Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

İLKELİ İNSAN OLMAK

6 Ocak 2019
1.525 kez görüntülendi

İLKELİ İNSAN OLMAK
Reklam

İlkeli olmak, avuçta ateş tutmak gibidir. İlkeli duruş nedeniyle kişi, bazen, hak ettiğini kaybeder, bazen hak ettiğini elde edemez, bazen de zaten kendinin olan bile elinden alınır…

Özellikle kişi haram helal hassasiyetine sahipse…Dünyayı da adalet ve zulüm üzerinden okuyorsa, güzel çirkin, faydalı zararlı, iyi kötü kriterleriyle olaylara bakıyorsa…Ne kadar zordur işi böylelerin! Ateş yutsa daha iyi…

İlkeli olan, kişisel çıkarlarına değil de daha çok kamu çıkarlarını gözetir…O yüzden çok değerlidir o…

İnandığı doğrulara sımsıkı bağlı olup onları sadece konuşmayan aynı zamanda da yaşamına uygulayan, kötü gördüğü şeylerden de alabildiğince uzak duran ve kaçınan kişi ilkeli insandır.

Kısaca göründüğü gibi olması, inandıklarını yaşamasıdır…

Bu tutum içinde olanlar toplumda nasıl karşılanır?

İlkeli oldukları için siyasetin günlük şartlarına ayak uyduramazlar. Bu yüzden onlar kendilerini bildikleri günden bugüne kadar FETÖ örgütüne mesafeli durmuşlardır. Onlar kıyamete kadar da mesafeli duruşlarını devam ettireceklerdir. Çünkü onlar bu ilkeli duruşlarına FETÖ’ nün devlet içinde etkin oldukları günlerde çok ağır bedel ödemişlerdir.

Bir de FETÖ’ nün sağladığı bütün maddi ve manevi imkanlardan geçmişte sonuna kadar yararlanıp onlarla omuz omuza bir safta duranlar, şimdi de en düşman rolüne bürünmüş, en fazla öfkelenen, ilkesiz, niteliksiz kişiler yok mu?

Asıl üzülecek durum ise halen daha bu tür kişiler siyaset vitrinini çeşitlendirmeye devam etmektedirler. Bu defa da devletin hassas duruşu nedeniyle FETÖ’ ye karşı durmanın sağladığı getirileri devşirme projelerinin içerisindedirler. Böyle olanlar Fetöcülerin yanlarında veya karşılarında durarak geçmişte kazandılar şimdi de kazanmaya devam etmektedirler.. Çünkü böylelerin tek ilkesi vardır, o da dünyevi kazançlarıdır…

Asla kaybetmek bilmedikleri gibi buna tahammül de edemezler…

Bir de bu ilkesizler, ömrünü FETÖ ile mücadele etmeye harcayanlara ve de bunun için ağır bedel ödeyenlere nasihatte bulunmaları yok mu? İnsanı asıl kahreden de budur işte!

Böyleler, ilkeli hareket etmek yerine herkese kendini sevdirme hatasına düşerler. Onu, zalim de sevecek mazlum da, katil de sevecek yetim kalmış çocuklarda, haklı da sevecek haksız da…

Nasıl olacak bu akıl dışı iş yahu? Peygamberimizin yapamadığını böyle kişiler nasıl başaracaklar? Çok iyi bilinmeli ki bu yanlışa düşenler taraflardan hiç birini memnun edemezler. İlkesiz insanlar olarak tarihe gömülüp giderler.

İlkeli kişi için sorunlu bir yaşam da vardır. Hiç kimse söylemese, ağır bedel ödese de, aklı ile tehlikeyi görüp 15 Temmuz öncesine kadar FETÖ ile kendi çapında mücadele verdiğinden uyumsuz kişi muamelesi görmüştür. Bugün de samimiyetsiz biçimde FETÖ ile mücadele ediyor görüntüsü altında ortalıkta sallanıp duranlara mesafeli durmakla benzer bir muamele ile karşılaşmaktadır. Çünkü bu toplumda ilkeli olmak başa beladır.

Üstelik FETÖ ile mücadele etmek sadece güvenlik işi de değildir. Kovulduğu bütün makamlarda adalet tesis edilmelidir. İdareciler attıkları adımlarında FETÖ örgütüne benzer yanlışlara düşmemelidirler. Fetöcüler adam kayırmışlar ve kumpas kurmuşlarsa kovuldukları makamlara gelen idareciler çok adil davranmalıdırlar. Adalet uygulamalarıyla insanlığın örnek aldığı idareciler olarak tarihe geçmelidirler.

Bangladeş’te yaşı bir hayli ilerlemiş olmasına rağmen idam edilen İslami lider Nizami, Filistin’de eli ayağı felçli olduğu halde helikopterden atılan füzeyle vurulup şehit edilen şeyh Yasir, Libya Kahramanı Ömer Muhtar gibiler ilkeleri uğruna canlarını verdiler.
İlkeli olmak kolay mıdır?

Ömer ALÇEP

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz