Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 19 Ocak 2022, Çarşamba

   İKİ AYRI BABANIN DURUMU

1 Şubat 2017
806 kez görüntülendi

   İKİ AYRI BABANIN DURUMU
Reklam
    Bir genç vardı cezaevinde, adını hatırlamıyorum, karayağız bir delikanlı idi. Kendi ifadesiyle ailece uyuşturucu bataklığına saplanmışlardı. İşte bu musibet işle meşgul olduklarından babası, annesi, amcası ve birde amcaoğlu herbiri ayrı bir cezaevinde dört duvar arasında mahkum olmuşlardı ve ceza çekiyorlardı.
     Bir tarafta çocuğu ile bataklığa giden babayı gördüğümüz gibi, diğer tarafta çocuğunu uyuşturucu bataklığından kurtarmak isteyen başka bir babayı da gördük cezaevinde.
    Babası Kıbrıs’ta iş adamı olan bir çocuk yavru vatanda  4 ay cezaevinde yattığını anlattı. Evin bir çocuğu idi. Kendi ifadesi ile, babasından haftalık üç yüz lira harçlık alıyordu. Tabi anlaşılan o ki, parayıda bol bulunca madde bağımlısı olmuştu bu çocuk malesef.
     Baba, biricik oğluna parayı bol vermişti ama, belki de onunla yeterince ilgilenememişti. Ve neticede de kötü arkadaş ortamı onu bu felakete sürüklemişti.  İşte onu bu bataktan, bu felaketten kurtarabilmek için iş yerini satar ve elindeki sermaye ile istanbul’a yerleşir baba. Çocuğuna biraz daha vakit ayırır ve harçlığını da elli liraya düşürür. Daha sonrasını çocuktan dinleyelim.
     Hocam! Babam, madde kullanmayayım diye harçlığımı elli liraya düşürünce bende başka bir yolla para bularak yine madde alıyordum, çünkü madde bağımlısı olmuştum. Bazen annemden para alıyordum, bazen de başka bir yerden deyince, bende sordum bu çocuğa:
       ” Evladım buraya, cezaevine nasıl düştün?
       ” Hocam kuru sıkı tabanca ile gasp ediyordum bazen insanları, bazende hırsızlık yapıyordum. Şimdi tutuklu olma sebebimde gasp etme suçu.
     Biricik oğlunu kurtarmak için avukat tutan baba, eşiyle beraber gelir her hafta oğullarını ziyaret ederler,  ne diyelim Allah kurtarsın.Bir gün kurtulur ama önemli olan daha sonrası.
      Zikrettigim ilk aile yapısının içler acısı hali ortada. Böyle bir ailede hangi çocuk olsa büyük bir ihtimalle Anne-babasının peşine takılır. Kolay değil, zira bataklıkta temiz kalmak hiç kolay değil.
      İkinci ailenin durumu ise, tam da ders çıkarılacak bir durum. Demekki sadece çok para vermek yetmiyor çocuğa, güzel yetiştirmek için. Ona daha çok vakit ayırmak, onunla ilgilenmek, arkadaş ortamını bilmek gerekiyor.
     Daha ötesi çocuğu namazında niyazında yetiştirmek gerekiyor. Helâli – haramı anlatmak, güzel ahlaklı yetiştirmek gerekiyor.
     Onlar bize Allah’ın bir emaneti ve imtihan vesilesi olduklarını bilerek yetiştirmek gerekiyor.
     Cezaevlerinde her çeşit insan var ibret alınacak, ders çıkarılacak.
     Yine bir gün koğuş ziyaretim sırasında moralinin çok bozuk olduğunu gördüğüm bir gençle özel  görüştüm bir derdi varsa belki yardımım dokunur diye. Sordum ona:
     “Evladım neden moralin bozuk? Bir derdin mi var?
     “Babamdan bir mektup aldım da…”
     “Ee… daha ne istiyorsun babandan mektup almışsın, kötü bir haber mi var yoksa?
     “Hayır hocam, babam zaten Kandıra da cezaevinde. O orada çaresiz ben burada.”
      Annen gelip gitmez mi yanına diye sorunca çocuğun yüzü iyice asıldı morali bozuldu, yüzü kızgınlıktan sanki kızardı, belki de üzüntüsünden.
      “Ben yine annesinden sorunca; “Babam cezaevine düştükten sonra yaklaşık sekiz ay sonra annemi vurmak zorunda kaldım.” Deyince dondum kaldım neden, niçin diye soramadım bile. Allah kurtarsın, Allah yardımcın olsun dedim ve yanından ayrıldım ne acı bir hayat hikayesi.
       Aynı gün akşam namazından sonra kırk kadar Hafızın olduğu bir Kur’an Kursuna sohbet etmeye davet edilmiştim.
      Kulağım da hala annesini öldüren çocuğun “Annemi öldürmek zorunda kaldım” sözü çınlıyordu. Bu ruh haliyle, hafızlık yapmakta olan nur yüzlü çocukların huzuruna çıkınca içimdeki darlık gitti, bir huzur hali geldi yüreğime.
       Kimi hafızlığa yeni başlamış, kimi hafızlıkta yarıyı geçmiş küçük hafızlar, Kuran’ın nuru yüzlerine aksetmiş  hafızlar bunlar. Huzur, huzurlu aile ortamındadır. Huzur islamdadır, huzur Kur’andadır. Unutmayalım ki Kur’ansız kalırsa meydan, meydanı doldurur şüphesiz şeytan vesselam.
beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz