Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 20 Eylül 2021, Pazartesi

Hür Düşünmek mi ,Vatan mı?

12 Ekim 2016
1.130 kez görüntülendi

Hür Düşünmek mi ,Vatan mı?
Reklam

Hür Düşünmek mi ,Vatan mı?
Soru böyle sorulursa elbette” vatan” derim hiç düşünmeden! …
Çünkü vatan olmazsa kölelik var demektir kölelik varsa efendi izin verdiği kadar ibadet var demektir.
O halde ,dinin yaşanabilmesi için hür olmak ve vatan şartı gereklidir.
Geçen hafta İslami eğitim almış ve alim olduğunu söyleyen fakat konuştuktan sonra da İslam’ı hiç kavramamış olduğunu fark ettiğim Suriyeli bir kişiyle tanıştım ve ona:
“-Gelinen bu nokta da Esed’in yönettiği günler mi daha iyi bugün mü? diye sordum.
Adam sorduğum soruyu bile dinlemeden ezberinde olanları anlatmaya başladı. Esed’in nasıl bir soygun düzeni kurduğunu, azınlık bir grupla Suriye halkına zulmettiğini,Müslümanları işkencelerden geçirdiğini,hür düşünce imkanı vermediğini anlattı…
Tekrar sordum kendisine:
Zalim olduğuna hiç şüphem yok onu ben de biliyorum” dedim.
Ancak sorum o değildi,sorumu tekrar edeyim” dedim.
Zalim de olsa ,Esed dönemi mi yoksa bugün olduğu gibi ABD ve Rusya’nın Suriye halkını da devre dışı bırakıp üzerinde at koşturup güç yarıştırdığı yıkılmış,harabe olmuş ve devlet olmaktan çıkmış Suriye mi daha kötü?
Bu öngörüsüzlük değil midir?
“Bu kötü sonucu meydana gelmeden önce basiret ve feraset ehli olarak görmek gerekmiyor muydu? Bu dini bir sorumluluk değil miydi? Bu sonucu göremeyenlerin isyana teşvik ettiği kişiler olarak sizler,suç işlemiş olmadınız mı?
Sonuçlarını hesaba katmadan sadece Esed ve rejimini devirmek pahasına isyan etmek Suriye’de daha kötü olan şartlara katkı sunmak suçu işlemek değil midir ? diye sordum.
Zalimde olsa devlet Başkanına isyan etmenin caiz olmadığını ehli sünnet inancı söylemiyor muydu?
Fitne ortamında ayaktaysak oturmayı,oturuyorsak yatmayı,yatıyorsak uyumayı ,öldürmek yerine öldürülmeyi beklemeyi doğru kabul eden bir dine inanmadık mı bizler?
Devlet imkanlarının şu ya da bu şekilde adaletsiz dağıtılmasının isyan nedeni haline getirilmesi ne kadar büyük bir faciaya sebep oldu gördünüz mü? Dedim.Devlet vardı , imkanları vardı hiç olmazsa…
Camileri vardı ,ibadet vardı,namus vardı,dini yaşam kısıtlı da olsa vardı…
Sokakları evleri , mahalleleri,kültürü vardı …
Ama şimdi hiçbir yok !
Bu çok kötü sonucu size İslam mı emretmiş oldu yani?
“Biz Allah’a güvendik” dedi.
Ben de, Peygamberimizin Uhud savaşında okçularını savaşta zafer elde etmek istemesi nedeniyle tepelere yerleştirmesine ne gerek vardı ki? Efendimiz rabbine mi güvenmedi mi ? dedim.
Anladım ki İslam ülkelerinde bugünkü faciaların ana sebebi, dini merdiven altlarında öğrenen sözde alimlerin , kötü sonuçlarını hesaba katmadan hem kendilerini hem de Suriye halkını ateşe attıkları öngörüsüz fetvalar vermeleri nedeniyledir.
Hadisi şerif şöyle anlatıyor bu faciayı:
“Allah-u Teâlâ ilmi size ihsan buyurduktan sonra (hafızanızdan) zorla çekip almaz. Lâkin âlimleri, ilimleri ile beraber cemiyet içinden alır, ruhlarını kabzeder. Artık kara cahil bir zümre kalır. Halk bunlardan dini ihtiyaçlarını sorarlar, onlar da (Âyet, Hadis gözetmeden) kendi düşünce ve arzularına göre fetvâ verip, hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırlar.” (Buharî. Tecrid-i sarih: 2174)
Ömer ALÇEP

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz