Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

HDP’nin Kürtlere Bir Faydası Var mı?

23 Aralık 2015
1.790 kez görüntülendi

HDP’nin Kürtlere Bir Faydası Var mı?
Reklam

HDP’nin Kürt vatandaşlarımızın örfü, kültürü ve diniyle olan bir kan uyuşmazlığı var. Ekseriyeti muhafazakar, gelenek ve göreneklerine bağlı olan bölge insanını, CHP zihniyetinin geçmişte yaptığı yanlışlar gibi dönüştürmeye çabalıyor.

HDP ile Kürtler arasındaki bu kimya farklılığı hayatın her alanına yansıyor. Kürt vatandaşlarımızın kahir ekseriyeti vatanına bağlı, barış ve kardeşlik tesis edilsin, demokrasi olsun derken, HDP başka şeyler söylüyor. Benim arkamda koskoca bir örgüt var, kandil var diyor? Ortadoğu’daki mevcut konjonktür bize alan açıyor, Suriye’de bir kanton oluşuyor, bunu Türkiye’ye taşıyalım düşüncesiyle hareket ediyor.

% 13’ü taşıyamayan HDP, %10’u nasıl taşıyacak?

Sadece Kürt toplumunu kucaklayan, seçim beyannamesinde öz yönetim (Federalizm) isteyen HDP hiçbir zaman Türkiye partisi de olamadı. Zaten Türkiyelileşme iddiasının da bir taktik olduğu görülüyor. Ancak seçimlerde Ak Parti düşmanlığı ve onu zayıflatabileceği düşüncesiyle, devlete baş kaldıran cemaat, bazı sol kesim ve aydın geçinenlerden “Oyum HDP’ye” sloganıyla Kürt olmasalarda desteklerini aldı. Bu anlamda HDP’ye verilen emanet oylar nedeniyle seçmen kitlesi tamamen Kürt kesiminden gelmemektedir.

Bölge halkı; Kürtlerinde parlamentoda bir siyasi partisi olsun, baraj altında kalmasın, barışın yerleşmesine, silahların bırakılmasına katkı sağlasın düşüncesiyle 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye bir şans verdi. Emanet oylarla beraber toplamda % 13,12’yi yakalayan HDP, oylarını artırmasına rağmen barış sürecine hiçbir katkı sağlamadı.

Oysa 7 Haziranda aldığı oyları demokratik bir zeminde iyi analiz ederek, söylemlerini değiştirebilseydi aldığı bu oyları 1 Kasım seçimlerinde de muhafaza edebilirdi. Tayyip Erdoğan nefreti üzerinden politikalar yaparak girdiği seçimlerde, bir milyona yakın oy kaybederek  emanet oylarla birlikte % 10,76 ile barajı ancak geçebildi. Her zaman kullandığı sivri diliyle, bölgede var olan istikrarıda bozdu. Sonuçta halk bir önceki seçim ile aradaki farkı görerek çark etti.

HDP kavgayı bırakıp, yıkıcı ve ezici, etnik ve kimlik kökenli politikaları terketmeden, milletin diniyle, örfüyle, kültürüyle barışmadan, yapıcı ve seviyeli aynı zamanda düzeyli bir muhalefet yapmadan asla Kürt milletinin kalbinde taht kuramayacaktır! Toplumun genelini kuşatıcı, uzlaşı kabiliyetini geliştirici, toplumsal barışın tesisi için de çabalamadan asla kitle partisi olamayacaktır. Türkiye’yi dünya başkentlerinde anlatmak, önünü açmak, var olan engellerin kaldırılması için çabalamak dururken, Avrupa ve Amerika’ya gidip kendi ülkesini hadiseleri çarpıtarak şikayet etmek, ulusal meselelerde ortak politikalar geliştirmek icap ederken, Türkiye’nin düşmanlarına haklılık vermek, onların taraflarını tutmak, şüphesiz HDP’yi büyütmeyecektir.

 

Siyaset sürekli yükselme ve ilerleme ister. Çünkü bu bir bayrak yarışıdır. Siyasette elinizdeki ile yetinmekten ziyade, büyüyerek iktidar alternatifi olabilmek esastır. Demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü referans almak gereklidir. HDP’nin bu mezkur değerlere yakınlığı arttıkça, oylarıda artacak ve kitle partisi olabilecektir. Marjinalleşip, şiddeti esas alarak, hep olmayacakları isteyerek ne Türkiye Cumhuriyetine, ne de Kürt toplumuna hiçbir şey verilemez!

 

Türkiye’de Kürtler sadece bir bölgede değil, her tarafta yaşıyorlar. Dolayısıyla Kürtlerin problemlerine duyarlı olan bir siyasi partinin Türkiyelileşerek, Türkiye’nin her tarafını gözetip, kucaklayıcı politikalar geliştirmesi doğru olandır. Güneydoğu’ya hizmet götüren araçların, eğitim veren okulların yakılmasına ses çıkarmayan, yapılan hizmetleri engelleyenlere ve terör örgütü tarafından işlenen cinayetlere yüksek sesle dur diyemeyen, kandille arasına mesafe koyamayan HDP bu zihniyeti ile emeline ulaşamayacaktır.

 

Bu ülkenin gençlerini tabutlara koyarak, gariban annelerin gözyaşlarını akıtarak, yol keserek, haraç toplayarak, pusuya düşürerek, kahpece arkadan vurarak, demokrasiye, barışa, kardeşliğe kurşun sıkarak, Türkiye düşmanlarından istihbarat, silah, para yardımı alan bölücü terör örgütü PKK’da hedefinde asla muvaffak olamayacaktır.

 

Birisi hak mahrumiyeti için sokağa çıkmışsa o mağduriyet giderilince çekilmesi gerekir. HDP’nin artık isteyecekleride kalmadı. Şimdi dillerine doladıkları ana dilde eğitim ve öz yönetim? Yani bağımsız olmak ve ayrılmak! Kürt toplumunun geçmişten gelen bir mağduriyetini ve özlük haklarının ihlallerini biliyoruz. Özgürlükler, demokratikleşme ve insan haklarında duyarlı olan Ak Parti, AB kriterleriyle beraber risk alarak olmaz denilenleri yaptı. HDP yapılan tüm bu reformlarıda, PKK sayesinde yapıldı diyerek, hem bölge halkını manüpile ederek yanılttı, hem de bu yapılanları hiç takdir etmedi! Bilakis ne yapılsa, ‘Ali Cengiz’ oyunu oynayarak hep daha fazlasını, daha ilerisini istedi.

 

HDP’nin halkı sokağa çağırdığı her durumda, ses bombası başta olmak üzere otomatik silahlar ve tabancalar patlıyor. İnsanımızın canı hep yanıyor. Kamu malları zarar görüyor. HDP Kürt vatandaşlarımıza kan, gözyaşı ve acıdan başka hiçbir şey veremiyor. Halkı birliğe, beraberliğe davet edeceğine, sokağa, karışılıklığa, muammaya çağırıyor.

 

Demokrasi geliştikçe terörün alanı daralır. Hem demokrasiyi geliştirip, hem de terörle mücadele etmek ise çok zor bir durumdur. Demokrasiyi geliştirmek ve hukuk devletini tesis etmek sadece Ak Partinin görevi değildir? En başta HDP’nin bu sürece katkı sağlaması gereklidir. Elbette herkes dilediği siyasi partiye oy verebilir, bu nedenle de kimse diğerini ötekileştirmemeli, ayrımcılık yapmamalıdır. HDP’ye oy veren vatandaşlarımızıda tahkir ve tenkit etmek kesinlikle sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

 

Şu unutulmamalıdır ki;

Türkler ve Kürtler asırlardır kardeştir ve bu aziz vatanın asli unsurlarındandırlar. Onları birbirinden hiçbir kuvvet ayıramayacak, aralarına nifak tohumları saçamayacaktır. Ancak HDP’de artık, teröre destek mi verecek, yoksa tepki mi verecek kararını vermelidir?

 

Selam ve muhabbetlerimle…

beğen(1)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz