Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

‘IŞİD petrolünün ana müşterisi Esed’

12 Aralık 2015
1.540 kez görüntülendi

‘IŞİD petrolünün ana müşterisi Esed’
Reklam

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, Beşşar Esed rejiminin, IŞİD petrolünün ana müşterisi olduğunu belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, BBC‘ye IŞİD’in petrol faaliyetleriyle ilgili detaylı açıklamalar yaptı. ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Adam Szubin, Beşşar Esed rejiminin, IŞİD petrolünün ana müşterisi olduğunu söyledi.

IŞİD’in petrol ticaretinden ayda 40 milyon dolar gelir elde ettiğini belirten Szubin, örgütün petrol satışından bugüne kadar 500 milyon dolar sağladığını açıkladı.

Szubin, “IŞİD Esed rejimine önemli miktarlarda petrol satıyor. İki taraf bir yandan birbirlerini katletmeye çalışıyor, diğer yandan da milyonlarca dolarlık petrol ticareti yapıyor. Petrolün bir kısmı Türkiye’ye de geliyor. Bir miktar da Kürt bölgelerine gidiyor” diye konuştu.

IŞİD’in finansman kaynaklarının kurutulması için Irak hükümetiyle birlikte çalıştıklarını da ifade eden Szubin, IŞİD’in ele geçirdiği bölgelerdeki banka şubelerinin kapatıldığı bilgisini verdi. Ancak ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, örgütün bugüne kadar Suriye ve Irak’taki banka soygunlarından 1 milyar dolara yakın nakit parayı yağmaladığını da belirtti.

IŞİD gelirinin önemli bir kısmını büyük bölümü Musul olmak üzere Irak ve Suriye’de yağmaladığı bankalardaki nakit paradan elde etmişti. Haziran 2014’te Musul’u ele geçiren örgüt, Musul’daki Irak Merkez Bankası kasasından en az 500 milyon doları almıştı.

Rusya’nın petrol ticareti iddiaları

Türk hava sahasını ihlâl eden Rus uçağının, Suriye sınırında düşürülmesinden sonra Ankara-Moskova ilişkilerinde kriz yaşanmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ailesini IŞİD petrolünü satın almakla suçlamıştı.

Türkiye ve Erdoğan, bu iddiaları kesin bir dille reddetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan iddialarla ilgili, “İspatlarsa istifa ederim. İspatlayamazsa Sayın Putin istifa edecek mi?’ diyerek yanıt vermişti.

ABD yönetimi ise Erdoğan ve ailesinin IŞİD’le petrol ticareti içerisinde olduğu iddialarını kabul etmediğini ifade ederek, “Her ne kadar IŞİD petrolünün bir kısmı Türkiye’ye gidiyor olsa da bu durumdan Türkiye Cumhurbaşkanı’nı ve ailesini sorumlu tutma yönündeki iddialar temelsizdir” demişti.

 

 

http://www.timeturk.com/isid-petrolunun-ana-musterisi-esed/haber-105523

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz