Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAŞAYACAK – Serdar USMAN

6 Ocak 2019
1.285 kez görüntülendi

HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAŞAYACAK – Serdar USMAN
Reklam

Geçen yazımda işaret etmiştim. Bu yıl diğerlerinden farklı olmalıdır. Zenginlerin aklını başına devşirdiği, fakirlerin Allah’a tevekkül edebildiği, esnafın az kazançla mutlu olabildiği, devletin halkın sırtına binmekten vazgeçtiği, insanların din gerçeğini hissedip yaşayabildiği güzel bir yıl olmasını umut ediyorum.
Genel anlamda kabul ediyorum pek umutlu değilim içinde olduğumuz yıla dair ama insanız her zaman iyisini düşünmek murad etmek zorundayız.
2019 dünyada karma bir yıl olacak. Yani geçmişte yapılan bütün iyilikler ve kötülükler karşılığını bulacak. Hayatın tüm karmaları ödenip, çok derin ve şiddetli bir hesaplaşma yaşanacak. Bu ülkeler için de, insanlar için de böyle… Karma, herkese bir şekilde geçmişte yaptıklarının bedelini ödetecek. Eğer geçmişten getirdiğin bir bedel varsa bir başka ülkeye mesela, bunun bedelini ödeyeceksin belki bir doğal afetle, ekonomik krizle ya da savaşla. Eğer geçmişten gelen bir gönül ahın varsa, bunun karşılığını ödeyeceksin çok hezeyanlı başka bir aşkla.
Ülkeler geçtiğimiz yıl başlayan bir sarsıntının daha şiddetlisini bu yıl hissetmeye başlayacak. Herkes devindirdiği kadar zarar görecek. Bana olmaz mantığıyla dünyaya kan kusturan onca devletin 2019 yılında tökezleyeceklerini ve ilahi adaletin tecellisini iliklerine kadar yaşayacaklarını ifade etmek istiyorum.
Fransa, Şanzelize’de başlayan kalkışmanın daha fazlasını görecektir. Çünkü dünyada sömürgeleştirdiği ülkelere zulüm üzerine zulüm yapmakta geri adım atmayan Fransa son olarak Suriye’de PYD’ye sağladığı destek yüzünden ağır bir bedel ödeyecek. Makron bugünlerini mumla arayacak. Paris tepetaklak gelir mi? Öyle bir gelir ki!
Rusya’da bunlara bir örnektir. Devletlerarası ilişkilerimiz çok muazzam görünebilir. Ama devletlerarasında dostluk değil çıkarlar vardır. Bugün muhteşem olan diyaloğunuz hemen ertesi günü korkunç bir dönüşle tam aksini işaret edebilir. Acıtan herkesin acıyacak. Örneğin Kızılmeydan’da ciddi bir karışıklık yaşanabilir. Zannımca ama içeriden ama Amerikanın çevireceği film kaynaklı ürkütücü bir sıkıntı yaşanacaktır. Aynı şekilde dünyada güç haline gelen Çin için de çok zorlu bir sene olacaktır. Merkezden başlayan bir ekonomik kriz, dalga dalga bütün ülkeyi vuracak. Şartlar böyle olunca da Rusya ile Çin birbirlerine iyice yakınlaşacak.
Bu ittifak her iki ülkeye de bir şeyler kazandıracak. Bunlar kendi aralarında karşılıklı silah alışverişi yapacaklar ve hatta ortak, daha önce benzeri görülmemiş bir silah üreterek dünyanın kalanını tehdit edecek bir adım atabilirler. Aralarındaki bu ittifak ise Amerika’yı Asya – Pasifik’te yeni operasyonlara yöneltecektir. Amerika hiç beklenmeyen yerlerde üsler açacaktır.
İngiltere bu sene Avrupa Birliği’nden kopmayla başlayan süreci sürdürecek. Dünyayı sarsacak ekonomik kriz, belki de en çok İngiltere’yi vuracak. İngiltere, tarihi boyunca hiç vazgeçmediği küstahlığının ve ukalalığının bedelini ve bugüne kadar yaptığı zulümlerin ceremesini ödeyecek.
Herkes kaçacak bir yer arayacak dünyada. Kimse mevcut yaşantısından mutlu olmayacak. Sakinlik en değerli beklentiler arasında yerini alacak. Mutsuzluk yüzünden herkes yer değiştirecek. Gerek ülkeler arası, gerek ülke içi şehirden şehre göçler yaşanacak. İzmir’de yaşayan Bodrum’a, Almanya’da yaşayan İtalya’ya gitmek isteyecek.
Canım ülkemizde de bazı ekonomik sarsıntılar yaşanacaktır. Bir gerçeği itiraf etmek lazım. Bizim geçmişten getirdiğimiz negatif bir karmamız olmadığı için bu zorluğu kolay aşacağız. Belki de biz bedeli çoktan ödemişizdir. Yıl sonuna değin bizim için huzurlu bir yıl görüyorum. Belki çok aydınlık günler olmayacak ama dünyanın haline baktığımızda durumumuza şükredeceğiz.
Amerika içinde durum çok farklı olmayacak. Amerika kaybolan otoritesini daha da kaybedecek. Bu kaybın getirdiği saldırganlıkla biraz daha kudurma pozisyonuna girecek. Onun bu azgınlığı daha da vahşi bir Amerika gerçeğini ortaya çıkaracak.
Evet tüm dünyada yer yerinden oyayacaktır. Gerçek güç, ilahi kudret bu yıl kendisini daha da fazla gösterecek. Çünkü zulmün bu kadar ayyuka çıktığı bir dönemde uyarı sinyallerini alacağız.
Müslüman olsun, hristiyan olsun, yahudi olsun, her kim ki zulümde yer aldıysa bunun karşılığını görecek.
Adım müslüman diyerek, gayrimüslim yaşantıda ısrar eden zavallı müslümancıklar bu süreçte çok ağır bir bedel ödeyecekler. Adlarının müslüman olması onlara bir ayrıcalık kazandırmayacak. Bedeli daha ağır ödeyecekler. Belki de sahte mümin olmanın bedelini çok pahalı ödeyecekler.

Serdar USMAN

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz