَ اللَّهُ اَكْبَرْ اللّهُ اَكْبَرْ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ
Müezzin ve cemaat bu tekbiri söylerken imam hutbe okumak için minbere çıkar.(Hutbeye çıkan imam oturmamalıdır)
İmamın hutbesi esnasında fasılalar ( Ara ara ) ile (3 defa- İmam’ın işaretiyle) İmamKEBBİRULLAHE TEKBÎR dediğinde 1’er DEFA müezzin eşliğinde ‘’ “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illalâhüvallâhü ekber ellâhü ekber velillêhil hamd” yine tekbir getirilir.
اَللّهُ اَكْبَرْ اللَّهُ اَكْبَرْ لأ اِلَأهَ اِلاَ اللّهُ وَ اللَّهُ اَكْبَرْ اللّهُ اَكْبَرْ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ

İmam hutbesini okur ve en sonunda yine KEBBİRULLAHE TEKBÎR dediğinde “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illalâhüvallâhü ekber ellâhü ekber velillêhil hamd” ( 3 defa) tekbir getirilir İmam bu arada hutbeden iner ve mihraba geçer.

İmam Mihraba geçtikten sonra Müezzin-Kayyım “alâ rasûlinâ salavât” der sonra eûzü besmele çeker ve cehri (sesli olarak )  Ayetül Kürsi yi okur,  tesbih çekilmeyeceği için “Lâ ilâhe illallâhüvahdehû lâ şerîkeleh lehül mülkü velehül hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr ve mâ erselnâke illê rahmetellil âlemin” dua’ya geçilir.

ÖNEMLİ UYARILAR

-Kurban Bayramı Hutbesine, minbere çıkmadan önce çok iyi hazırlanmalıyız.  Mümkünse hutbe metnine iyi derecede hakim olmak için üzerinde durulması gereken vurucu cümleleri ezberlememiz iyi olacaktır. 
-Camiye gelen cemaatimizin büyük bir kısmı ya sizin cemaatimiz değil ya da başka illerden gelen cemaat olduğunu göz önünde bulundurursak okuyacağımız hutbe ve hutbeye hazırlanış şeklimiz çok iyi olmalı ki cemaati etkimiz altında bırakmalıyız.
-Kendimize özgü Jest ve mimiklerimizin olması hutbeyi sunuş anında bize yardımcı olacaktır.
-Kalabalık bir cemaate bayram namazı kıldırma esnasında üzerimize vacip olan ek tekbirlerden birini unutursak fitneye mahal vermemek için hiç bir şey olmamış gibi hareket ederek namazımıza devam etmeliyiz. 
Fakat cemaat kalabalık değilse sehiv secdesi getirmemiz gerekiyor. (Köy ve mezra gibi gibi yerler)
-Şayet Bayram namazında secdenin biri unutulursa, namazdan sonra yerine getirilmelidir. Günlük namazlarda yapıldığı takdirde sehiv secdesini gerektiren bir iş bayram namazında yapılırsa, namazdan sonra iki sehiv secdesi yapılmalıdır.
– İmam rükûda iken namaza ulaşan kimse, niyet ederek birinci tekbiri söyleyip rükûya gidebilir.
– Bayram hutbeleri sünnet olup, Bayram namazlarından sonra okunur.
kaynak : DiNiHABERLER.COM / öZEL
beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz