Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 16 Ocak 2022, Pazar

Duanin ciddiyet ve ehemmiyeti…

25 Aralık 2015
1.739 kez görüntülendi

Duanin ciddiyet ve ehemmiyeti…
Reklam

Duanin ciddiyet ve ehemmiyeti…

Dua ubudiyettir.kulun aczini bilip Cenab-i Allah dan istemesi niyazda bulunmasi ve ona siginmasidir.Dua herseyden once imanin bir geregi olarak; kullugun, yaratılışın ve Rabbine karşı imanin geregi olarak insan kalben ve bedenen Allah’u Teâlâ ya yonelip ondan dileyip ondan istemesidir. Dualar halis bir imanin neticesidir. Şöyle ki ibadet ve taatten uzak bir kulun Allah in yanında nasıl bir kiymeti olabilir? Duanin kabulu icin ilk basta ihlas, samimiyet, tefekkür ve salih amellerle benligini donatmıs kullugu Allah u teale nin yaninda kabul görülmüş olunmalıdır. Furkan suresi/77 ayetinde “de ki; eger duaniz olmazsa Rabbinizin katinda ne ehemmiyetiniz var” buyurmustur. Dert kul’a degil Allah a arz edilir. Aciz olanın aciz olana hiçbir faydasi olmayacağını gaflet icerisindeki nefislerimize anlatmamiz şarttır. Her sıkıntı Cenab-i Allah a arz olunmali ona sığınmalı ve ondan istenmelidir. Cunki aşk, huşu ve takva ile kapisinda dilenen kulunun yakarişindan oylesine cok hosnut olur ki akebinde o kisi ihlas ve edeple istemeye devam ederse Arş-ı ala daki meleklerinden daha üstün olur ve meleklerini şahit gosterip o kulun günahlarını bağışlayıp kullugunu kabul eder ve dualarina en güzel hâliyle cevap verir biiznillah i Rahmân. Cunki Cenab-i Hak “ben kırık kalplerdeyim” buyuruyor. Dua hususunda suna dikkat cekmek isterim. Duada her daim hayırlı olani istemek şarttır. Cunki bizler aciz ve fakr halimizle bilemeyiz hangisi hayırlı hangisi hangisi şer. Bu konu hakkinda yasanmis bir hadise ile devam edelim insaAllah. “Cami kuşu salebe” Medine halkindan olan salebe Peygamber Efendimiz’in yanına her gelişinde ya Rasulullah ne olur benim için dua ette zengin olayım fakirin hakkını gozeteyim diye ricada bulunuyordu. Ve Rasul u Ekrem birgun peki dedi ellerini açarak dua etti.

Kisa surede koyun sürüleri olan salebe cok zengin oldu. Efendimiz S.a.s Mescide her gelisinde onu arıyor bulamiyor ve üzülüyordu. Bazende soruyordu salebeyi goren varmi diye onlarda çölde hayvan otlattgini anlatirlardi efendimize.herkesden evvel camiye gelen ve peygamber efendimizin sevgisinden dolayi cami kuşu diye adlandırdığı salebe artik vakit namazlarini aksatiyor hatta cumalara bile gelmiyordu.ve bu donemde zekatla ilgili ayet nazir olunca bir grup memuru malinin zekatini vermesi icin salebeye gonderiyor efendimiz s.a.v. zekat memurlari ondan malinin kirkta birini isteyince zamannda verdiği sozu unutan salebe celallenip bu colde ben yaniyorum ben bakiyorm onlara siz ne hakla benim mallarimi haracla almak istersiniz diyor.

Bu sözü isiten Allah’ in Rasulü s.a.v cok üzülüyor ve diyor ki ” yazık oldu salebeye keske o zengin olmayı ısrarla istemeseydi de hakkımda hayırlısı ne ise onu ver ya Rabbi deseydi” dedi. Ve ardından bir ayetle sabitlenerek salebe cenneti kaybedenlerden oldu… Dualar tüm azalar ile hayr icin istenilmelidir. Esma ul hüsna ile dualara munacat edilmelidir secdeler ve gecenin seher vakitlerinde Allah a aşk ile yakarislarda bulunulmalidir.

beğen(1)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz