Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 25 Ekim 2021, Pazartesi

İsrail’den Filistinlilere Mescid-i Aksa’da saldırı

13 Eylül 2015
2.023 kez görüntülendi

İsrail’den Filistinlilere Mescid-i Aksa’da saldırı
Reklam

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen “Roş Aşana” tatili nedeniyle Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermeyen İsrail askerleri, Filistinlilere müdahale etti.

Yahudi yerlerşimcilerin Aksa’ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere, askerlerin ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etmesi sonucu aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Yaralanan Filistinliler çevredeki sağlık ekipleri tarafından sedyelerle Aksa’nın içerisindeki revire taşındı. İsrail askerleri olayları görüntülemek isteyen bazı gazetecileri de darp etti.

Aksa avlusunun kapılarında toplanan Filistinliler, “Canımız kanımız sana feda olsun ey Aksa”, “Ey Muhammed, ümmetin seni terk etmedi” ve “Kuran düsturumuz, cihad yolumuz” şeklinde sloganlar atarak İsrail askerlerinin saldırılarına karşı koymaya çalıştı.

-Aksa’nın içine gaz sıkılar

Öte yandan görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde Aksa’nın avlusuna giren onlarca İsrail askeri, geceden camide kalan Filistinli cemaate müdahale ederek dışarı çıkardı. Kıble Mescidi’nin kapısını kilitleyen askerler, mescidin içine de göz yaşartıcı gaz attı.

Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 40 Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa’nın avlusuna alındı.

Geçen yıl da İsrail yönetimi “Roş Aşana” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında Aksa’ya topluca girme yönündeki çağrıları Filistinlilerle, İsrail askerlerini karşı karşıya getirmişti.

Kudüs’te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa’da sık sık gerginlik yaşanıyor. İsrail, bu gerekçelerle zaman zaman Filistinlilerin Aksa’ya girişini kısıtlıyor.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia ediyor.

İsrail, içerisinde Mescid-i Aksa külliyesinin de bulunduğu Doğu Kudüs’ü 1967’den beri işgal altında tutuyor.

Saldırıya kınama

Bir grup Yahudi yerleşimcinin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya girmesinin ardından askerlerin buradaki Filistinlilere müdahalesi, başta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas olmak üzere birçok kişi ve hareket tarafından kınandı.

Filistin Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Redine yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Abbas, İsrail polisinin Aksa’ya girip namaz kılanlara saldırmasını kınıyor. Doğu Kudüs ile Hıristiyan ve Müslümanların kutsal saydıkları yapılar kırmızı çizgidir. Bu saldırılar karşısında elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız” ifadesini kullandı.

Redine, Abbas’ın Aksa’nın maruz kaldığı bu saldırıya karşı koymak için İslam İşbirliği Teşkilatı, Ürdün ve Fas’ın da aralarında bulunduğu bölgesel ve uluslararası makamlarla temaslarını artırdığını kaydetti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise “Aksa’nın zamansal olarak taksim edilmesi ve Yahudi yerleşimcilerinin İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in eşliğinde Aksa’nın avlusuna girmeye teşvik edilmesi amacını taşıyan” saldırı kınandı.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan’ın Aksa ve avlusuna yapılan bu tür saldırıları sıradan bir olay olarak nitelediği açıklamalarına atıfta bulunan dışişleri bakanlığı, bu tür açıklamaların Aksa’nın zaman ve mekan olarak taksim edilmesini destekleyen Binyamin Netanyahu hükümetinin tavrını ortaya koyduğunu ifade etti.

– “Bölge dini savaşın içine çekilmeye çalışılıyor”

İsrail Meclisi Knesset’teki Ortak Arap Listesi Başkanı Eymen Avde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksa’da yaşananların bölgeyi din temelli bir savaşın içine çekme amacı taşıdığını kaydetti.

Avde, “Bakan Ariel’in önderliğinde Aksa’ya yönelik bir saldırıya tanıklık ettik. Hükümet de bu tehlikeli eğilimi destekliyor. Son 3 ayda İsrail’in Aksa’ya yönelik uygulamaları, 1967’den bu yana hiç olmadığı kadar tehlikeli bir hal aldı” dedi.

Aksa’daki gerilimin çok tehlikeli bir şiddet dalgasına sebebiyet vereceğini vurgulayan Avde, saldırılara son verilmesi çağrısıyla pek çok defa İsrail hükümetine başvurduklarını ifade etti.

İsrail’deki İslami Hareket Başkan Yardımcısı Kemal el-Hatib ise onlarca İsrail askerinin Aksa’ya girerek, Kıble Mescidi’nin pencerelerini kırdığını aktararak, yaşananları “katliam” olarak tanımladı.

Hatib İslam dünyasına seslenerek Siyonistlerin Aksa’ya yönelik saldırılarına karşı ciddi bir tavır bir alınması çağrısı yaptı.

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen “Roş Aşana” tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Bakan Ariel eşliğinde Aksa’ya girmiş, yerleşimcilerin Aksa’ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere, askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etmişti. Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

AA

kaynak : http://www.trthaber.com/haber/dunya/israilden-filistinlilere-mescid-i-aksada-saldiri-203391.html

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz