Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

EZ-DER , KARDAVİ VE DÜNYA İSLAM ALİMLERİNİ TÜRKİYE’DE BİRARAYA GETİRİYOR

3 Aralık 2016
1.423 kez görüntülendi

EZ-DER , KARDAVİ VE DÜNYA İSLAM ALİMLERİNİ TÜRKİYE’DE BİRARAYA GETİRİYOR
Reklam

EZ-DER ( EL EZHER ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ )   Dünya Alimler Birliği Başkanı ve Avrupa Davet ve Fetva Meclisi Başkanı Yusuf el Kardavi’nin 90 yaşına ulaşması vesilesiyle İslam Dünyasından ve Türkiye’den birçok âlim , düşünür ve kanaat önderini biraraya getiriyor.

Yusuf el KARDAVİ ’nin 90 yaşına ulaşması vesiyle ’’ Büyük Alim Yusuf el KARDAVİ’ye Vefa Programı’’ gerçekleştirecek olan EZ-DER  , başta Yusuf el KARDAVİ olmak üzere İslam Dünyasındaki kanaat önderlerini biraraya getirecek.

Sempozyum şeklinde ve iki günde  gerçekleşecek  programa ; Türkiye ’den başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan  sayın Binali YILDIRIM , Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ , Eski Başbakan Prof. Dr.  Ahmet  DAVUTOĞLU Ardahan Milletvekili  ve 24. Dönem  İslam İşbirliği Teşkilatı Parlemento Birliği Türk Gurubu Başkanı Sayın Prof. Dr. Orhan ATALAY Diyanet İşleri Başkanı sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ , Hayrettin KARAMAN ,Nihat HATİPOĞLU ,  İstanbul İl Müftüsü Rahmi YÂRAN ,  El Ezher Üniversitesinin ilk mezunlarından ve EZDER üyelerinden Mehmet Emin SARAÇ ,  İstanbul İlçe Müftüleri , İlahiyat Fakültesi Dekanları ve öğretim görevliler  ve birçok milletvekili katılacak.

Toplamda 500 davetlisi bulunan ’’ Büyük Alim Yusuf el KARDAVİ’ye Vefa Programı’’  9-10 Aralık 2016 saat 18:00 da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne Bağlı Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde  gerçekleşecek. 9 Aralıktaki programa 500 kişi katılacak fakat 10 Aralık’ taki programa 100 kişilik  Özel bir heyet katılacak.

Programı bizzat hazırlayan EZ-DER Başkanı Ekrem DÜZCAN ,  böyle bir sempozyuma  dernek vesile oldukları için çok heyecanlı ve sevinçli olduğunu söyledi. DÜZCAN ” Sayın KARDAVİ’ yi  Türkiye de ağırlamak bizim için büyük bir şereftir.” dedi

Dünya Alimler Birliği Başkanı ve Avrupa Davet ve Fetva Meclisi Başkanı Yusuf el Kardavi kimdir? 

  Qardawi.JPG

Yusuf el Karadavi (Arapçaيوسف القرضاوي, d. 9 Eylül 1926), Mısırlı din bilgini ve Dünya Müslüman Alimler Birliği başkanı. Mısır vatandaşlığından atıldıktan sonra Katar vatandaşlığını almıştır.  Yusuf El Karadâvi, Mısır’ın  Siff Turab şehrinin Karadâvi kasabasında doğmuş, bu nispetle Karadâvi denilmektedir. Aslı Kardâvi değil Karadâvidir . Küçük yaşta babasını kaybetmiş . Kur’an’ı ezberlemiş ve El-Ezher’in lise kısmını ikincilikle bitirmiştir. Daha sonra El-Ezher Üniversitesi Usul-u Din Fakültesine giren Karadavi, bölümünü birincilikle bitirmiştir.

1958 yılında Yüksek Arap Dili Araştırmaları Enstitüsü’nden dil ve edebiyat konusunda lisans almıştır. Usul-u Din Fakültesi, Kur’an ve Sünnet İlimleri bölümünde master yapan Karadavi, doktorasını da 1973 yılında aynı fakültede tamamlamıştır. Karadavi’nin doktora konusu “Zekât ve zekâtın toplumsal sorunların çözümündeki yeri” başlıklı tezidir.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 56., 2008 yılında 3. sırada yer almıştır.

Yusuf El Karadâvi, günümüzde Nato şeyhi lakabını almış birisidir. Esad’a karşı savaşılmasını her zaman telkin etmiştir. Mısır’da İhvan’-ı Müslimin  yani ’’ Müslüman Kardeşler ’’ teşkilatı tarafından da sevilir, sayılır. son gelişmeler üzerine, Mısır’da darbe yapan Sisi hükümetinin girişimleriyle, Aralık 2014’te hakkında ınterpol tarafından kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarıldı.

 

 

ezherhaber

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz