Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 03 Aralık 2021, Cuma

Allah’a Teslimiyetin İfadesi Kurban

28 Eylül 2015
1.865 kez görüntülendi

Allah’a Teslimiyetin İfadesi Kurban
Reklam

Bir kurban bayramını daha idrak ediyor olmanın hazzını ve sevincini yaşamaktayız. Müslümanlar kestikleri kurbanlarla; Hz İbrahim (as) ve Hz İsmail (as) gibi tam bir itaatle teslim olduklarını bildirir, Allah’a yakınlaşmaya bir vesile olarak görürler. Allah’a olan sadakatlerini ve onun rızasını hiçbir dünyevî nimete değişmeyeceklerini, bu uğurda en sevdikleri de dâhil her şeyi feda edebileceklerini ortaya koyarlar.

 

Bayramlarımız; dil, ırk, mezhep ve farklılık ayırımı yapmaksızın tüm inanları ihata eden, birarada toplayan müstesna lahzalardır. Bunun yanısıra farklı düşünce, grup, ideoloji ve kesimleri aynı değerlerde buluşturarak manevi bir atmosferde birleştiren, ayrılıkları sonlandıran, dargınlık ve küskünlüğü bitiren, dostlukları pekiştiren, kalpleri yumuşatarak yakınlaştıran yanları vardır.

 

Feyzi ve bereketi yüksek, rahmeti ve şefkati bol olan, hasene kapılarının ardına kadar açıldığı, kaza ve belaların def olunduğu, tüm güzellik ve hikmetleri bünyesinde barındıran Kurban bayramı; kardeşliğin anlam kazandığı, iyilik, paylaşma ve yardımlaşma duygularının yeşerdiği, akrabalık bağlarının kuvvetlendiği, komşuluk ilişkilerinin ziyadeleştiği, dayanışma ve kaynaşma duygularımızın arttığı özel günlerdir.

 

Başta yetim ve öksüz olmak üzere tüm çocukları sevindirmek, yoksulların, fakirlerin, garibanların, kimsesizlerin, yaşlıların ahvallerini sormak, hasta yatağında şifa bekleyenleri, derdine derman arayanları, borç batağında çırpınanları, ümitsizleri, umutsuzları, çaresizleri ziyaret etmek, gönüllerini hoş tutmak güzel ahlak dini olan İslam’ın gereklerindendir.

 

Bu anlamlı günlerimizde dini vecibelerin yerine getirilmesiyle birlikte, sıla-i rahim ile akraba, komşu ve yakınlarımızın ziyaret edilmesi vücubiyeti, çocuklarımıza model olacağı gibi, aynı zamanda toplumsal ve kültürel, milli ve manevi birlikteliğimizi geliştirmeye de katkı sağlayacaktır.

 

Diğer yandan ülkemizde var olan huzur ortamını bozmaya, kamu düzenine zarar vermeye ve anaları ağlatmaya and içmiş terör, ara vermeksizin eylemlerine devam etmektedir. Türkiye’nin gelişmesini ve güçlenmesini istemeyenler, aramıza nifak sokarak kardeşliğimize kast etmektedirler. Asırlardır birlik ve beraberlik içinde yaşadığımız, aynı inancı paylaştığımız Kürt kardeşlerimizi bu anlamlı bayram günlerinde unutmayarak aramalı, aramızdaki yakınlığı ve birlikteliği daha çok perçinlemeliyiz.

 

Yine can güvenliği olmaması hasebiyle savaş ortamından kaçıp ülkemize sığınarak, iltica eden Suriye’li kardeşlerimizinde hayatları târumâr, bayramlarıda buruktur. Onlara göstereceğimiz yakın ilgi ve alaka, sıcak bir tebessüm kardeşliğimizin şiârından olacaktır.

 

Kurban Bayramı’nın; milletimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirerek, yeryüzüne barış, huzur, sükûnet sağlayıp, İslam Âlemi’nin ittihadına, müslüman dünyasındaki savaşların sonlanmasına vesile olmasını dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve İslam dünyasının Kurban Bayramını tebrik eder, hayırlar getirmesini temenni ederim.

 

Selam ve muhabbetlerimle…

beğen(2)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz