Reklam
Reklam
Ezher Haber Sitesi- 20 Ekim 2021, Çarşamba

18 Aralık Dünya Arapça Günü.

23 Aralık 2020
933 kez görüntülendi

18 Aralık Dünya Arapça Günü.
Reklam

Evet, Dünya Arapça günü Türkiye’de de pek çok etkinlik, panel,  konferansla toplantılarla kutlandı. Arapçanın ehemmiyetine dair sunumlar yapıldı,  İslam’ın Kuranın dili olduğuna vurgu yapıldı. Ülkemizde Arapçaya gönül veren hizmet edenlerin başında Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (EZDER) geliyor. EZDER Arapça konusunda duayen olan pek çok akademisyen, dil bilimci, Arapça öğretmenini Arapça öğrenmeye teşne, her kesimden öğrencilerle buluşturuyor. EZDER’İN Arapça uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Başkanı EKREM DÜZCAN, gerek Dünya Arapça Günündeki çalışmaları gerek yılın diğer günlerindeki takdire şayan çalışmaları ile EZDER’İ sadece TÜRKİYE’DE değil bütün dünyaya duyurmaya başladı. Mısır’dan Ürdün’den Suriye’den Türkiye’den pek çok Profesör dil bilimci akademisyen alanında uzman pek çok ismi öğrencilerle buluşturan Ekrem Düzcan bu akademik çalışmaları, hem yönetiyor, hem öğrencilerle birebir ilgileniyor, hem derslerin akışını takip ediyor, hem program yapıyor hülasa insan üstü bir gayret çaba, emek harcayan Başkan, EKREM DÜZCAN Arapça konusunda resmi okulların veremediği kadar kaliteli bir eğitime imza atıyor. 

Ezder’in yazın başlayıp yoğun programlarıyla devam eden Arapça kursları, üniversite öğrencilerin yüksek lisan yapan, doktora yapan ve Arapçasını ilerletmek, konuşmak isteyen tüm kesimin en çok rağbet edildiği kurs haline geldi. Kursta pratik Arapça (Başlangıç, Orta ileri düzeyde) Basın okumaları, modern metin okumaları, YDS YÖK dil yanı sıra İslami İlimler (tefsir.hadis.usulü fıkıh, siyer dersleri bulunmaktadır. Yani haftada 50 saat ders yapılmaktadır.

Kursta birçok akademisyeni ders veriyor. Birkaç tanesi  Lütfi Özbey: Ezber üniversitesi mezunu Bayburt üniversitesi öğretim görevlisi, Prof.Dr.Ali İhsan Pala Atatürk üniversitesi Öğretim Görevlisi, Prof.Dr Adem Yerinde İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Prof.Dr.Tevfik Zebadi, Dr. Muhammed Recai Gündüz Yalova üniversitesi İslami ilimler Öğretim Görevlisi, Mustafa Özbay Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Ahmet Dilmen Arapça Öğretmeni , Dr. Şemsettin Karcı Malatya ilçe Müftüsü, Hamdi Sağar  Amerikan Üniversitesi Arapça Bölüm Başkanı , Dil bilimci Vecih Mecbur, Mustafa Tahir, Fatih, Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdülaziz Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Şeyh Muhammed Sad Ezher Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Muaz Arapça Öğretmeni, Ala Selam Sebahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Ala Türki Arapça Öğretmeni, Hatice Oruç Arapça Öğretmen  özel kurslarada öğretmenlik yapan kendi alanında uzman Yeşim gezer,Hidayet yürekli ayral ve birçok  alanında uzman isimler haftanın yedi günü öğrencilere ders vermektedirler.

Bütün bu güzel çalışmaların başkanlığını yürüten EZDER Başaknı EKREM DÜZCAN ülkemizde yetişen mümtaz şahsiyetlerdendir. El Ezher üniversitesi mezunu olup aynı zamanda 28 Şubat mağduru olup yılmayan bir kişidir. Eğitimini onca yıl emek verdiği diplomaları 28 Şubat sürecinde ellerinden alınan bu ihlaslı insan ülkesi için çalışmaktan geri durmamış Türkiye ve Arap ülkeleri arasında köprü olmaya devam etmiştir. İbn Haldun Üniversitesine’de

Girişimcilik ve inovasyon dalında yüksek lisansı tamamlayan DÜZCAN mezun olduğu alanın hakkını vermiş,   aynı zamanda uzun yıllar TBMM’de millet vekil danışmanlığı ve Plan ve Bütçe Komisyon Başkan Danışmanlığını ’da yürütmüştür.

EZDER YÖNETİMİNİ VE HASSATEN BAŞKAN EKREM DÜZCANI TEBRİK VE TAKDİRLE ANARAK ÇALIŞAMLARINDA KOLALIKLAR DİLİYORUZ.

Rukiye YILDIZ

beğen(1)beğenme(0)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz