Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 26 Ekim 2021, Salı

“BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR.”

18 Mart 2020
725 kez görüntülendi

“BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR.”
Reklam

EZDER- Ezher Ünüversitesi Mezunları ve Mensupları Dernek Başkanı Ekrem DÜZCAN Çanakkale Zaferi ve Şehitler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Mesajında:18 Mart 2020 tarihinde 105. Yılını idrak ettiğimiz, tarihimizde önemli bir kilometre taşı olan ÇANAKKALE ZAFERİ’miz, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale bu aziz milletin canlandığı, bir milletin küllerinden yeniden doğduğu topraklardır.

Tarihin eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’miz, Milli Mücadele’mizde ve Cumhuriyetimizin teşekkülünde adeta bir mihenk taşı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi kuran kadro, Çanakkale’de tüm imkansızlıklara rağmen bu necip milletin tüm dünyaya adeta bir aslan nidasıyla kükreyip hayâsızca akın eden düşmanı, kanlarıyla suladıkları topraklardan söküp attıklarına şahid olmuşlardır. “Çanakkale Ruhu” dediğimiz bu ruh ile de Milli Mücadelemizi başlatmışlar ve neticesinde Türkiye Cumhuriyetimizi kurmaya muvaffak olmuşlardır. Çanakkale’de; düşman kuvvetlerinin madden üstünlüğü, milletimizin vatan sevgisi karşısında bütün anlamını yitirmiş, teknolojik güç; cesaret ve kararlılık karşısında çaresiz kalmıştır. Kaldı ki ölümün şehitlikle abideleştiği bu kutlu mücadele, Cumhuriyetimizin de bir “önsözü” olarak şanlı Tarihimizdeki yerini almıştır. Al bayrağımızın renginin şehitlerimizin kanlarından aldığı düşünüldüğünde,

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

‘Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizeleri, mukaddesatı uğruna gözünü kırpmadan canlarını verenler sayesinde bugün var olduğumuzu açıkça kanıtlamaktadır. Türk milletinin binlerce yıllık bağımsız ve onurlu yaşaması, “bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş kahraman şehitlerimizin gözleri kamaştıran mücadelesinin sonucunda olmuştur.

Geçmişten günümüze, tarihsel süreç içerisinde özellikle bizim tarihimizde şu görülmüştür ki; Bir milletin asıl gücü ne topudur ne tüfeğidir, bir milletin asıl gücü imanlı genç evlatlarıdır. Bunun ispatı da şanlı tarihimizdir. Ulubat’lı Hasan’ı, Genç Osman’ı, Ezineli Yahya Çavuş’u ve 15’inde 20’sinde birçok imanlı genç evlatları bu necip millet bağrından çıkarmıştır.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif, Çanakkale’de bu necip milletin aziz evlatlarının iman ve azmine hayran kalmış;

Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek” mısralarıyla o kahraman askerlerimizi övmüştür.Millet olarak yokluklar içindeyken bile “Çanakkale Geçilmez” dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı dün olduğu gibi bugün de işte bu ruhtur, bu inançtır. Çanakkale Zaferimiz; sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir. Çanakkale Zaferleri milletimize muazzam bir güven duygusu aşılamış vatan için el ele verildiği takdirde her türlü zorluğun üstesinden gelineceğini ispatlamıştır. Çanakkale’de ortaya konan İstiklal Mücadelemiz eşsiz bir destandır. Bu destanı Anadolu’dan Üsküp’ten, Diyarbakır’dan Kudüs’ten, Mostar’dan kısaca Osmanlı Coğrafyasının dört bir yanından kalkıp gelen cengâverler yazmıştır.

Tevfik Fikret’in dediği gibi;

“Zulmün topu var, güllesi var, kal’ası varsa

Hakkın da dönmez yüzü, bükülmez kolu vardır

Bu duygu, düşünce ve heyecan ile Çanakkale Zaferimizi tebrik ediyorum,

beğen(0)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz