Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 28 Ocak 2022, Cuma

Darbeciler, Yüce Allah’ı ve Bu Milleti Hesaba Katmadılar

19 Temmuz 2017
1.614 kez görüntülendi

Darbeciler, Yüce Allah’ı ve Bu Milleti Hesaba Katmadılar
Reklam

Darbeciler, Yüce Allah’ı ve Bu Milleti Hesaba Katmadılar

Kayseri İl Müftülüğü ve Kayseri Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün organizesiyle gerçekleştirilen “15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” konulu konferans, İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşti

BU MİLLETİ HESABA KATMADILAR!”

Programa, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Kayseri Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Arslantürk, Denetim Serbestlik Müdürü Vekili ve Müdür Yardımcısı Can Deveci, kurumların personelleri ve vatandaşlar katıldı.

Başlangıcında, saygı duruşunun olduğu, İstiklal Marşı’nın okunduğu ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin yapıldığı programda, ilk konuşmayı Kayseri C. Başsavcı Vekili Arslantürkyaptı. 15 Temmuz 2016 gecesinde insanlarımızın umutlarına, hayallerine, özgürlüklerine pranga vurulmak istendiğini ifade ettikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:
“DARBECİLER, YÜCE ALLAH’I VE BU MİLLETİ HESABA KATMADILAR!”
“O gece, elleri silahlı karanlık adamlar, her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, oyun alanlarını, yollarımızı, parklarımızı, okullarımızı kesmiş harami gibiydiler. Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Hacı Bayram Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan, Kocasinan’dan beslenen bu toprağın evlatları, zalimlere karşı hem istiklal hem de istikbal için yola çıkmışlardı. 

Bütün bir dünya, Türk milletinin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece, her defasında olduğu gibi bir kez daha şahit oldu. İşte bu yüzden hepimiz, bugünü hatırlamak zorundayız. Bugünü hatırlamak, ayakta durmak demektir. Bugünü hatırlamak, geçmişi ve geleceği sevmek ve mücadele etmek demektir. Çünkü hatırlamak, vatanı savunurken, bütün varlığıyla orada olmaktır.

EZANLARIN VE SALALARIN DİRİLTİCİ RUHU… 

“DARBECİLER, YÜCE ALLAH’I VE BU MİLLETİ HESABA KATMADILAR!”

Arslantürk’ün akabinde kürsüdeki yerini alan İl Müftüsü Güven, konuşmasında, darbe girişiminde bulunanların hesaplarını Yüce Allah’ın tersine çevirdiğini vurguladıktan sonra, sözlerine şöyle devam etti:

“Onlar, bu ülkenin düşmanları olan o hainler; dış ülkeleri ayarladılar, uluslararası güç odaklarını ayarladılar, içimizdeki hainleri ayarladılar, diğer terör örgütleriyle işbirliği içerisine girdiler ama Yüce Allah’ı ve bu milleti hesaba katmadılar. ‘Caminin bahçesindeki lojmanından çıkıp da camisine namaz kıldırmaya bile gidemez’ denilen imamlar, o gece, ülkemiz genelindeki 90 bin camimizde sala okudular. Ezanlarımızın ve salalarımızın ne kadar diriltici bir ruha sahip olduğunu o gece en iyi bir şekilde anladık. Olayın duyulmaya başladığı ilk saatlerde Kayseri meydanında toplanan insanların sayısı birkaç bin iken, Diyanet İşleri Başkanımızın çağrısıyla ülke genelinde okunmaya başlayan ezan ve salalardan sonra, meydan dolup taşmaya başlamıştı. Bu manzara, bütün illerimizde ve ilçelerimizde hep aynı olmuştur.

“DARBECİLER, YÜCE ALLAH’I VE BU MİLLETİ HESABA KATMADILAR!”

O günlerde sokakları, caddeleri ve meydanları dolduran insanlar, milletini, memleketini seven insanlarımızdı. O gece, o darbe girişimini püskürtebilmek için ne yapılabilirdi? Ellerde silah yok, tanklar, toplar yok, kaleler tutulmuştu. Ama o eli silahlı hainler, Ömer Halisdemir’in kahraman yüreğini hesaba katamadılar.”

15 Temmuz gecesi, Türkiye toprakları dışında olan Müslümanların, haber kaynaklarından aldıkları bilgiler üzerine Türkiye’ye manevi destek için namaz kılıp dua ettiklerini belirten Sayın Güven, bu durumu, yapılan iyiliklerin er ya da geç karşılığını bulacağı gerçeğine dayandırarak, dünyanın mazlumlarına, mağdurlarına, muhtaçlarına yapmış olunan yardımların karşılığında onların bize dua ettiklerini ve Yüce Allah’ın da onların dualarını kabul ederek o darbe girişiminin başarıya ulaşamadığını söyledi.

“YAŞANAN OLAYLARDAN İBRET ALIP DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ!”

Sayın Güven, son olarak bu darbe girişimi olayından ne tür dersler almamız ve ibretler çıkarmamız gerektiği hususunda da şunları söyledi:

“O gece, darbe girişiminin haricinde başka şeyler de oldu. Hak ve Batıl birbirinden ayrıldı. Öncelikle FETÖ’ye bakarak, bizlerin dinimizi sağlam kaynaklardan yani Kur’an ve Sünnet’in bizzat kendisinden öğrenmemiz gerekiyor. Yanlış, yanlıştır; bir yanlışı yapan namaz da kılsa oruç da tutsa bu durum, yaptıkları yanlışı doğru hale getirmez. İnsanları, yalnızca namazına vb ibadetlerine göre değil, toplumsal ahlakına göre; haksızlık yapıp yapmadığına, yalan söyleyip söylemediğine göre değerlendirmeliyiz. Aynı zamanda yaşanan olaylardan ibret alıp değerlerimize sahip çıkmalıyız. İhanet şebekelerine karşı uyanık olmalıyız. Onları, önemli makam ve mevkilere getirmemeli ve onları sürekli kontrol altında tutmalıyız. Böyle olursa o kişiler, büyük zararlar veremezler.”

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz